ucuk.org https://www.ucuk.org Uçuk, Uçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ucuk.org Fri, 20 Jan 2017 00:00:00 +0000 Thu, 21 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Dudak İçi Uçuk https://www.ucuk.org/dudak-ici-ucuk.html Tue, 23 Oct 2018 13:37:23 +0000 Dudak İçi Uçuk: Dudak içinde oluşan uçuklar, bir çoğumuzun başına gelmiştir. Çıkışı ayrı sıkıntı, iyileşme süreci ayrı acı ve sıkıntı teşkil eder. Nedeni henüz tam olarak bilinmeyen doku bozukluğu olarak belirtili Dudak İçi Uçuk: Dudak içinde oluşan uçuklar, bir çoğumuzun başına gelmiştir. Çıkışı ayrı sıkıntı, iyileşme süreci ayrı acı ve sıkıntı teşkil eder. Nedeni henüz tam olarak bilinmeyen doku bozukluğu olarak belirtilir. Uçuğu incelediğimiz zaman, görüntüsü bile insanın içini acıtır, sanki yanardağ krater ağzı gibi bir görüntüyle karşılaşır insan, sanki hiç iyileşmeyecek gibi  durur. Dudak içi uçuk, aynı zamanda bir kaç tane çıkabilir. Çocuk yaşlardan itibaren hemen hemen herkeste görülmektedir. Kadınlar ve çocukların daha fazla etkilendikleri bilinir. İyileşme zamanı bir hafta, on gün sürer ve tekrarlama riski vardır. 

Dudak içi uçuk nedenleri olarak; Sivri uçlu cisimlerle dudak içini yaralama, ısırmak, sıcak gıdalar yemek içmek, ağız sağlığına uygun olmayan diş macunu kullanmak, çeşitli fiziksel travmalar olarak sayabiliriz. Asitli gıdalar ve içecekler, dudak içi uçuklarını daha da kötü hale getirebilir, iyileşme sürecini uzatabilir. Bildiğimiz gazlı içecekler dudak içi uçuğu yaralarını tetikler bunu unutmayalım lakin, portakal, mandalina, greyfurt gibi doğal meyve suları da, asit oranları yüksek içecekler olduğu için hiç masum sayılmazlar, dudak içi uçuk rahatsızlığını etkiler ve sıkıntı verir. Baharatlar, turşu, çerezler ve kimyasal içerikli hazır gıdaları bu dönemde kullanmamak gerekir. Tüketilen gıdalara karşı alerjisi olan kişilerde de bu rahatsızlık görülebilir. Süt ve süt ürünleri, buğday, kabuklu deniz ürünleri, fıstık çerezi, fındık, soya gibi ürünlerin dudak içi uçuk problemini tetiklediği bilinmektedir. 

Dudak İçi Uçuk Tedavisi: Uçuklar, bir hafta, on gün içinde geçmezse, vitamin eksikliği veya vücutta bulunan farklı nedenler olabilir. Öncelikle doktora baş vurmak gerekir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, tedavi yoluna gitmek gerekir. Ayrıca ağız içi temizliğine, bakımına dikkat edilmeli, dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve belirli aylarda diş kontrolü yaptırılmalıdır. Antiseptik ağız suyu ile gargara yapılmalı, ağrı kesici krem kullanılmalıdır.
]]>
Uçuk Alerjisi https://www.ucuk.org/ucuk-alerjisi.html Tue, 23 Oct 2018 15:05:07 +0000 Uçuk alerjisi, Herkeste görülmesi olası bir enfeksiyon hastalığıdır. Uçuk alerjisi, bir çok insan tarafından rahatsız edici ve bir o kadar da tehlikeli bir hastalıktır. Uçuk alerjisi en çok yüz ve çevresinde görülür. Uçu Uçuk alerjisi, Herkeste görülmesi olası bir enfeksiyon hastalığıdır. Uçuk alerjisi, bir çok insan tarafından rahatsız edici ve bir o kadar da tehlikeli bir hastalıktır. Uçuk alerjisi en çok yüz ve çevresinde görülür. Uçuk alerjisi kişide ağrılara, kabarmaya ve kaşıntıya neden olabilen bir rahatsızlıktır. Uçuk alerjisi bulaşıcı bir enfeksiyondur. Uçuk alerjisinin asıl nedeni herpes simplex adı verilen virüsün bulaşması ve çoğalması nedeni ile oluşur. Uçuk alerjisi geçmez virüsler dokulara yerleşir ve sinsi bir şekilde dokuya yerleşir. Uçuk alerjisini tekrarlatıcı faktörler vardır bunlar aşırı stres, bağışıklık sisteminde oluşan hastalıklar, beslenme, ateşli hastalıklar ve uzun süreli güneşlenme gibi durumlar uçuk alerjisini tekrar ortaya çıkabilir. 

Uçuk Alerjisinin Belirtileri 

Uçuk alerjisi kişide ilk olarak kızarık olarak kendini gösterir ve daha sonra ise içi su dolu kabarcıkları oluşturarak yüzde ve yüz çevresinde daha çok görülür. Uçuk alerjisi kişiye ağrı ve kaşıntıya neden olabilir. Bu içi su dolu kabarcıklar zamanla kurur ve iltihaba neden olur. Uçuk alerjisi eğer kişide ilk defa çıkıyor ise ağrı oldukça şiddetlidir ve kaşıntı oldukça fazladır. Eğer bu uçuk alerjisi genital bölgede çıkıyor ise kişi idrara bile zor çıkabilir. Bazı uçuk alerjileri ateşe neden olabilir. Ve çıkan bölgede beze atabilir. Uçuk alerjisi kaşıntı yapıyor ise kesinlikle elinizi sürmemeye dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kaşımız olduğunuz uçuğa mikrop değebilir ya da uçuktan elinize geçen bir virüs nedeni ile başka yerlerinizde uçuk çıkabilir ya da dağılabilir. 

Uçuk Alerjisine Karşı Alınabilecek Önlemler
 • Uçuk alerjisi stres ile çıkabilen bir enfeksiyon hastalığıdır.
 • Uçuk alerjisine neden olan bir faktör de güneştir bu neden ile uçuk alerjisi olan insanlar güneşe çıkarken güneş kremi kullanması gerekir.
 • Uçuk alerjisi olan insanların beslenmesi düzgün olmalıdır ve yeterli vitaminleri almalıdır.
 • Uçuk alerjisi olan kişiler ile eşyalarınızı ayırmanızda fayda vardır hem kendiniz için hemde uçuk alerjisi olan kişi içi bu durum oldukça önemlidir.
 • Uçuk alerjisi olan kişiler ile tokalaşma ve öpüşmeden kaçınmalısınız.
Uçuk Alerjisinin Tedavisi

Uçuk alerjisinin tedavisi mümkündür fakat uçuk alerjisi tekrarlanabilir. Uçuk alerjisi sadece kontrol altına alınabilir tamamen yok olma gibi bir durumu yoktur. Uçuk alerjisi doktor kontrolünde bazı ilaçlar kullanabilirsiniz. Doktor kontrolünde verilen ilaçlar ve kremleri kullanabilirsiniz. Ancak uçuk alerjisi tedavisinde bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Sarımsak uçuk alerjisine oldukça yarar sağlamaktadır. 
]]>
Uçuk Lekesi https://www.ucuk.org/ucuk-lekesi.html Wed, 24 Oct 2018 14:34:59 +0000 Uçuk lekesi, virüslerin neden olduğu ve genelde küçük kızarıklıklar şeklinde el, yüz, ağız ve yanak kısımlarında daha çok meydana gelen bir tür deri hastalıklarının geçmesinden sonra kalan izlerdir.  Yanlış tedavi Uçuk lekesi, virüslerin neden olduğu ve genelde küçük kızarıklıklar şeklinde el, yüz, ağız ve yanak kısımlarında daha çok meydana gelen bir tür deri hastalıklarının geçmesinden sonra kalan izlerdir.  Yanlış tedavi yöntemlerini uygulanması uçuğun büyümesine ve ileride tedavi edilemeyecek lekelerin kalmasına neden olabilmektedir. 

Uçuk lekesi nasıl geçer
 • Öncelikle uçuğun çıktığı bölge her zaman temiz tutulmalıdır
 • Güneş altında durmak uçuğun çoğalmasına neden olabilmektedir. Mümkün olduğu kadar bu tür durumlarda güneş ışınlarından yara olan kısmı korumalıyız.
 • Çıkan uçuk sarı renkli ise kesinlikle müdahale edilmemelidir. Bu tür uçuklar oldukça tehlikelidir ve tedavisi doktor gözetimi altında yapılmalıdır.
 • Uçuk çocuklarda  çıkmış ise el ile teması engellenmeli ve başkalarının yakın temas etmesine engel olunmalıdır. 
 • Uçuğun tedavisi için önerilmiş olan kremler kullanılmalıdır.
 • Uçuk kremleri kullanılırken yara olan yer kesinlikle temizlenmelidir. Temizleme işlemi bittikten sonra krem uygulanmalıdır.
 • Uçuk ilaçları bir arada kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan maddelerin birbirleriyle etkisi sonucunda ciltte ciddi yaralara oluşabilir ve ilerleyen zamanlarda büyük lekeler bırakabilir.
 • Ayrıca uçuk çıkan bölgenin el ile temasından uzak durulmalıdır.
 • Uçuğa el ile müdahale edilmesi ileride uçuk çıkan bölgede iz kalmasına neden olabilir ve yıllarca bu iz geçmeyebilir.
 • Uçuğun üzerindeki yaralar ile oynanmalı su torbacıkları patlatılmamalıdır. Bu durum da ileride uçuk çıkan bölgede lekeler çıkmasına neden olabilmektedir.
Uçuk tedavisinde kullanılan ilaç ve kremler

Kozzy calendula krem : Bu krem  cilt temizlendikten sonra uygulanan ve günde en az iki defa kullanılması tavsiye edilen uçuk tedavisi yöntemlerindendir.  Bu krem uçuk tedavilerinin hızlı bir şekilde geçmesini ve uçuk bölgesinde oluşan deri tahrişinin iyileşmesine faydalı olmaktadır.

Heavy ilaç : Bu ilaç kuşburnu, mango, zerdeçal ve zencefilden gibi doğal bitkilerden oluşan uçuk tedavi ilacıdır. Oldukça etkili ve güçlüdür. Uçukların ve uçuk sonrası kalabilecek lekelerin yok edilmesini sağlar.  Bu ilaç özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların uçuk tedavisi için kullanılmaktadır. Ayrıca uçuğa yol açan virüsleri engellemek ve hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için kullanılabilen etkili bir uçuk tedavisi ilaç türlerindendir.

Uçuk lekesinde bitkisel tedavi yöntemleri

Hindistan cevizi yağı : Evimiz de pasta ve böreklerin süsü olarak kullandığımız hindistan cevizi  uçuk yarası için oldukça önemli bir bitkisel tedavi ilaçlarındandır. Hindistan cevizi yağını ısıtarak sıvılaştırmak gereklidir. Daha sonra uçuk lekesi kalan bölgeye bir peçete veya pamuk yardımıyla uygulanmalıdır. On dakika boyunca bölgeye uygulanmalı ve yaklaşık bir saat boyunca bekletilmelidir. Bu işlem günde en az dört kere uygulandığı takdirde bir kaç gün içerisinde lekenin geçmesini sağlayacaktır.
]]>
Burunda Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/burunda-ucuk-nasil-gecer.html Wed, 24 Oct 2018 20:26:07 +0000 Burunda uçuk nasıl geçer, enfeksiyon rahatsızlığı içerisinde yer alan uçuk sorunun burunda oluşması ağrı ve hasarlı deri görünümü birlikte solunum zorluğunun yaşanmasına ortam hazırlar. Virüslerin etken olduğu uçu Burunda uçuk nasıl geçer, enfeksiyon rahatsızlığı içerisinde yer alan uçuk sorunun burunda oluşması ağrı ve hasarlı deri görünümü birlikte solunum zorluğunun yaşanmasına ortam hazırlar. Virüslerin etken olduğu uçuk tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemiyle iyileşebilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta enfeksiyon artışını tetikleme durumunun olmaması için doktor eşliğinde muayene olmaktır. Bununla birlikte burunda uçuk nasıl geçer denildiğinde birtakım bitkisel çözüm yollarıyla da tedavi işlemi yapılabilir. Mikroorganizmalar burun iç ve dış kısmına yakın alanda sorun teşkil ederek küçük kabarcık şeklinde yüz gösterir. Burun alanında kaşıntı ve kızarıklık meydana gelerek yayılım hızı artar. Hal böyle olunca kirli bir atmosferde durmak doğru değildir. 

Burunda çıkan uçuk için kürler,

Burunda oluşan uçuğun iyileştirilmesi için öncelik belirli aralıklarla burun iç kısmını saf su ile yıkamak olmalıdır. Ayrıca sarımsak, sarı kantaron, ada çayı yaprağı gibi bitkilerin ezilip merhem haline getirilmesi ile burundaki uçuk alanına ince tabaka halinde sürülmesi tedavi sürecine hız kazandıracaktır. Burunda oluşan uçuğun geçmesi için yara durumunun ilaç yardımıyla ortadan kaldırılması gerekir. Hekim önerili uçuk kremi veya spreyinin kullanımı derin leke oluşumunu engelleyip iyileşme için çözüm yolu sağlar.

Burun içi ve dışındaki uçuğun iyileştirilmesi için enfeksiyon ortamından uzak durulup burnun okyanus suyu ile her gün yıkanması da önemlidir. Ayrıca bazı bitkilerin püre haline getirilip kısa bir süreliğine uçuklu burun alanına sürülmesi uçuğun bir an önce atlatılmasına yardımcı olur. Söz gelimi salatalığın ezilip püre kıvamına getirilmesiyle uçuklu kısma 20 dakikalık uygulama yapılması virüslerin çoğalmasını engeller ve bu şekilde birkaç gün devam edildiğinde burundaki uçuk geçer.

Uçuğun bulaşıcı etkisinin azaltılması için söz konusu bu kısmı kaşımamak gerekir. Aksi halde temasla birlikte başka vücut organlarına da virüs bulaşabilir. Her yaştan insan burnu uçuk enfeksiyonuna açıktır. Bu nedenle böyle bir durumla söz konusu olduğunda ihmal etmeden tedavinin başlatılması uygun olacaktır. Aşırı yorgunluk ve stres zamanlarında uçuk oluşumu hızlıca ilerler. Burunda uçuğun geçmesi için kulaktan duyma metotların uygulanması sağlığı olumsuz yönde etkileyecektir. Asıl olan bilinçli bir şekilde ilaç kullanımı ve doğal uygulamaların yapılmasıdır.
]]>
Bebeklerde Uçuk https://www.ucuk.org/bebeklerde-ucuk.html Wed, 24 Oct 2018 21:46:10 +0000 Bebeklerde uçuk, virüsü taşıyan birinin bebeği öpmesi ile başlar. Altı aydan küçük bebeklerde nadiren rastlanır. Genellikle dudak ve çevresinde görülen bu kırmızı renkli ve iltihaplı kabarcıklar tıpkı yetişkinlerde Bebeklerde uçuk, virüsü taşıyan birinin bebeği öpmesi ile başlar. Altı aydan küçük bebeklerde nadiren rastlanır. Genellikle dudak ve çevresinde görülen bu kırmızı renkli ve iltihaplı kabarcıklar tıpkı yetişkinlerde göründüğü gibidir. HSV virüsünün bebeğe bulaşması ile bebekte uçuk çıkar ve uçuk çıkan bebekte o bölgeyi kaşımalar, huysuzlanmalar, yüksek ateş ve halsizlik gibi belirtiler gözlenir. Her yaştan bebekte çıkabilir ve bazı durumlarda bu uçuklar istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle 3 aydan büyük olan bebeklerde görülen uçuk oldukça tehlikelidir. Bebeğin ölümüne kadar gidebilmektedir. 

Bebeklerde uçuk çıkmasının sebepleri ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:
 • Bebeğe uçuğun en virüslü kişiler tarafından öpülme sonucu bulaştığı bilinmektedir. Hatta bu sebeple bazı ebeveynler yeni doğan veya birkaç aylık olan bebeklerini öptürmeye fazla yaklaşmazlar. Bu davranış virüsün bulaşmaması ve tehileli sonuçlar doğurmaması açısından doğru bir davranıştır. 
 • Bebeğe bulaşmış olan HSV virüsü ilk başta kendini uçuk olarak göstermez. Bu virüsü uçuğa çeviren şey ise fazla güneşe maruz kalmaktır. Bebeğin bu virüsü kapıp kapmadığı bilinmiyor olsa dahi bebeği fazla güneşe maruz bırakmamak gerekmektedir. Özellikle dışarı çıkarken bebeği güneşin zararlı etkenlerinden korumak için yüksek faktörlü güneş kremi dudak çevresine sürmekte yarar vardır. Güneş kremi tercih edilmemesi halinde normal bir nemlendirici de bu görevi az da olsa üstlenecektir.
 • Yeterince sağlıklı besinler tüketemeyen bebeğin bağışıklık sistemi zayıflar. Zayıf olan bağışıklık sistemi de bebeğe bulaşabilecek uçuk virüsü ile mücadele edemez. Bu sebeple birkaç aylığı geçmiş olan bebeklerin beslenmesine dikkat edilmesi ve sağlıklı besinlerle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir.
 • Bebeklerde uçuk çıkmasının sebebiyle ilgili yanlış bilinmekte olan bir düşünce ise emziren annede bulunan uçuğun bebeğe geçmesidir. Emziren annenin dudak çevresinde bulunan uçuk emzirme yoluyla bebeğe geçmez. Emziren anneler uçuk sebebiyle bir süreliğine de olsa emzirmeyi bırakmamalıdırlar. Bunun dışında bebeklerde uçuk çıkarabilecek pek fazla sebep bulunmamaktadır. 
]]>
Uçuk İçin Ne Yapılmalı https://www.ucuk.org/ucuk-icin-ne-yapilmali.html Thu, 25 Oct 2018 04:14:35 +0000 Uçuk İçin Ne Yapılmalı, her kişinin mutlaka karşılaştığı sorundur. Herpes simpleks virüsü kişinin vücuduna enfeksiyon gibi bulaşır ve uykuya yatar. Zamanı gelince kendisini dudak uçuğu olarak belli eder. Uçuk dudak kenar Uçuk İçin Ne Yapılmalı, her kişinin mutlaka karşılaştığı sorundur. Herpes simpleks virüsü kişinin vücuduna enfeksiyon gibi bulaşır ve uykuya yatar. Zamanı gelince kendisini dudak uçuğu olarak belli eder. Uçuk dudak kenarında çıkar. Soğuk algınlığı, stres, korku, vücudun halsiz düşmesi durumunda dudak uçuğu görülür. Dudağın ince olan derinin üzerinde çıkar ve bulaşıcı hastalıktır. Kişi ile temas ve öpüşme anında bulaşabilir. Birbirinin kişisel eşya kullanımında da bulaşır. Uçuk olan yerde kızarıklık, yanma görülür. Büyük sivilce görünümünde olur ve içi iltihap dolar zamanla büyür. Rahatsız edici ağrı oluşur. El teması ile ağrı şiddetlenir. İlk durumda uçuk kremi kullanılmalıdır. Uçuk olan bölgeye krem sürülür. 1 saate yakın beklenir. Ilık su ile yıkanır. Uçuk olan yere buz konulur. Buz peçete veye ince bez içine konur ve uçuk olan yere basık yapılarak bekletilir. Sarımsak suyu uçuk olan yere masaj yapılarak sürülür. Poşet çayın soğuması antiseptik özelliği kazanır. Uçuğun geçmesi için faydalı olur. Poşet çay demledikten sonra bardaktan çıkartılıp buzluğa konur. Poşet çay donduktan sonra uçuk yere konulup bekletilir. Oksijenli su pamuk veya peçeteye bir kaç damla dökülüp uçuk olan yere konur. Ezilmiş zeytin yaprağı uçuk bölgeye sürülür. Bu yöntemler uçuğun geçmesine faydalı olur. Uçuk iyileşene kadar ellenmemelidir. El teması yara yapabilir. Kendi yöntemlerinizle uçuk geçmiyorsa doktora gitmelisiniz.

Uçuk Neden Oluşur 

Uçuk bazı dönemlerde mutlaka dudakta çıkar. Rahatsız edici durum olur. Bayanın adet zamanı çok stresli olduğu için adet dönemlerinde uçuk görülür. Ağır diyabet hastasın da görülür. Aşırı sigara, alkol tüketen kişide görülür. Yağlı, kızartma, tuzlu tüketen kişide görülür. Düzensiz uykusuzluk ve rüyasında sürekli korkan kişide uçuk görülür. Hamilelik dönemlerinde sık görülür. Farklı kişiler ile öpüşme cinsel ilişki yaşayan kişide uçuk kalıcı iz olarak görülebilir. Aşırı güneşte kalan kişide uçuk görülebilir.
]]>
Uçuk Tedavisi İbrahim Saraçoğlu https://www.ucuk.org/ucuk-tedavisi-ibrahim-saracoglu.html Thu, 25 Oct 2018 13:57:33 +0000 Uçuk Tedavisi İbrahim Saraçoğlu, insanlar arasında olukça söz edilmektedir. Çünkü evde pratik bir şekilde hem kolay hemde bitkisel yöntemler ile yapılmakta olan tedaviler insanlar tarafından sevilmektedir. İbrahim Saraç Uçuk Tedavisi İbrahim Saraçoğlu, insanlar arasında olukça söz edilmektedir. Çünkü evde pratik bir şekilde hem kolay hemde bitkisel yöntemler ile yapılmakta olan tedaviler insanlar tarafından sevilmektedir. İbrahim Saraçoğlunun bir çok tedavi yöntemleri vardır bunlardan bir tanesi de uçuk tedavisidir. Uçuk her insanda çıkabilen bir rahatsızlıktır. Uçuk genel de ağız çevresinde çıkar ve yayılması an meselesidir. Virüslerden meydana gelen uçuk başka bölgelere kolay bir şekilde atlayabilir ya da hızlı bir şekilde çoğalabilir. Uçuğun kesin bir tedavisi, çözümü yoktur sadece kontrol altına alınabilir. Uçuk bir çok kişi tarafından rahatsızlık duyulur. Çünkü görüntü bakımından hiçte hoş bir tarafı yoktur. Bu neden ile insanlar uçuklarından kurtulmak isterler. Uçuk bazen insanlara acı verebilir. Ağız çevresinde çıkan uçuklar, konuşurken, yemek yerken, gülerken yani en ufak bir dudak hareketinde acı ve ağrı verebilir. Bu nedenle insanlar uçuğun tedavisini ararlar. Sizler için İbrahim Saraçoğlu uçuk tedavisini bu yazımızda bahsedeceğiz.

İbrahim Saraçoğlu'nun uçuk tedavisi için bir çok losyon yapımı bulunur. Bunlar;

Losyon 1: Losyon için malzemeler 10 gram meşe kabuğu, 15 gram ceviz yaprağı ve 3 buçuk bardak su. Yapımı ise bu malzemelerin tümünü derin bir kaba alınız ve ocakta kısık ateşte 15 dakika kadar kaynatınız. Kaynattıktan hemen sonra ise içinde bulunmakta olan malzemeleri alınız ve bir çatal yardımı ile eziniz. Daha sonra ise ezmiş olduğunuz malzemeleri soğumaya bırakınız soğuduktan sonra ise malzemeyi uçuk bölgesine güzel bir şekilde sürünüz. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz ve uçuk tamamen yok olana kadar devam ediniz. Losyon da bulunmakta olan meşe kabuğu uçukta gerilme nedeni ile ortaya çıkan kanamaları durduracaktır.

Losyon 2: Losyon için gerekli malzemeler 1 tutam kadar taze papatya ve bir çay bardağı kaynamış su. Yapımı ise bir tutam taze papatyaları kaynamış suyun içerisine atınız ve demlenmeye bırakınız. Daha sonra ise su ılık bir hal alınca bir süzgeç yardımı ile süzünüz. Su ılık halden soğuk hale geçtikten sonra ise küçük bir pamuğu suya batırınız ve uçuk olan bölgenize sürünüz. Bu işlemi her gün yapmanız gerekir. Uçuk geçince bu uygulamayı yapmamaya başlayınız. Papatya losyonu sayesinde uçuğun neden olduğu kaşıntı azalmaya başlayacaktır.
]]>
Uçuk Nasıl Bulaşır https://www.ucuk.org/ucuk-nasil-bulasir.html Thu, 25 Oct 2018 22:26:33 +0000 Uçuk nasıl bulaşır, uçuğa neden olan herpeks simpleks virüsünün en önemli özelliği bulaştığı ve yerleştiği kişide kalması ve herhengi bir dönemde çeşitli nedenlere bağlı olarak tekrardan aktive olmasıdır Uçuk nasıl bulaşır, uçuğa neden olan herpeks simpleks virüsünün en önemli özelliği bulaştığı ve yerleştiği kişide kalması ve herhengi bir dönemde çeşitli nedenlere bağlı olarak tekrardan aktive olmasıdır. Uçuk virüsü olan herpes virüsleri, çift sarmallı bir DNA yapısına sahiptirler. Çift tabakadan oluşan lipid bir zarf ile kaplıdırlar. Dünya üzerinde en yaygın olarak görülen infeksiyonlara sebep olurlar. Uçuk virüsünün en önemli özelliği ise, hayatın ilk yıllarında yerleşmesi ve bu dönemde döküntü ve kızarıklık şeklinde belirmesidir.   

Uçuğun bulaşma yöntemleri;

Herpes adı verilen uçuk virüsünün doğal yaşam alanı insan cildi derisi üzerindeki mukozadır. Uçuk virüsünün cilde giriş yeri mukoza veya tahrip olmuş cilt bütünlüğü bozulmuş deridir. Uçuk virüsünün bulaşma etkisi için iklim, sahip olunan ırk gibi sebeplerin herhangi bir etkisi yoktur. Dünya üzerindeki tüm insanlar için uçuğun bulaşma etkisi bire bir aynıdır. 

Fakat sosyoekonomik seviyesi düşük olan toplumlarda daha sık görüldüğü bir gerçektir. Bunun nedeni ise, kalabalık yaşam alanları ve hijyene yeteri derece de dikkat edilmemesidir.

Pek çok birey bebeklik döneminde uçuk virüsü ile infekte olur ve taşıyıcı hale gelir, yetişkinlik dönemine geldiğinde ise uçuk virüsüne karşı antikor oluşturur.

Doğum esnasında genital kanaldan geçme aşamasında gelişir. Uçuğun plesentaya geçişi gebeliğin 20. haftasından önce gerçekleşirse düşüğe sebebiyet verir. Gebeliğin 2. yarısından sonra plesentaya ulaşan virüs bu sefer de erken doğuma neden olur. Gebe de aktif halde bir genital uçuk söz konusu ise yeni doğana uçuk bulaşmasını engellemek için sezaryen doğumu yapılması önerilir.

Genital herpese neden olan cinsel ilişki yolu ile sağlıklı bireye aktarılmasıdır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif ile korunma faydalı olsa da uçuğun bulaşma riski açısından yetersizdir. Uçuk lezyonları iyileşene kadar cinsel ilişkiye girilmemeli, ve çok eşli cinsel ilişkilerden kaçınılmalıdır.

Uçuklu bölge ile infekte halde iken temas etmektir. Bazı kişiler uçuklu bölgede ki kabukları kopararak ve ellerini başka kimselerin kullanmış olduğu eşyalara dokunarak yayılmasına neden olurlar. Özellikle genital uçukta temizlik sırasında ellere bulaşan virüs klozete, musluklara, tuvalet kağıdı, havlu gibi kişisel bakım malzemelerine ve buralardan da diğer insanlara kolayca aktarılır. 

Kapı kolları, dolmuş, otobüs gibi herkesin tutuğu yerlerden, hamam, sauna, yüzme havuzu, spor salonu gibi toplu kullanım alanlarından, bardak çatal, havlu gibi kişisel kullanım malzemelerinden rahatlıkla diğer insanlara bulaşır.

Öpüşme ve yakın temas ta uçuğun bulaşma nedenlerinden biridir. Kişide gözle görülür bir uçuk olmasa bile taşıyıcılık durumu var ise tükürük yolu ile bir diğer insana bulaştırılması çok kolaydır.

Uçuk insan vücuduna yerleştikten sonra aktif hale gelmeyebilir. Ama bu durum bulaşmayı engellemez. Sıkıntı bu noktada başlar. Kimde virüs var kim de yok bunu tahmin etmek imkansız olduğundan uçuk bulaşmasını engellemenin en etkili yolu özellikle el temizliğinden ve kişisel hijyenden geçer. Uçuk  aynı makinada yıkanan çamaşırlar nedeni ile de kolayca bulaşabildiğinden uçuk belirtileri başlar başlamaz hemen tedavi yöntemlerine geçilmelidir. Ve kişisel kullanım eşyaları ayrılmalıdır. Kişi sadece başkalarına değil kendi vücudundaki değişik bölgelere de dokunma yolu ile uçuk bulaştırabilmektedir.     
]]>
Uçuk Diş Macunu https://www.ucuk.org/ucuk-dis-macunu.html Fri, 26 Oct 2018 09:33:14 +0000 Uçuk Diş Macunu; Hayatta çoğu kez karşılaşılan ve pek çok kişinin de sık sık yaşamakta olduğu şikayetlerden bir tanesi de,uçuktur. Uçuk bir virüsün aktifleşme durumudur. Genel olarak da, en çok dudak kenarlarında çıkma Uçuk Diş Macunu; Hayatta çoğu kez karşılaşılan ve pek çok kişinin de sık sık yaşamakta olduğu şikayetlerden bir tanesi de,uçuktur. Uçuk bir virüsün aktifleşme durumudur. Genel olarak da, en çok dudak kenarlarında çıkmakla beraber, burun deliklerinin etrafında ve yüzde de ara sıra çıkabilmektedir.

Uçuk, halkımız tarafından gece kabus görme gibi sebeplerden de oluşmaktadır diye söylemler de bulunmaktadır. Evet uçuk bazen aşırı korku ve ya gribal bir enfeksiyona bağlı yüksek ateş sonucunda da çıkabilmektedir. Ama en bilenen sebebi daha önce bulaşan virüsün pasif hale gelip, arada aktifleşmesi halidir.

Uçuk oldukça bulaşıcıdır. İnsanların toplu kullandıkları deniz, havuz, havlu yollarla daha çabuk bulaşabilir. Stresim yoğun olduğu dönemlerde de malesef uçukla karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, uçuğu olan kişinin eşyalarını kullanmamaktır. Yine uçuk kişinin kendisin de ise elledikten sonra iyice yıkamalıdır. Kabuklaşan uçuğu koparmak da, yine uçuğun geçme süresini uzatacaktır. Uçuğu geçirme yöntemlerinin başında daha ilk kızardığında diş macunu sürmek gelir. Bakterileri öldürücü özelliği vardır. Kuruyana kadar bekletilmelidir. Uçuğun kaybolduğunu göreceksiniz.
]]>
Uçuk Aşısı https://www.ucuk.org/ucuk-asisi.html Fri, 26 Oct 2018 21:53:01 +0000 Uçuk aşısı; Uçuk insanlarda sık görülen, özellikle  bayanlarda ve çocuklarda oldukça sıkıntı yaratan bir tür virüstür. Genel olarak en çok dudak kenarı, ağız içinde görülmektedir. Bu sıkıntı genel olarak stre Uçuk aşısı; Uçuk insanlarda sık görülen, özellikle  bayanlarda ve çocuklarda oldukça sıkıntı yaratan bir tür virüstür. Genel olarak en çok dudak kenarı, ağız içinde görülmektedir. Bu sıkıntı genel olarak strese bağlı olduğu söylenmektedir. Bu sıkıntı aslında vücudumuza bir girdiği zaman bir daha çıkması çok zordur. Belki on, on beş gün içerisinde çeşitli ilaç ve doğal yöntemlerle geçebilir. Ancak her zayıf anımızda tekrardan çıkabilir. Bu sıkıntı bayanlarda adet dönemlerinde görülmektedir. Bir diğer sıkıntı özellikle babada uçuk var ise çocuğa da geçecektir. Buna dikkat edilmesi ve bu durumda olanlar önlem alarak bu süreci anlatmalıdırlar.

Uçuk aşısı, Bu virüs çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Bu virüse karşı tabiki tıbbi ilaçlarda geliştirilmiştir. Özellikle geliştirilen bu uçuk  aşı, çocuklarda kullanılmaktadır. Aşı yapılırken dikkat edilmesi gerekli olan en önemli şey,uçuk virüsü akut mu, kronikmi; bu iyi gözlenmelidir. Uçuk olduğunuzda yakın temaslardan kaçınmak gereklidir. Nedir bunlar. El teması, öpüşmek virüsün serpmesi için yeterlidir. 

Uçuk aşısı kullanımı; 

Bu aşı çok yararlıdır özellikle kronik olanlarda kullanılması olumlu sonuç verecektir. Genellikle çok sıkıntılı olan durumlarda aşı yapılması hastanın ya tam olarak sorunu atlatmasına, ya da hafif bir şekilde geçirmesine destek olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, Uçuk virüsü riski taşıyan kişilerin kesinlikle uçuk aşısı yaptırmalarını ve ilerde bu sorundan daha az etkilenmelerini sağlayacaktır. Aslında bu hastalık sıradan görülebilir. Ancak bu durumu ciddiye alarak hemen bir hekime giderek uçukla ilgili bütün tedaviyi yaptırıp, ağır seyreden durumlarda mutlaka uçuk aşısını yaptırıp, bu hastalığı en hafif şekilde anlatılmalıdır. Geçmiş olsun.

]]>
Asiviral Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/asiviral-ucuk-kremi.html Sat, 27 Oct 2018 09:56:33 +0000 Asiviral uçuk kremi, içerisinde bulunan asiklovir maddesi yara ve uçukların iyileşmesi için etkili ilaçlardan biridir. Uçuğa neden olan virüslerin gelişmesini ve vücuda yayılmasına engel olur virüslere karşı savaş açar. Asiviral uçuk kremi, içerisinde bulunan asiklovir maddesi yara ve uçukların iyileşmesi için etkili ilaçlardan biridir. Uçuğa neden olan virüslerin gelişmesini ve vücuda yayılmasına engel olur virüslere karşı savaş açar. Bu ilaç uçuğa neden olan deri hastalıklarının oluşmasını önler. Bunun yanı sıra sinir iltihabından dolayı oluşabilecek ağrıları hafifletir. Ayrıca çiçek hastalığında da kullanılabilen bir ilaçtır. Asiviral uçuk kremi kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. 

Vücudun çeşitli yerlerinde çıkan uçuklar ağrılara, sızlamalara ve kaşınmalara neden olabilmektedir. Bu hastalığın vücudun farklı bölgelere yayılmaması için dokunulmaması ve uçuk olan bölgede oluşan yaralar ile oynanılmaması gerekir. Eğer uçuk olan bölgeye el ile temas edilirse uçuk daha da büyüyebilir ve başka kişilere de bulaşabilir. Bu krem özellikle dudak etrafında çıkan uçuklara uygulandığı takdirde uçuğun geçmesini ve tedavisini hızlandırır. Fakat bu kremi kullanacak kişilerde alerji problemi görülmemesi gerekir. Vücudumuzda böyle bir sıkıntı var ise asiviral uçuk kremi kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan maddeler nedeniyle alerjinin vücut üzerinde ki etkisi artabilir ve tamamen yayılmasına neden olabilir.

Asiviral uçuk kreminin özellikleri ve kullanılışı
 • Bu ilacın içerisinde bulunan maddelere karşı bireyin alerjisi var ise kullanılmamalıdır.
 • Uçuğa sebep olan virüslere karşı etkili bir ilaçtır. Deri enfeksiyonları, genital bölgelerde oluşan uçuk, sinir iltihabından dolayı vücutta oluşan ağrılar ve çiçek  hastalığı tedavisinde etkisin gösteren ve virüslere karşı etkili bir savaş açan ilaçtır. 
 • Asiviral uçuk kremi uçuk ve yaralarda kullanıldığı takdirde hemen etkisini göstermeye başlar.
 • Kremi kesinlikle doktorun vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde uçuk ve yaraların iyileşmesi zaman alabilir.
 • Vücutta uçuk belirtileri var kesinlikle bu krem ile tedavi başlatılmalıdır. Geç müdahale edilen uçuk veya yaralar vücudun farklı bölgelerine yayılabilir ve kişi için büyük bir sıkıntı oluşturabilir.
 • İlaç kesinlikle göz ile temas ettirilmemelidir. Böylesi bir durum gerçekleştiği takdirde bol su ile yıkanmalıdır.
 • Bulaşıcı bir hastalık olan uçuk tedavi edilirken başkalarının temas etmemesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde temas eden kişilere de bulaşma ihtimali vardır. 
 • Krem sürüldükten sonra elimizi vücudumuzun farklı bölgelerine dokundurmadan bol su ile yıkanmalıdır.
 • Özellikle hamile olan bayanlar bu ilacı kullanmadan önce doktora başvurmalıdır.
 • Krem, uçuk olan bölgeye daire çizerek sürülmelidir.
 • Yara ve uçuk krem ile tamamen kapanmalıdır.
 • Küçük yaştaki çocuklarda oluşan yara ve uçuklarda kullanılmamalıdır.
 • Ayrıca dudakta çıkan uçuklarda dikkatli olunmalı, başka kişiler tarafından öpülmesine veya temasına engel olunmalıdır.
 • Uçuk sebebiyle oluşan kaşıntılar ve kızarıklara uygulanan bu kremin haricinde başka bir ilaç uygulanmamalıdır.
 • Bu tür durumlar uçuğun daha fazla büyümesine ve yan etkilere yol açabilir.
 • Başka bir ilaç ile kullanılması halinde içerisinde bulunan maddelerin birbirleriyle birleşmesi halinde vücutta ciddi deri hastalıklarına neden olabilir. 
Asiviral uçuk kreminin bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler hafif etkiler gösterir. Karın ağrısı ve nefes almakta güçlük çekilmesi kremin yan etkileri arasındadır. Ayrıca dudaklarda, dilde ve boğazda şişkinlik görülmesi kremin hafif yan etkileri olarak kendiri göstermektedir. Ayrıca kremin uygulandığı bölgelerde görülen kaşıntılar kremin yan etkisi arasındadır. Bu krem sivilcelerin tedavisinde veya başka sorunların giderilmesi amacıyla kullanılmamalıdır. Kesinlikle yanık tedavisi için kullanılmayan bu kremin vücudun yara ve yanıklar dışında başka bir tedavi amacıyla uygulanması cilt problemlerine yol açabilir. 
]]>
Uçuk Merhemi https://www.ucuk.org/ucuk-merhemi.html Sun, 28 Oct 2018 02:12:48 +0000 Uçuk merhemi, insan yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen uçukların, ağrılı ve acılı etkilerini azaltmak için kullanılacak olan bir tür kremsi ilaçtır. Uçuklar virüslerin yaratmış olduğu derin etkileri olan özellikle du Uçuk merhemi, insan yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen uçukların, ağrılı ve acılı etkilerini azaltmak için kullanılacak olan bir tür kremsi ilaçtır. Uçuklar virüslerin yaratmış olduğu derin etkileri olan özellikle dudak ve ağız çevresinde sık olarak görülebilen bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Uçuklar çıktığı yerlere göre sosyal yaşamı da etkiler. Kişiler dudak çevresinde çıkan uçukları nedeni ile bazen konuşamaz, gülemez, mimik yapamaz. Çünkü bu uçuklar ağrı ve acı verici olabilir. Bu durumların yaşanması açısından uçuğun boyutunun önemi çok yoktur. Yani küçükte olsa büyükte olsa yarattığı negatif etki aynı olabilir. Bir çok yapılacak eylemi kısıtlar derecede sıkıntı yaratabilir. Uçuk merhemi ise bu türlü durumlarda uçuğun çıkmasını engellemek ya da çıkan uçuğun çok kısa sürede iyileşmesi için kullanılacak olan bir ilaçtır. 

Uçuk Merhemi Nedir

Uçuk merhemi içerisinde bulunuyor olan etkin maddeler ile uçuk üzerinde etki ederek onların kuruması ya da etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur. İçerisinde asiklovir, pensiklovir gibi maddeleri barındırır. Eğer bir bölgede kaşıntı, sızlama, yanma, acı hissediliyor ya da uçuk çıkacağı düşünülüyor ise bu bölgeye uygulanabilir. Aynı zamanda çıkan uçuk merhemi uçuk üzerine de uygulanarak belirtileri azaltılabilir. Uçuk vücutta barınacak bir yer edindiği zaman kendini arada bir tekrarlayabilir. Kendini tekrar ettirmesi için vücudun direncinin düşmesi, bağışıklık sisteminin bozulması yeterlidir. Bir kere uçuk çıkaran bir insan bu uçuğun hemen yok edilmeyeceğini ve tekrarlama ihtimalinin yüksek olduğunu bilmelidir. Bu nedenle bir uçuk merhemi edinmesinde uçuğun belirtilerini en aza indirebilmesi için fayda vardır. Uçuk merhemi çok rahat bulunan bir kremdir. Piyasa da oldukça çok fazla çeşidi yer almaktadır. Güvenilir yerlerden ve doktor muayenesi ile alınması da önemlidir.

Uçuk Merhemi Kullanımı,

Uçuk merhemi ile tedavide düzenli kullanılması gerekmektedir. Bu tür merhemler günde beş kereye kadar kullanılabilir. Uçuk olan bölgeye uçuk merhemi sürülerek eriyene kadar etrafa çok dağıtılmadan  ovalanır. Bu işlemden sonra eller her defasında muhakkak yıkanmalıdır. Çünkü virüslerin neden olduğu uçuklar bulaşıcıdır. Ve ellerinizi dokundurduğunuz bölgelere bulaştırabilirsiniz. Uçuk merhemi ile yapılacak olan en etkili tedavi yöntemi hekimin tavsiye ettiği kullanım süresi ve kullanım şeklidir. Eğer hamilelikte kullanılacak ise bu durumda kesinlikle hekim kontrolü ile kullanılmalıdır. Uçuk merhemi kullanıldıktan sonra bölgede kuruluk, kaşıntı, yanma deri dökme gibi problemler ile karşılaşılabilir. Fakat bu sürekli ve geçmeyen bir şekilde devam ediyor ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 
]]>
Göz Uçuğu İlaçları https://www.ucuk.org/goz-ucugu-ilaclari.html Sun, 28 Oct 2018 12:32:23 +0000 Göz Uçuğu ilaçları, içerisinde bulunan maddeler sayesinde gözde oluşabilecek uçuklara etkili bir tedavi sağlamaktadır. Uçuklara neden olan virüsleri önler ve yayılmasına engel olur. Bu tür kremlerin kullanılmasında oldu Göz Uçuğu ilaçları, içerisinde bulunan maddeler sayesinde gözde oluşabilecek uçuklara etkili bir tedavi sağlamaktadır. Uçuklara neden olan virüsleri önler ve yayılmasına engel olur. Bu tür kremlerin kullanılmasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Vücudun en hassas organlarından olan göz bazı problemlerde çabucak etkilenebilmektedir. İlerleyen zamanlarda uçuk yarasının yayılması ve tedavi edilememesi halinde gözde ciddi görme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Gözde bulunan ve gözü dışarıdan gelecek etkilere karşı koruyan korneo adı verilen bölgeyi sadece uçuklar etkileyebilmektedir.  Ayrıca göz kapağının şişmesi, gözde kızarıklık ve ağrı, acıma, sulanma türü durumlarda dikkatli olunmalı tedavi hemen başlanmalıdır

Göz uçuğu ilaçları
 • Asiklovir
 • Pensiklovirin
 • Valasiklovir
 • Vectavir
 • Zovirax uçuk kremi
 • Acyl uçuk kremi
 • Herpclair uçuk jeli
 • Bepanthen plus kremi
 • Virosil uçuk kremi
Göz uçukları için kullanılan bu ilaçların kullanılması halinde oluşan uçuk ve yaraların iyileşmesi hızlanacak ve kısa sürede geçecektir. Ancak bu ilaçları kendi isteğiniz doğrultusunda kullanmanız bazı problemlere yol açabileceği gibi göze de ciddi boyutlarda etki edebilir. Bu tür ilaçlar kesinlikler doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Doktorların tavsiyesi doğrultusunda ilaçlar verilen kullanım dozuna ve süresine göre kullanıldığı takdirde etkili ve hızlı bir iyileşim süreci görülecektir.

Göz uçuğun tedavisinde bitkisel ilaçlar

Meyan kökü : içerisinde bulunan asitler uçuğa neden olan virüslere karşı oldukça etkilidir. Virüslerin yayılması ve engellenmesi konusunda oldukça etkili bir şifa bitkidir. Uçuk oluşan bölgeye sürülen meyan kökü hızlı bir şekilde tedaviye başlar ve kısa sürede etkisi gösterir.

Yapılışı : Meyan bitkisi kök ve gövdesinde ayrıldıktan sonra temizlenir ve kurutulur. Daha sonra kök kısmı çekilerek tozu elde edilir. Bir cezve içerisine bir bardak su ve bir yemek kaşığı meyan kökü tozu atılır. Bu karışım kaynatıldıktan sonra pamuk yardımı ile gözde oluşan uçuk yarasına uygulanır. Günde iki veya üç kere uygulanması halinde iyileşme hızlanacak ve uçuk tamamen yok olacaktır.

Sarımsak suyu : Hemen hemen tüm evlerde bulunan ve yemeklere harika tatlar veren sarımsak bunun yanı sıra birçok hastalığında tedavisinde kullanılmaktadır. Mantar ve mantar oluşumuna da etkili bir doğal ilaç olan sarımsak vücutta oluşabilecek sivilcelere karşı da oldukça etkilidir. Ayrıca uçuk tedavisinde de etkili ve mükemmel sonuçlar verebilen sarımsak bitkisel şifa ilaçlarından biridir. 

Yapılışı : Sarımsak metal bir alet değdirmeden el ile bölünmelidir. Bölünen sarımsak sıkılır ve ortasında bulunan beyaz sıvının çıkması sağlanır. Bu beyaz sıvı uçuğun çıkmış olduğu bölgeye uygulanır. İşlem bittikten sonra soğuk su ile durulanmalıdır.

Bunun yanı sıra uçuğa buz tedavisi de uygulanabilir.  Vücuda temas eden soğuk buz sinirlere ve damarlara direk etki etmektedir. Uçuğun oluştuğu bölgeye uygulanması halinde kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca aseton da uçuk için etkili olabilecek ilaçlar arasındadır. Pamuğa çok az bir miktarda asetonun dökülmesi ve uçuk çıkan bölgeye bir veya iki dakika uygulanması halinde uçuğa neden olan virüslerin engellenmesine ve uçuğun iyileşmesine faydalı olacaktır.
]]>
Burunda Uçuk https://www.ucuk.org/burunda-ucuk.html Mon, 29 Oct 2018 10:31:39 +0000 Burunda uçuk, aslında insanlarda çok fazla duymadıkları durumlar arasında yer alabilmektedir. Çok alışılmış bir durum olmayan burun uçuğu en az diğer uçuklar kadar etkili veya bazen diğer uçuklardan çok fazla kişiler Burunda uçuk, aslında insanlarda çok fazla duymadıkları durumlar arasında yer alabilmektedir. Çok alışılmış bir durum olmayan burun uçuğu en az diğer uçuklar kadar etkili veya bazen diğer uçuklardan çok fazla kişileri rahatsızlıklarla karşı karşıya bırakan durumdur. Kimi zaman kişilerde meydana getirebildiği solunum problemleri veya kimi zaman ise meydana getirebildiği şiddetli ağrılar nedeniyle burun uçuğu çok büyük olan problemlere neden olabilir.

Burunda uçuk kimlerde görülür

Hemen hemen her yaşta insanlarda görülen bir durumlardır. Son derece şiddetli olan bir şekilde varlığını sürdürebilen bu uçukların baş nedenlerinden biriyse HSV-1 virüsüdür. Bu virüs ise insanların vücudunun herhangi bir bölgesinde oluşabilen tüm uçuk türlerinin en büyük olan nedenlerindendir. Oldukça yaygın bir şekilde olarak görülebilen bu durum ise bazen burunun ucunda veya iç kısımlarında ise etkili olsa bile özellikle burun içinde görülebilen durumdur. Bu durumunda burun içerisinde görülmesiyle kişinin estetik problemler yaşaması ise önlenmiş olabilmektedir. Birçok zaman ise insanların dudaklarında görülebilen uçuk problemleri kişilerde sapık sorunlarının yanında dış görünüşte problemlere neden olsa da aslında burun uçuğu böyle olan bir duruma neden olamamaktadır. 

Burunda uçuk, bilindiği üzere tüm uçuklarda bulaşabilme riski vardır. Tüm uçuklarda olduğu gibi bu uçuklarda ise bulaşma riskinin olması insanların eşyalarından uzak durması gibi ise uçuklara temas gibi durumlardan da uzak durabilmesi gibi önlemler bir çok zaman ise sizleri bu sorunlardan uzak tutabilmek için yeterli olabilmektedir. Sizler ise çevrenizde burun uçuğu sorunu yaşayabilen kişiler görürseniz gerekli olan önlemleri alarak birçok olan sorunlardan korunmanız mümkündür.

Bebeklerde burunda uçuk,

Burunda uçuk, kronik olan bir özellik göstererek ise bebeklerde bile görülmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda ise görülebilen bu durumlar insanları stres, uyku, aşırı yorgunluk veya uyku gibi zayıf alanlarında ise yakalayarak etkileyebilmektedir. Bu benzer durumlar nedeni ile sorunlar çok büyüyerek kişilerde solunum sorunlarına ise neden olabilmektedir.

Burunda uçuk belirtileri,

Burunda uçuk, sorununun ise en büyük belirtisi öncelikle burun deliğinin görülebilen kısımlarında başlayarak burun içine doğru gidebilen kızarıklıklar yada kabarıklıklar dır. Bu gibi kabarıklıklar kişinin eliyle rahatlık ile hissedilebilmektedir. Burun içinde su birikmesine bağlı olarak oluşabilen kabarıklıklar kişinin  burnunun dış taraflarına dokunabilmesi ile şiddetli olan ağrıların meydana gelebilmesi durumu ise son derece büyüyebilir. Burun içinde meydana gelebilen iltihaplanmalar eğer aynada bakıldığı zaman görülüyor ise bu durumlarda iltihaplanma sorunlarıyla karşılaşabilmek oldukça mümkündür.
]]>
Gebelikte Uçuk https://www.ucuk.org/gebelikte-ucuk.html Mon, 29 Oct 2018 23:34:06 +0000 Gebelikte uçuk, normalde durumda ortaya çıkan uçuklara göre daha sık görünülür. Gebelikte uçuğun normal duruma göre daha sık görülmesi gebelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve uçuğun en büyük etkenleri Gebelikte uçuk, normalde durumda ortaya çıkan uçuklara göre daha sık görünülür. Gebelikte uçuğun normal duruma göre daha sık görülmesi gebelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflaması ve uçuğun en büyük etkenlerinden biri olan stresin gebelik döneminde fazla olmasıdır. Gebe iken genital bölgede uçuk ortaya çıkmış ise, tehlikeli bir durum söz konusu olabilir. Herhangi bir bölgedeki uçuğun bebeğe bulaşma ihtimali yoktur. Fakat genital bölgede uçuk bulunuyor ise anne adayları bu duruma dikkat etmeli ve böyle bir durum söz konusu ise sezaryen doğum ile doğumu gerçekleştirmelidirler. Aksi takdirde normal doğum esnasında bebeğe uçuk bulaşma riski fazladır ve bu durum bebeğin bünyesi için oldukça önemli bir sorundur. Uçuk sorununun önüne geçmek için stresten olabildiğince uzak durmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Önlemli davranıldığı halde uçuk meydana gelmiş ise bunun iki tedavisi vardır. 

Gebelikte uçuk için tedavi yöntemleri

Ağızdan tedavi: Ağız yolu ile alınabilecek ilaçlar uçuk tedavisinde kullanılabilir. Fakat gebelik esnasında uçuk meydana gelmiş ise bu tedavi yöntemi pek kullanılmaz. Çünkü gebelik esnasında çok zor durumda kalınmadığı sürece ilaç kullanılması doğru değildir. Bunun yerine dışarıdan tedavi yöntemi ile uçuk giderilir. 

Dışarıdan tedavi: Gebelik esnasında uçuk ortaya çıkmış ise bu tedavi yönteminin kullanılması daha doğrudur. Bu tedavide genellikle kremler kullanılır. Krem uçuğun meydana geldiği bölgeye ve çevresine narince sürülerek uygulanır. 
]]>
Genital Uçuk https://www.ucuk.org/genital-ucuk.html Tue, 30 Oct 2018 00:06:41 +0000 Genital uçuk, kadınlarda ve erkeklerde meydana gelen bir çeşit kronik rahatsızlıktır. Genital uçuğun olma sebebi herpes simplex virüsüdür.  Genital uçuk kadınlarda ve erkeklerde daha çok cinsel yolla bulaşan hastalıklardan b Genital uçuk, kadınlarda ve erkeklerde meydana gelen bir çeşit kronik rahatsızlıktır. Genital uçuğun olma sebebi herpes simplex virüsüdür.  Genital uçuk kadınlarda ve erkeklerde daha çok cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesidir. Genital virüs genital bölgeyi saran ve bu bölgeyi olumsuz derecede etkileyen durumdur. Genital uçuğa etki eden iki tane virüs bulunur. Bunlardan biri herpes simpleks tip-1 diğeri ise herpes simpleks tip- 2'dir. Genital uçuğu oluşturan en etkili virüs herpes simpleks tip- 1 virüsüdür. Herpes simpleks rip- 1 virüsü daha çok dudakta uçuğu oluşturan virüstür. Uçuk genel olarak kronik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genital uçuk virüsünü taşıyan kişiler bu durumdan haberdar olmayabilir. Çünkü bu virüs vücuda girdikten sonra senelerce pasif bir şekilde durabilir. Genital uçuğun kesin çözüm olarak bir tedavisi yoktur fakat ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Genital Uçuk Hakkında Önemli Bilgiler
 • Genital uçuğu olan bir kişi ile cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak bulaşıcı olduğu için hızlı bir şekilde bulaşabilir.
 • Genital uçuğu olan kişiler cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanmalıdır. Prezervatif kullanımı uçuğun bulaşmasını önler fakat bunun garantisi verilemez çünkü uçuk prezervatifin dışında bir yer de de çıkmış olabilir.
 • Ortak tuvalet kullanımı ile bulaşmaz.
 • Tekrarlanabilir bir hastalıktır ve stres genital uçuğu besler.
 • Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa neden olmaz.
 • Anne adaylarında eğer genital uçuk bulunuyor ise bu uçuk doğum esnasında bebeğe geçme ihtimali oldukça yüksektir.
Genital Uçuk Belirtileri

Genital uçuk virüsü taşıyanlar genelde bu durumdan habersiz olabilirler. Bunun sebebi ise genital uçuk virüsünün gözle görülür bir uçuğa neden olmamasıdır. Bazı zamanlarda ise bu durumun tam tersi de olabilir. Yani genital uçuk virüsü vücuda girdikten hemen saatler sonrasında belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler ise atağa sebep olabilir.

Genital Uçuk Atağı Nasıl Olur
 • Virüsün vücuda girdiği bölgede sarı baloncuklar oluşur.
 • Kadınlarda vajinal akıntılar meydana gelir.
 • Kişilerde bu virüs etkili ise yüksek derecede ateş meydana gelir.
 • Kişide vücut ağrısı ve halsizlik yapar.
 • Virüsün etki ettiği yerler kızarır şişer ve şişkinlik yapar.
Genital Uçuk Nerede Çıkar

Genital uçuk virüsü vücudun girdiği yerde ya da o bölgenin yakın bir yerinde meydan gelebilir. Genital uçuğa ellememeniz gerekir çünkü bu uçuk son derece hızlı bir şekilde bulaşabilir ve dağılabilir.
 • Kadınlarda; Genital bölgelerinde ve rahim boynunda
 • Erkeklerde; Peniste, testislerde, uylukta, üretrada nadir olmak üzere idrar kesesinde de çıkabilir.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde ise; Kalçada, anüste ve ağız çevresinde genital uçuk çıkma ihtimali yüksektir.
Genital Uçuğun Tedavisi Nasıl Olur

Genital uçuk tedavisi kesin çözüm olarak yoktur. Genital uçuk virüsü vücuda bir kere girdiğinde etkisini göstermeyebilir ve yıllarca pasif bir şekilde sinir hücrelerine yerleşebilir. Tetikleyici faktörler ile birlikte genital uçuk virüsü aktif hale gelebilir. Ve böylece kişi doktora gittiğinde genital virüs kaptığını öğrenebilir. Genital uçuk virüsünü vücuttan tamamen temizleyecek bir ilaç bulunmamaktadır. Yalnızca bu virüsü kontrol altına alınması için uygulanmakta olan ilaçlar bulunur. Doktorunuzun kontrolü altında vermiş olduğu ilaçları kullanabilirsiniz. Bu sayede virüsün etki etmiş olduğu belirtileri azaltabilirsiniz.
]]>
Uçuk Hastalığı https://www.ucuk.org/ucuk-hastaligi.html Tue, 30 Oct 2018 20:08:49 +0000 Uçuk hastalığı: Uçuk aslında tıpta hastalık olarak adlandırılmaz. Çoğu zaman küçük bir problem olarak anılan uçuk tehlikesizdir. Fakat kişiye çok büyük acılar yaşata bilmektedir. Uçuk hastalığının neden oluştuğu t Uçuk hastalığı: Uçuk aslında tıpta hastalık olarak adlandırılmaz. Çoğu zaman küçük bir problem olarak anılan uçuk tehlikesizdir. Fakat kişiye çok büyük acılar yaşata bilmektedir. Uçuk hastalığının neden oluştuğu tam anlamıyla bilinmemektedir. Bu nedenle tamamen tedavisi mümkün değildir. Fakat bir kaç nedenin kişide birleşmesi uçuk nedeni olarak sayılmaktadır. Kişide uçuk hastalığı iki türlü yaşanmaktadır. Birinci uçuk çeşidi burun çevresinde, dudak çevresinde, dudak üstünde veya yanak içlerinde görülmektedir. İkinci uçuk çeşidi ise genital bölgede çıkan uçuktur. Bu uçukların görünüşleri birbiri ile hemen hemen aynıdır. Doktora gidilmediği takdirde 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşme süreci başlar. İyileşmeyen uçuk hastalıklarında mutlaka doktora gitmek gereklidir. Tıbbi müdahale uçuk hastalığının daha çabuk iyileşmesini sağlar ve ağrıları azaltır. Doktorun muayenesi ve gözlemleri sonucu uçuğun durumuna göre krem veya hap reçete edilerek problemin giderilmesi amaçlanır. Reçete edilen ilaçlar ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Ayrıca kişinin bu dönemde sağlıklı beslenmesi, istirahat etmesi ve bitkisel tedavi yöntemleri ile tedaviyi desteklemesi gerekmektedir.

Uçuk hastalığı nedenleri:
 • Kişinin bağışıklık sisteminin dönem dönem zayıflaması
 • Kadınlarda özellikle adet dönemi ve son bir kaç günü
 • Ağır diyabet hastalığı yaşamak
 • Herhangi bir hastalıktan dolayı ameliyat olmak
 • Kişinin sigara ve aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklarının var olması
 • Vücuda fazlasıyla A vitamini alınması
 • Vücutta var olan enfeksiyonlar
 • Kadınlarda hamilelik dönemleri
 • Vücuttaki hormonal dengesizlikler ve dalgalanmalar 
 • Kansızlık yani anemi şikayetleri de uçuk oluşmasına neden olmaktadır.
 • Sık sık farklı kişilerle cinsel ilişki
 • Kişinin stresli bir yaşamının olması
 • Düzensiz uykusuzluk veya kişinin bir kaç gün tamamen uykusuz kalması
 • Geçirilen ateşli  ve bulaşıcı hastalıklar sonrasında vücutta oluşan bünye zayıflığı
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme
 • Tükürük, temas veya cinsel yolla bulaşan bir virüsün vücuda geçmesi
]]>
Antiviral Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/antiviral-ucuk-kremi.html Wed, 31 Oct 2018 18:04:34 +0000 Antiviral uçuk kremi, içerisinde bulunan asiklovir bu ilacın etken maddesidir. Bu krem uçuğa neden olan virüslere karşı savaş açar, virüsün oluşmasını engeller ve virüsün sebep olduğu yaraların tedavisini yaparak iyile Antiviral uçuk kremi, içerisinde bulunan asiklovir bu ilacın etken maddesidir. Bu krem uçuğa neden olan virüslere karşı savaş açar, virüsün oluşmasını engeller ve virüsün sebep olduğu yaraların tedavisini yaparak iyileşmesini sağlar. Bu krem günümüzde bir çok kişide görülebilme ihtimali olan genital bölge uçukları, deri enfeksiyonları ve zona hastalıkları için etkili bir çözümdür.  Uçuk insan vücudunda birçok bölgede görülebilir. Deride oluşabilen bu hastalıklara kesinlikle el ile dokunulması ve yolunması gereklidir. Aksi takdirde uçuk büyüyebilir ve başka bölgelere yayılabilir. 

Antiviral uçuk kremi nasıl kullanılmalıdır

Bu krem kullanılırken kesinlikle uçuk bölgesine el ile temas olmamalıdır. Antiviral uçuk kremi kullanıldığı andan itibaren etkisini gösterir ve hızlı bir iyileşme süreci başlar. Krem uçuk olan bölgeye sürülerek iyice yedirilmesi gerekmektedir. Günde iki kere bu uygulama tekrarlanmalıdır. Bu kremi gebeler ve yeni doğum yapan anneler kesinlikle kullanmamalıdır. Ayrıca on iki yaşından küçük olan çocukların da bu kremi kullanılması tavsiye edilmez. Uçuk tedavisi başlatıldıktan krem uygulanan bölgeye kimse dokunmamalı veya öpmemelidir. Krem düzenli olarak kullanıldığı takdirde etkisini hemen gösterir. Uçuk tedavilerini üç veya beş gün içerisinde tamamlayan bu krem uçuk geçtikten sonra kullanılmamalıdır. Aksi takdirde deride dökülmeler meydana gelebilir başka problemler ortaya çıkabilir.

Antiviral uçuk kreminin özellikleri
 • Virüslere karşı etkili bir kremdir.
 • Virüs oluşumunun engeller ve yok olmasına etki eder.
 • Kullandıktan hemen sonra etkisin gösteremeye başlar.
 • Uçuk çıkmasına neden olan virüslerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 • Bu ilaç rahatsızlığın bulaşıcı olmasını engellemektedir.
 • Antiviral uçuk kreminin içerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde hastalığın bir kaç gün içerisinde iyileşmesini ve iz kalmadan geçmesini sağlamaktadır.
 • İlacın bir takım yan etkileri de bulunmaktadır. 
 • Vücudun bazı bölgelerinde şişkinlikler görülmesi ve kremin uygulandığı bölgede kaşıntı veya şişlik oluşması kremin yan etkileri arasındadır.
Antiviral uçuk kremini kullanırken oluşabilecek döküntü ve şişmeler de kremi kullanmayı kesmeli ve doktora başvurulmalıdır. Ayrıca içerisinde bulunan maddeler alerji oluşmasına neden olabilir. Kişinin herhangi bir alerjisi var ise bu kremin kullanımı yapılmamalı, kullanılmış ise doktora başvurulmalıdır.
]]>
Ağızdaki Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/agizdaki-ucuk-nasil-gecer.html Thu, 01 Nov 2018 10:44:38 +0000 Ağızdaki Uçuk Nasıl Geçer, Ağız içinde veya ağız üzerinde oluşan uçuk halk dilinde aft yada ağız ülseri olarak bilinmektedir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bir takım doku bozukları ağızda oluşmaktadır. Görüntü itibari i Ağızdaki Uçuk Nasıl Geçer, Ağız içinde veya ağız üzerinde oluşan uçuk halk dilinde aft yada ağız ülseri olarak bilinmektedir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bir takım doku bozukları ağızda oluşmaktadır. Görüntü itibari ile ortası beyaz ve çevresi sarı yada gri renginde daire şeklinde oluşan yaralardır. Ağız içi yarası ile aynı şekilde kendini göstermektedir. Ağızdaki uçuk nasıl geçer, herkesin oldukça merak ettiği bir konudur. Çünkü herkesin sıklık la karşı karşıya kaldığı ağızdaki uçuk oldukça can yakıcı ve bir şey yeyip içmeyi zorlaştıran bir durumdur. Bu nedenle ağızdaki uçuk nasıl geçer diye merak edenler için, bir kaç tavsiyelerde bulunmak istiyorum. 

Ağızda Uçuk Oluşmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Ağızdaki uçuk nasıl geçer, eğer oluşan uçuk fiziksel travmalara bağlı olarak yani yanlışkla gece uyurken dudağı ısırma sonucunda burada enfeksiyon meydana gelir. Bu enfeksiyon nedeni ile de ağız içinde uçuk oluşmasına neden olur. Bazende, sıcak ve soğuk gıdaları veya içecekleri aynı anda tüketmek, kan dolaşımını etkileceğinden ağız içinde uçuk oluşmasına neden olur. Aynı zamanda diş protezi kullanan kişilerde sıklık ile rastlanılan ağızda uçuk oluşması protezin ağız içine yani yumuşak dokuya zarar vermesinden kaynaklanır. Bu gibi durumlarda ağızdaki uçuk nasıl geçer diye düşünecek olursak, bu gibi durumlarda tuzlu su ile gargara yapmak, ağız içinde oluşan enfeksiyonu temizleyeceği gibi ağız bakımını da sağlamaktadır. Ağız sağlığına dikkat edilmeli ve günde en az iki kere dişler fırçalanmalıdır. Asit oranı yüksek olan maden suyu, kola ve asitli meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Çünkü ağız içinde oluşan uçuğun daha da çok tahriş olmasına neden olmaktadır

Yiyeceklere bağlı olarak oluşan ağızdaki uçuk nasıl geçer ise, Bu asitli yiyeceklerin ağız içini tahriş etmesinden dolayı uzak durulmalı ve 7 damla anason yağını bir su bardağı suyun içine damlatarak dişler temizlendikten sonra bu su ile ağız gargarası yapılmalıdır. Böylelikle ağız içinde oluşan bakteri ve mikroplar yok olarak uçuk sönecektir. Ağız içinde oluşan uçuk için en iyi tedavi yöntemlerinden biri de armuttur. Armut tüketmek yada hoşafını yapıp içmek uçuk tedavisi için oldukça etkin bir rol oynar. Aynı zamanda ayva da uçuk tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. 
]]>
Dudak Neden Uçuklar https://www.ucuk.org/dudak-neden-ucuklar.html Fri, 02 Nov 2018 00:12:32 +0000 Dudak Neden Uçuklar, halk arasında uçuk diye bilinir. Uçuk kişinin vücudun da uyur. Beden halsiz kalınca bağışıklık sistemi yavaşlayınca virüs enfeksiyonu ortaya çıkar. Kişinin sağlığına olumsuz etki eder. Uçuk vücudun Dudak Neden Uçuklar, halk arasında uçuk diye bilinir. Uçuk kişinin vücudun da uyur. Beden halsiz kalınca bağışıklık sistemi yavaşlayınca virüs enfeksiyonu ortaya çıkar. Kişinin sağlığına olumsuz etki eder. Uçuk vücudun her bölgesinde çıkabilir. Ama en çok yüz kısmın ağız ve dudak kenarında oluşur. Hafif sızı kaşıntı ile başlar. Zamanla sivilce görünümde içi sıvı dolu kabarcık oluşturur. Kızarıklık görülmeye başlar. Uçuk kişinin yüzünde rahatsız edici görüntü oluşur. Bulaşıcı hastalıktır. Öksürme, yakın temas konuşma, el teması ve cinsel temas sırasında enfeksiyon virüsü bulaşabilir. Uçuk ciddi hastalık olmasa da kişinin sağlığını olumsuz etkiler. İhmal edildiği zaman kişiye yan etki yapabilir. Uçuk tedavisi bitkisel doğal yöntemlerle yapılır. Buz tedavisi ve sarımsak tedavisi yapılır. Uçuğun iyileşmesi için faydalı olur. Doktor kontrolü ile uçuk virüsüne karşı ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Uçuk krem tedavisi ilaca göre etkisini daha hızlı gösterir. 

Dudak neden uçuklar Bir çok sebepten dolayı dudakta uçuk oluşur. Kişi düzensiz ve yetersiz beslenince dudakta uçuk görülür. Yağlı tuzlu besin tüketiminde dudakta uçuk sık görülür. Yüksek baş ağrısı ile uçuk oluşur. Moral bozukluğu stres, sinir ve depresyon yaşayan kişide uçuk görülür. Düzensiz uyuyan gece sık uyanan kişide uçuk görülür. Sürekli her şeyden korkan ürken korkup gece uyanan kişide uçuk oluşur. Cinsel temasta uçuk görülür. El temasında uçuk görülür. Bu hastalık kişiden kişiye bulaştığı için başkasının kişisel eşya kullanımında dudak uçuğu görülür.
]]>
Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir https://www.ucuk.org/dudak-ucuguna-ne-iyi-gelir.html Fri, 02 Nov 2018 02:33:36 +0000 Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir, toplum içinde uçuk olarak bilinir. Tıp dilinde herpes simplex adı ile bilinir. Kişi soğuk algınlığı ve stres yapınca bu hastalık virüsüne yakalanır. Zamanla kendisini tekrarlayan hastalık enfeksi Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir, toplum içinde uçuk olarak bilinir. Tıp dilinde herpes simplex adı ile bilinir. Kişi soğuk algınlığı ve stres yapınca bu hastalık virüsüne yakalanır. Zamanla kendisini tekrarlayan hastalık enfeksiyonudur. Dünyada yaygın hastalık olduğu için 15 yaş kişiden başlar ve  60 yaşa kadar görülür. Uçuk kişinin vücudun da uyur. Beden halsiz kalınca, direncini düşürünce virüs uyanır kişinin sağlığına etki eder. Uçuk vücudun her yerinde çıkabilir. Ama en çok yüz bölgesinin ağız ve dudak kenarında görülür. Kişiyi rahatsız eden görüntü oluşur. Uçuk çıkan bölgede sızı kaşıntı oluşturur. Daha sonra kabarcık şekilde içi sıvı dolu şişlik meydana gelir. Uçuk el ile temas ettiği zaman içindeki su çıkar ve iz kalır. Bulaşıcı hastalıktır. Öksürme, hapşurma, el teması, başkasının çatal, bıçak, makyaj malzemesi, tıraş bıçağı, havlu, bardak kullanımı ve yakın temas konuşmada kişiye bulaşır. 

Dudak uçuğuna ne iyi gelir denildiğinde doktor kontrolüyle uçuk kremi daha faydalı olur. Bunun yanı sıra uçuk tedavisi için doğal yolla bitkisel yöntem tedavisi uygulanabilir. Uçuk olan bölgeye buz koyulup bekletilir. Sarımsak ezilip uçuk üstüne koyulabilir veya sarımsak suyu ile uçuğa masaj yapılarak sürülür. Poşet çay buzdolabında soğuduktan sonra yara olan yere basılıp bekletilir. Yeşil zeytin yaprağı ezilip yara üstüne koyulabilir. Bu yöntemle uçuk için faydalı olur. Doktor kontrolü ile ilaç ve krem tedavisi uygulanır. İlaç ve krem içinde antiseptik özelliği olduğu için uçuğun iyileşmesi için faydalı olur. İlaç ağız yoluyla alındığı için etkisini 1 haftaya kadar gösterir. Uçuk kremi ilaca göre etkisi çabuk gösterir. Yara olan yer ılık su ile yıkanır ve uçuk krem ile masaj yapılarak sürülür. Etkisini hemen gösterir. Hamile bayan için ilaç tavsiye edilmez. Uçuk kremi kullanması daha iyi olur.
]]>
Göz Kenarında Uçuk https://www.ucuk.org/goz-kenarinda-ucuk.html Fri, 02 Nov 2018 12:50:35 +0000 Göz kenarında uçuk, aslında dudaklarda ve buna benzer yerlerde çıkan uçuğa göre çok daha tehlikeli bir durumdur. İnsanlarda gerekli olan önlemler alınmadığında kalıcı olan görme kayıplarına bile neden olabilecek bu durum b Göz kenarında uçuk, aslında dudaklarda ve buna benzer yerlerde çıkan uçuğa göre çok daha tehlikeli bir durumdur. İnsanlarda gerekli olan önlemler alınmadığında kalıcı olan görme kayıplarına bile neden olabilecek bu durum bilindiği gibi bazı virüslerin neden olduğu bir enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Göz kenarlarında herhangi bir uçuk belirtisi var ise siz de direk olarak doktorunuza giderek gerekli olan önlemleri almalısınız. Gerekli önlemler alındığında sorun hem daha ağrısız hem de daha hızlı bir şekilde geçmektedir. Ancak önlem alınmadığında özellikle estetik olarak insanlarda rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Birçok uzman göz uçuklarının çok tehlikeli olduğunu ve kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Buna rağmen birçok kişi kendiliğinden geçebilecek bir durum olarak düşündüğü için doktora gitmemektedir. 

Göz kenarında uçuk nasıl oluşur

Göz kenarında oluşan uçuk sorunları, aslında direk olarak vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi oluşum göstermektedir. Öyle ki göz kenarlarında öncelikle şiddetli kaşıntı meydana gelir. Kişi bu bölgeyi kaşıdıkça kızarıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Bu kızarıklar ise belli bir süre sonra şişmeye başlayarak su toplayacaktır. Toplanan sulu bölge patladığında direk olarak bölgede yara oluşumu meydana gelmiş olacak ve kişide göz kenarında uçuk sorunu oluşmuş olacaktır. 

Göz kenarında uçuk belirtileri nelerdir 
 • Oluşumunda da belirtmiş olduğumuz gibi göz kenarları üzerinde oluşan uçuk sorunlarında kızarıklıklar, şişlikler ve şiddetli kaşıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu belirtinin meydana gelmesi durumunda uçuklu bölge ile uğraşılmamalıdır.
 • Göz kenarında uçuk probleminin bir diğer belirtisi ise şiddetli ağrı durumlarıdır. Her uçuk sorununda olduğu gibi göz kenarlarında oluşan uçuk sorununda da şiddetli ağrılar meydana gelir. Ağrılar bölgenin hareket ettirilmesi ile daha da belirgin hale gelir. 
 • Gözde aşırı bir hassasiyet oluşur. Özellikle ışığa karşı çok ciddi bir hassasiyet oluştuğu için görme sorunları da yaşanabilir. Bu durum özellikle göz kapağı üzerinde oluşan uçuk sorununda etkili olmaktadır. 
Göz kenarında uçuk tedavisi:

Göz kenarında uçuk oluşumu durumunda öncelikle bu uçuğun oluşum nedeni tespit edilir. Yapılan kan testleri ile ve diğer tetkikler sayesinde teşhis tamamlandıktan sonra sebebi her ne olursa olsun yaraların hızlı bir şekilde ortadan kalkması ve bölgedeki hijyenin sağlanması için merhemler ve losyonlar kullanılmaktadır. Bu şekilde 10 gün kadar bir süre içerisinde sorun ortadan kalkar. 
]]>
Kantaron Yağı Uçuk https://www.ucuk.org/kantaron-yagi-ucuk.html Sat, 03 Nov 2018 03:54:23 +0000 Kantaron yağı uçuk; için çok iyi bir doğal tedavi yöntemidir. Uçuk çağımızda en sık karşılaşılan cilt problemlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Hemen hemen her birey yılda birkaç defa da olsa bu sağlık sorunuyla Kantaron yağı uçuk; için çok iyi bir doğal tedavi yöntemidir. Uçuk çağımızda en sık karşılaşılan cilt problemlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Hemen hemen her birey yılda birkaç defa da olsa bu sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Uçuğun tedavisi birçok cilt hastalığıyla kıyaslandığında çok da zor değildir. Kişinin uçuktan kurtulması maksimum bir hafta gibi bir zaman dilimini almaktadır. Fakat vücudun görünen yerinde özellikle de yüz bölgesinde çıkan uçuk yaraları kişinin dış görüntüsünü etkileyeceğinden herkes bir an evvel bu yaralardan kurtulmak ister. Bu yaralardan kurtulmak için hem modern hem de alternatif tıp biliminin imkanlarından yararlanılabilir. Özellikle kantaron yağı uçuk tedavisi için çok iyi bir doğal tedavi yöntemidir. Kantaron yağı kantaron adı verilen çiçeklerden elde edilir. Bu yağ piyasada satılmakta ise de kendiniz doğal olarak da üretebilirsiniz. Bunun için hemen hemen her yerde yetişen sarı kantaron çiçeklerinden bulmanız gerekir. Bu çiçekler birçok cilt hastalığı tedavisinde kullanılabileceği için hem daha ucuz hem de daha etkili olması için kendinizin yapmaya özen göstermesi daha doğru olacaktır. 

Kantaron yağı uçuk tedavisi için yapılması gerekenler

Doğadan topladığınız doğal sarı kantaron çiçeklerinin sarı kısımlarını bir cam kavanoza doldurun. Üzerine bir miktar doğal zeytinyağı ilave edin ve kapağını kapatarak yaklaşık 15 gün boyunca güneş gören bir yerde bekletin. Yağın rengi kırmızıya dönük bir hal alacaktır. 

Kantaron yağı uçuk tedavisinde kullanabilmek için bir pamuk yardımıyla uçuklu bölgeye uygulamanız gerekir. Her gün yatmadan önce bu işleme devam ederseniz yaklaşık 2-3 gün içerisinde uçuk yaranız kurumaya başlayacaktır.  Kantaron yağının bir diğer özelliği de ağrı kesici görevi görmesidir. Kantaron yağı uçuk iyileştirdiği gibi aynı zamanda uçuk acısının da dinmesine yardımcı olur.  
]]>
Uçuk Buz Tedavisi https://www.ucuk.org/ucuk-buz-tedavisi.html Sat, 03 Nov 2018 19:04:06 +0000 Uçuk buz tedavisi; gibi basit yöntemlerle de iyileşebilen bir cilt hastalığı çeşididir. Uçuk enfeksiyon, hastalık ya da bazı ruhsal durumlara bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Bazı bireyler sık sık uçuk ile karşı Uçuk buz tedavisi; gibi basit yöntemlerle de iyileşebilen bir cilt hastalığı çeşididir. Uçuk enfeksiyon, hastalık ya da bazı ruhsal durumlara bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Bazı bireyler sık sık uçuk ile karşı karşıya kalmakta iken bazı bireylerde de bu hastalık nadiren görülür. Uçuk genellikle ağız ve burun çevresinde yoğun olarak oluşmaktadır. Bu cilt hastalığı da birçok cilt hastalığı gibi bireye rahatsızlık vermektedir. İnsan sosyal bir varlıktır ve dış görünüş bazı ortamlarda bireyin kendisine olan güvenin tesis edilebilmesi için büyük öneme sahiptir. Kişinin dudağında kocaman bir uçuk şişliğiyle işe gidip arkadaşlarıyla ilişki kurması onun başarısını geçici de olsa sekteye uğratabilir. Bu nedenle uçuğun bir an evvel tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca eğer uçuk sık sık tekrarlıyorsa bu durumun altında yatan nedenlerin de ortaya konulması gerekir. Uçuktan kurtulabilmek için evde kendi imkanlarımızı kullanarak hazırlayacağımız pek çok doğal ilaç bulunmaktadır. Fakat bu ilaçları hazırlamak için biraz vakit ayırmak gerekir. Eğer uçuk için bile olsa zaman ayıramayacak durumdaysanız ve daha pratik çözüm önerileri istiyorsanız mutlaka buzla tedavi yönteminden yararlanmanız önerilebilir.    

Uçuk buz tedavisi nasıl uygulanır

Uçuk oluşması halinde şişlik bazen çok büyük olabilir. Ayrıca hemen hemen her uçuk az da olsa yanma ve acı hissi verir. Bu acı ve şişlikten kurtulabilmek için buz çok iyi bir araçtır. Bunun için yapmanız gereken tek şey kendinize buz küpleri hazırlamaktır. Günün istediğiniz saatinde hatta televizyon izlerken, dinlenirken bile rahatlıkla uygulayacağınız bu tedavi yöntemiyle kısa sürede uçuktan kurtulabilirsiniz. Buz topunu uçuklu yere koyun ve yaklaşık 10-15 dakika boyunca kompleks uygulayın. Bu işlemi dayanabildiğiniz kadar tekrarlayın. Ayrıca günde birkaç kez yapmanızda da mahsur bulunmamaktadır. 
]]>
Bebeklerde Uçuk Çıkması https://www.ucuk.org/bebeklerde-ucuk-cikmasi.html Sun, 04 Nov 2018 17:08:00 +0000 Bebeklerde uçuk çıkması, genel olarak dudaklarda meydana gelen içi su dolu küçük kabarcıklar olarak görülür. Bu kabarcıklar her zaman dudakta görülmeyebilir. Bazen yüzde yada ağız içinde de görülebilir. Uçuklar herpes sim Bebeklerde uçuk çıkması, genel olarak dudaklarda meydana gelen içi su dolu küçük kabarcıklar olarak görülür. Bu kabarcıklar her zaman dudakta görülmeyebilir. Bazen yüzde yada ağız içinde de görülebilir. Uçuklar herpes simpleks tip 1 virüsünün bir enfeksiyonu olarak ortaya çıkarlar. Bebekler herpes simpleks enfeksiyonunu bir defa geçirirler ise bu virüsü ömür boyu taşıyabilirler. Ancak bu durum bebeklerde nadir görülür. Eğer uçuk çıkması 3 aydan küçük bebeklerde görülürse bu tehlikeli olabilir. Böyle durumlarda hemen bir uzman doktora götürülmesi gerekmektedir. Genel olarak bu uçuklar güneşli ve soğuk havalarda kendilerini gösterirler. Yani uçuk her mevsim görülebilir. Ancak uçuk çıkması büyüklere oranla bebeklerde daha az görülmektedir.

Bebeklerde Uçuk Çıkması Belirtileri
 • Dudak kenarında acı ve kaşıntı meydana gelir.
 • Kabartı oluşur.
 • Oluşan kabartılar su toplar.
 • Birkaç gün içerisinde kabuk bağlar ve dökülür.
 • Eğer bebek ilk kez uçuk geçiriyor ise ateş görülür.
 • Bebek hasta gibi görülebilir.
Bebeklerde ilk kez uçuk çıkıyorsa, uçuk iltihaplı bir duruma geldiyse ve yayıldıysa, ateşi varsa ve hasta gibi görünüyorsa hemen bir hekime götürülmesinde fayda vardır.

Bebeklerde Uçuk Çıkması Tedavisi

Bebeklerde uçuk çıkması nadir görüldüğünden dolayı herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak küçük bebeklerin uçuğa neden olan virüs ile temas etmeleri durumunda bebeklerde uçuk çıkması meydana gelebilir. Bu virüsün bir çok bebeklerde etkisiz hali de vardır. Uçuklar bulaşıcıdır ve genel olarak tükürük ile doğrudan temas halinde iken bulaşabilir. Oluşan kabarcıkların patlamasını önlemeye yardımcı adımlar da atılabilir. Yaklaşık olarak 3 hafta sonra ise kendiliğinden geçer. 
]]>
Uçuk Virüsü https://www.ucuk.org/ucuk-virusu.html Mon, 05 Nov 2018 00:05:07 +0000 Uçuk virüsü, Uçuk çeşitli virüsler sonucu oluşan ağrılı yaralardır. Bir çok insanda görülür. Korkutucu bir hastalık değildir. Genelde dudak kenarında çıkar. Bir çok nedeni bulunmaktadır. İlaç ve kremlerde tedavi etmek Uçuk virüsü, Uçuk çeşitli virüsler sonucu oluşan ağrılı yaralardır. Bir çok insanda görülür. Korkutucu bir hastalık değildir. Genelde dudak kenarında çıkar. Bir çok nedeni bulunmaktadır. İlaç ve kremlerde tedavi etmek mümkündür. Kadınlarda genital bölgede de çıkmaktadır. Acı verir. Yara şeklinde oluşur. Halk arasında korkunca uçuk çıktığı söylenmektedir.

Uçuk virüsünün nedenleri
 • Stres
 • Heyecan 
 • Korku
 • Mikrop ve enfeksiyon
 • Alkol ve uyuşturucu
 • Uykusuzluk ve yorgunluk
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar ve aşırı güneş ışınları 
Arka arkaya  aynı bölgede uçuk çıkıyorsa oldukça riskli olabilir. Özellikle yeni doğmuş bebeklerde dikkat edilmeli ve yanlış bişey yapılmamalıdır. Bir çok uçuk ilacı vardır.  Çoğu kez krem tarzı merhemler kullanılır. Uçuk virüsünün üstüne sürülür. Uçuk çok ağrıyınca buz koymak ağrıyı hafifletir.

Uçuk virüsünün belirtileri

Kızarık içi iltihap dolu şiş şekildedirler. Konuşurken, gülerken, yemek yerken, dudağı hareket ettirirken hatta dokununca bile acı hissedilir. Kaşınma ve yanma olur. Cinsel organlarda çıkarsa zararlı olabilir, gerekli önlemler alınmalıdır.

Uçuk virüsünün olduğu bölgede kızarıklık olur. Uçuk virüsü olan kişileri öpülmemelidir. Ayrı havlu çatal bıçak kaşık bardak kullanılmalıdır. Dokunulduğu zaman el muhakkak yıkanmalıdır. Değişik tepki olduğu zaman yanlış bir şey yapılmadan önce bir doktora başvurup bilgi alınıp onun önerdiği ilaçları kullanınız.
]]>
Yüzdeki Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/yuzdeki-ucuk-nasil-gecer.html Mon, 05 Nov 2018 09:10:44 +0000 Yüzdeki Uçuk Nasıl Geçer, her insan uçuk problemini mutlaka yaşar. Uçuk yüzde iltihap yara oluşturur ve rahatsız edici durum olarak görülür. Yanak ve yüz kısmının her hangi bir yerinde çıkar. Genellikle kişinin ağız ve du Yüzdeki Uçuk Nasıl Geçer, her insan uçuk problemini mutlaka yaşar. Uçuk yüzde iltihap yara oluşturur ve rahatsız edici durum olarak görülür. Yanak ve yüz kısmının her hangi bir yerinde çıkar. Genellikle kişinin ağız ve dudak etrafında görülür. Uçuk yüz bölgesinde çıktığı zaman şiddetli ağrı ve kaşıntı oluşturur. Tıp dilinde harbes simplex virüs enfeksiyonu olarak bilinir. Bu virüs yüze bulaşarak uçuk enfeksiyonun çıkmasına neden olur. Aşırı sinir stres, güneşte gezmek, yağlı tuzlu besin tüketmek yanak ve yüz bölgesinde uçuğun çıkmasına neden olur. Uçuk büyük sivilce görünümde olur ve içi su toplar. Yüz kısmında dayanılmaz kaşıntı, ağrı ve sızı oluşturur. Uçuğu çok kaşımak kanamasına neden olur. 

Yüzdeki uçuk nasıl geçer denildiğinde uçuk olan bölgeye el temas etmeden iyileşmesi sağlanmalıdır. Üç günde kurur ve kabuk oluşturur. Yüz bölgesinde uçuk çıktıysa o bölgeye buz konulmalıdır. Buz uçuk olan yere buz ile bastırılıp ağrının azalması sağlanır. Antiviral içerikli krem uçuk için etkilidir. Bu krem uçuk olan yere masaj yaparak sürülmelidir. Sarımsak ezilip uçuğun üstüne bastırılıp bekletilmelidir veya sarımsak suyu sürülüp masaj yapılmalıdır. Sarımsak uçuk için faydalı olacaktır. Devamlı sarımsak uygulaması yapılmalıdır. Oksijenli su peçete veya pamuğa bir kaç damla dökülüp uçuğa bastırılmalıdır. Bu tedavi yöntemleri olumsuz sonuçlanırsa doktora gidilmelidir.
]]>
Uçuk Bandı https://www.ucuk.org/ucuk-bandi.html Tue, 06 Nov 2018 04:01:27 +0000 Uçuk Bandı, uçuk kişinin sağlığı için rahatsız edici enfeksiyon virüsüdür. Uçuk yüz bölgesinde daha çok görülür. Yüze rahatsız edici görünüm verir. Zamanla uçuk olan yer yara ve kızarıklık oluşturur. Dış görün Uçuk Bandı, uçuk kişinin sağlığı için rahatsız edici enfeksiyon virüsüdür. Uçuk yüz bölgesinde daha çok görülür. Yüze rahatsız edici görünüm verir. Zamanla uçuk olan yer yara ve kızarıklık oluşturur. Dış görünüşü etkilediği için uçuk bandıyla kapamaya ihtiyaç duyulur. Uçuk tedavisi için uçuk bandı çözüm oluşturur. Uçuk bandı erime özelliğine sahiptir. Uçuk olan yere yapıştığı zaman ağrı, sızı varsa alır. Vücudun rahatlamasına, iyileşmesini yardımcı olur. Yan etki yapmaz. Uçuk bandı yara bantı gibi değildir. Özelliği farklıdır. Yara bandı çekim anında deriyi acıtır ve zedeleyip ağrımasına neden olur. Uçuk bandı uçuk tedavisi için yapılmıştır. Kendine has kullanımı özelliği vardır. Uçuk olan yere uçuk bandı yapıştırılır. Uçuğun kaybolması sağlanır. 

Uçuk bandı kişiyi güneş ışınına karşı korur. Mikrobun yapışmasına engel olur. Kişinin el teması önlenmiş olur. Uçuğun iyileşmesi ve gizlenmesi için uçuk bandı kurtarıcı yöntemdir. Uçuk olan bölgeye uçuk bandı yapıştırılması için önce yara olan yer ılık su ile temizlenip nemli bırakılır. Bant suya batırılıp yavaşça ayrılır. Yapışkan olan yer uçuk olan yere hafif bastırılarak yapıştırılır. Bir kaç saat sonra uçuk bandı kendiliğinden kaybolur. 

Uçuk bandı özellikleri

Uçuk bandın en önemli özelliği kendiliğinden erir ve kaybolur. Uçuk olan yere mikrop bulaşmasını önler. Acı, sızıyı alır. Aktif bileşenler bakımından tek özelliğe sahiptir. Uçuk yarasını güneş ışınına karşı korur. Kişiye yakın temas da bulaşmasını engeller. Kızarıklık, şişliği kapatır ve iyileşmesini sağlar. El temasını önler.
]]>
Gebelikte Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/gebelikte-ucuk-kremi.html Tue, 06 Nov 2018 10:17:49 +0000 Gebelikte Uçuk Kremi, halk arasında uçuk olarak bilinen vücut enfeksiyonudur. Tıpta herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Bu virüs insan vücudun da uyur bağışıklık sistemi zayıf düştüğü zaman ve vücut direnci azald Gebelikte Uçuk Kremi, halk arasında uçuk olarak bilinen vücut enfeksiyonudur. Tıpta herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Bu virüs insan vücudun da uyur bağışıklık sistemi zayıf düştüğü zaman ve vücut direnci azaldığı zaman ortaya çıkar. Uçuk virüsü bulaşıcı hastalıktır. Uçuk hamilelikte çok görülür. Tedavisi zor olabilir. Uçuğun hamilelikte görülmesinin sebebi gebe bayan hamile süresince bağışıklık sistemi zayıf düşer sinir stresin normalinden çok görülmesiyle oluşur. Yüz bölgesinde daha çok görülen uçuk hamile bayanın genital bölgesinde de çıkabilir. Anne ve bebek sağlığı için tehlikeli olur. Bu durum anne sağlığına zarar verebilir. Uçuğun bebeğe geçme ihtimali yoktur. Genital bölgesinde oluşan uçuk annenin kendisine dikkat etmesiyle geçer. 

Gebelikte uçuk kremi kullanılması faydalı olur. Doğumdan sonra uçuğun bebeğe bulaşma riski olabilir. Bebek için enfeksiyon sorunu oluşturur. Genital bölgesinde uçuk olan anne sezaryan doğum tercih etmelidir. Gebelikte uçuk tedavisi iki yöntemle yapılır. Doktor tavsiyesi ile intiviral ilaç ağız yoluyla alınır. Hamilelikte ilaç anne ve bebek sağlığı için tercih edilmez. Bebekle ilaç aynı anda olması bebeğe zarar verebilir. Anne hamile değilse ilaç kullanması normal olur. Hamile bayan için en uygun yöntem krem tedavisidir. Uçuk olan yere krem ile masaj yapılarak sürülür. İlaç da olduğu gibi kremde de intiviral özelliği vardır. Krem bebek ve anneye zarar vermez. Uçuk olan derinin iyileşmesini sağlar. Gebe bayan hamilelik boyunca stres yapmamalı ve dengeli düzenli beslenmelidir.
]]>
Dudak Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/dudak-ucuk-kremi.html Wed, 07 Nov 2018 08:02:04 +0000 Dudak Uçuk Kremi, Tıp dilinde herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Kişi halsiz düştüğü zaman, bağışıklık sisteminin yavaşladığı zaman ortaya çıkar. Uçuk vücudun her bölgesinde çıkabilir. Rahatsız edici bir Dudak Uçuk Kremi, Tıp dilinde herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Kişi halsiz düştüğü zaman, bağışıklık sisteminin yavaşladığı zaman ortaya çıkar. Uçuk vücudun her bölgesinde çıkabilir. Rahatsız edici bir görüntü vardır. Uçuk en çok dudak ve ağız kenarında çıkar ve kızarıklık oluşturur. Hafif kaşıntı sızı ile başlar. İçi su dolu kabarcık oluşturur. Düzensiz beslenen, vitamin eksikliği, yetersiz uyku, üzüntü, stres, güneş ışığına maruz kalmak uçuğun çıkmasına neden olur. Uçuk bulaşıcı hastalıktır. Öpüşme, esneme, yakın temas konuşma, kişisel eşya kullanma, cinsel ilişki ve el temasında kişiye bulaşır. Uçuk olan yere el ile temas edilmemelidir. Ciddi yara oluşturabilir.

Dudak uçuk kremi yaranın iyileşmesini sağlar. Uçuk tedavisi için bitkisel ve doğal yöntem ile tedavi sağlanabilir. Doğal yolla yapılan tedavi olumlu sonuç alınır. Sarımsak, bitkisel poşet çay ve yeşil zeytin yaprak uygulaması uçuğun iyileşmesi için faydalı olur. Bitkisel yöntem ile olumsuz sonuç alınırsa doktor kontrolü ile ilaç, krem tedavisi uygulanır. Hamile bayanın uçuk ilacı kullanımı zararlı olur. Anne ve bebek sağlığı için ilaç kullanılması önerilmez. Uçuk kremi daha sağlıklı olur. Uçuk için kullanılan ilaç, krem antiviral etkili olduğu için yaranın hızlı iyileşmesini sağlar. Uçuk ilacı ağız yolu ile alınır. Günde 3 kez ilaç tedavisi uygulanır. 10 gün içerisinde uçuğun iyileştiği görülür. Uçuk kremi ilaca göre daha etkili ve hızlı iyileşme gösterir. Uçuk olan bölge önce  ılık su ile yıkanır. Hafif nemli bırakılır. Uçuk kremi yaraya masaj yapılarak sürülür. Günün 3 öğünü bu işlem gerçekleşir. Uçuğun kısa sürede iyileşip kaybolduğu görülür.

Dudak uçuk kreminin faydası

Uçuk kremi kişiye yan etki yapmaz. Uçuğun kısa zamanda iyileşmesini sağlar. Ölü derinin yenilenmesine yardımcı olur. Mikrop, virüs, bakterinin atılmasına yardımcı olur. Yeni deri hücrenin oluşmasını sağlar. Uçuğun aynı bölgede çıkmasını engeller. Oluşan kabuğu atar ve iz oluşumunu önler. Ağrı sızıyı durdurur. Kaşıntı kızarıklığı önler. 
]]>
Yüzde Çıkan Uçuk https://www.ucuk.org/yuzde-cikan-ucuk.html Wed, 07 Nov 2018 19:01:33 +0000 Yüzde Çıkan Uçuk, Uçuk, virüslerin sebep olduğu çok yaygın olarak ağız ve dudak kenarlarında çıkan bir virüsdür. Yüzde çıkan uçuk içi su toplamış küçük kabarcıklı bir deri hastalığıdır. Kendini Yüzde Çıkan Uçuk, Uçuk, virüslerin sebep olduğu çok yaygın olarak ağız ve dudak kenarlarında çıkan bir virüsdür. Yüzde çıkan uçuk içi su toplamış küçük kabarcıklı bir deri hastalığıdır. Kendini çok sık tekrarlar. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır.

Yüzde Çıkan Uçuğun Belirtileri

Yüzde uçuk çıkmadan 1-2 gün önceden uçuğun çıkacağı yerde sızlama ve karıncalanma olarak kendini gösterir. Daha sonra kızarıklık, şişme ve içi su dolu kabarcıklar oluşmaya başlar. Yüzde çıkan uçuk kabarcıkları patlayarak kabuklanmaya başlar. Yüzde çıkan uçuk bir hafta on gün içinde iyileşme sürecine girer. Herpes simpleks virüsü daha önce uçuk geçiren kişilerde pasif bir şekilde bekler ve uçuk olduğu zaman aktif hale geçmiş olur.

Yüzde Çıkan Uçuğun Nedeni

 • Hormonal değişiklikler
 • Yorgunluk
 • Travma
 • Yüksek ateş
 • Korku
 • Güneşe maruz kalma
 • Stres
Yüzde Çıkan Uçuk Tedavisi

Patlayan uçuk kabarcıkları tedavi sürecinin başladığının bir belirtisidir. Yüzde çıkan uçuk bazen kaşık, bardak, havlu gibi özel eşyalardan hatta birinin öpmesi sonucu bile bulaşır.

Yüzde çıkan uçuk elle sıkıştırılıp patlatılmamalı ve oynanmamalı diğer oynanır ise eller iyice yıkanmalıdır. Diğer organlara bulaşmaması için yüzü ve diğer organları korumak gerekir.  

Yüzde çıkan uçuğun tedavisi için antiviral uçuk kremi kullanılır. Bu krem deriden geçerek herpes simpleks virüsü olan uçuğa nüfuz ederek deriye zarar vermesine engel olur.

]]>
Uçuk Nasıl Çabuk Geçer https://www.ucuk.org/ucuk-nasil-cabuk-gecer.html Wed, 07 Nov 2018 20:57:46 +0000 Uçuk nasıl çabuk geçer, yapılan temiz bir bakım ile tedavi süreci hızlanabilir. Öncelikle uçuğun çabuk geçmesi için uçuk çıkmasına neden olan durumlardan uzak durulmalıdır. Uçuk stres nedeni ile oluşmaya başlıyor ise st Uçuk nasıl çabuk geçer, yapılan temiz bir bakım ile tedavi süreci hızlanabilir. Öncelikle uçuğun çabuk geçmesi için uçuk çıkmasına neden olan durumlardan uzak durulmalıdır. Uçuk stres nedeni ile oluşmaya başlıyor ise stresten uzak durulmalıdır. Ya da çıkma sebebi alınan gıdalar ile alakalı ise bu gıdaların tüketimini minimuma indirmek gerekir. Sebep yorgunluktan ya da uykusuzluktan kaynaklanıyor ise, bu durumda yeteri kadar dinlenilmeye ve uyumaya özen gösterilmelidir. Güneşin zararlı etkileri ile alakalı olarak ortaya çıkıyor ise bu duruma yönelik kremler kullanılabilir. Uçuğun kesin olarak sonuçlandıracak bir tedavisi yoktur. Sadece uçuğun nasıl çabuk geçeceğine yönelik uygulamalar yapılabilir. Yapılacak olan uygulamalar çıkan uçuğu azaltmak, geçme süresi kısaltmak amacı ile yapılacaktır. Uçuk virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlardır. Virüsler bir şekilde vücuda nüfuz ederek vücudun sağlığına bağlı olarak kendini yenilerler. Vücudun bağışıklık sistemi ne zaman çökerse virüslerde bu zamanlarda savaşarak kendilerini dışarı uçuk olarak atarlar.  

Uçuk nasıl çabuk geçer Tüm alınacak olan önlemlere karşı uçuk yine kendini tekrarlama gereksinimi içerisine girebilir. Bu noktada ise yapılacak olan şey uçuğun etkilerini  nasıl çabuk geçeceğine yönelik doktor bilgisi edinmek en aza indirebilmek ve süresinin daha kısa olmasını sağlamaktır. Bunun için belirtilerini yaşamaya başladığı fark edildiği zaman uçuk üzerine uçuk için üretilen merhem ya ada kremler ile uygulama yapılabilir. Ne kadar erken olarak müdahale edilirse sonuç o kadar çabuk alınabilir. Uçuk çıkma belirtileri kaşınma, karıncalanma, sızlama, yanma gibi ortaya çıkabilir. Eğer bağışıklık sisteminizde bir zayıflık var ise bir hekimle görüşülmelidir. Çünkü bu durumda uçuk virüsleri çok fazla aktif olmaya başlayabilir. 

Uçuk nasıl çabuk geçer konusunda, uçuğun etkilerini en aza indirmek ya da uzak durabilmek amacıyla alınan gıdaların tüketimi de oldukça önemlidir. Bazı tür gıdalar uçuğun geçmesini yavaşlatabilir. Örneğin, çikolata, yer fıstığı, mısır gevreği, üzüm gibi gıdalar uçuk üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bilindiğinden bu tür gıdaların özellikle uçuk çıktığı dönemlerde tüketilmemesi gerekmektedir. Bu gıdalar içerisinde Arjinin denen bir madde olduğu dile getirilmiştir. Yapılan araştırmalara göre diyet yapan kişilerde uçuk virüsünün fazla ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu kişilerin Lisin maddesi içeren gıdaları tüketmeleri gerektiği vurgulanmıştır. Bu lisin maddesi; balık, süt, patates, tavuk, bira mayası gibi besinlerde bulunmaktadır. Uçuk nasıl çabuk geçer, bunun için temizlik de son derece önemlidir. Kullanılan kişisel eşyaların ortak olarak kullanılmaması önemlidir. Kullanılan bir diş fırçasının bile uçuk üzerinde çok fazla etkisi bulunmaktadır. Eğer yakın temasta bulunacağınız kişinin uçuk virüsü taşıdığından şüphe ediyorsanız bu kişiden bu dönemlerde uzak durabilirsiniz. En azından yakın temaslarda bulunmamanız gerekir. Uçuklara dokunulmamalıdır. Eğer dokunuldu ise temiz bir elle dokunulmalı ve ardından hemen eller yıkanmalıdır.
]]>
Hamilelikte Uçuk https://www.ucuk.org/hamilelikte-ucuk.html Thu, 08 Nov 2018 10:57:49 +0000 Hamilelikte Uçuk, Tıp dilinde uçuk, herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Bu virüs vücutta sinsi şekilde uyur denilebilir. Kişi halsiz kaldığı zaman vücut direnci düştüğü zaman ortaya çıkar. Uçuk vücudun her böl Hamilelikte Uçuk, Tıp dilinde uçuk, herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Bu virüs vücutta sinsi şekilde uyur denilebilir. Kişi halsiz kaldığı zaman vücut direnci düştüğü zaman ortaya çıkar. Uçuk vücudun her bölgesinde çıkabilir. Ama en çok yüz kısmın ağız ve dudak kenarında görülür. Hafif sızı kaşıntı ile başlar. İçi su dolu sivilce görünümde kabarcık oluşturur. Bölge kızarır ve rahatsız edici görüntü oluşur. El ile temas edildiğinde kanayabilir kalıcı iz yara oluşturabilir. Uçuk virüsü bulaşıcı hastalıktır. Öksürme, hapşurma, öpüşme, el temas, farklı kişiler ile cinsel temas ve yakın temas konuşmada bulaşır. Kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Uçuk çıkan bölgede ağrı oluşturur. Bazı uçuk görünmez ve gizli olur.

 Bir çok tedavi yöntem uygulayarak uçuk geçer. Bitkisel yolla yapılan doğal tedavi faydalı olur. Eğer uçuk geçmiyorsa doktor kontrolü ile ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Hamilelikte uçuk için krem daha faydalıdır. Uçuk hamile bayanda da görülür. Bayanın genital bölgesinde oluşur. Anne adayını rahatsız eder. Uçuk çıkan bölgede kaşıntı ağrı oluşturur. Hamile bayanın sağlık durumunu etkiler. Genital bölgesinde çıkan uçuk bebeğe bulaşmaz ve zarar vermez. Bebek doğduktan sonra virüs bulaşabilir. Bebeğin sağlığını etkileyebilir. Uçuk bulaşıcı enfeksiyon olduğu için anneye ağız yoluyla bulaşır.  

Anne adayı mutlaka bu durumu doktoruna danışmalıdır. Uçuk için ilaç anne ve bebek sağlığı için tavsiye edilmez. İlaç anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bebek doğduktan sonra ilaç kullanması normal olur. Hamilelikte en uygun yöntem uçuk kremdir. Anne ve bebek sağlığı için krem doktor tarafından önerilir. Genital bölgesinde çıkan uçuğa krem masaj yapılarak sürülür. Genital bölgesindeki uçuk geçene kadar krem tedavisine devam edilir. Anne bebek doğana kadar toplum içerisinde yakın temas konuşmada ve eşiyle cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. 

Hamilelikte uçuk neden çıkar

Hamile bayanın hamilelik boyunca hormonsal dengeleri değiştiği için annenin genital bölgesinde uçuk görülür. Anne adayı sürekli sinir, stres, kabızlık sorunu yaşadığı için uçuk çıkar. Kişiler ile yakın temas konuşmada uçuk bulaşır. Cinsel temas ve öpüşme sırasında bulaşır. Düzensiz uyku ve beslenmede uçuk çıkar. Anne adayı eşiyle cinsel ilişki sırasında eşinden kendisine uçuk enfeksiyonu bulaşabilir. 
]]>
Dudak Kenarında Uçuk https://www.ucuk.org/dudak-kenarinda-ucuk.html Thu, 08 Nov 2018 15:25:40 +0000 Dudak Kenarında Uçuk, Uçuk, deride üzerinde ve ya iç kısmında oluşabilen bir virüs enfeksiyonudur. Uçuklar genel olarak, yüz bölgesinde ve çoğunlukla da, dudakların kenar kısımlarında ortaya çıkar. Uçuklar ve aftöz üls Dudak Kenarında Uçuk, Uçuk, deride üzerinde ve ya iç kısmında oluşabilen bir virüs enfeksiyonudur. Uçuklar genel olarak, yüz bölgesinde ve çoğunlukla da, dudakların kenar kısımlarında ortaya çıkar. Uçuklar ve aftöz ülser adı verilen enfeksiyonlar, sık bir şekilde tekrarlayan ağız yaralarıdır. Uçuk genel olarak, dudak kenarlarında görülen içi sıvı olup, dışı daha çok kümelenmiş bir şekilde görülen küçük kabarcıklar şeklindedir. Çok nadir olarak da ağız içerisinde, sert damakta ve diş etlerinde de, uçuk  görülebilir. 

Dudak Kenarında Uçuk Nedeni; Uçuk çıkmadan bir kaç gün önce, dudak etrafında kaşınma, sızlama biçiminde, çıkacağını belli eder. Daha sonra da, bu belirtileri, dudak etrafının kızarması, kabarcıklarla dolması ve şişmesi devam ettirir. Bu kabarcıklar bir gün içerisinde patlayarak kabuklanmaya başlar. Uçuğun meydana gelip  iyileşmesi, hemen hemen bir hafta ile on gün içerisinde tamamlanır. Uçuğun oluşma sebebi, bir herpes simpleks adı verilen virüsünün aktif hale gelmesidir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçirmiş insanlarda pasif bir durumda bulunur. Yorgunluk, stres,  travma, yüksek ateş, hormonsal değişimler ve uzun güneş ışığına maruz kalınan durumlar, pasif olan bu virüsün aktif hale gelip, uçuğun oluşmasına sebebiyet verirler.

Uçuk, kabarcıkların patlaması ve kabuklaştıktan tamamen sonraki, iyileşmesi sürecinde bulaşıcı haldedir. Bulunan virüs, kişilerin havlusu,çatal, kaşık ve bardak gibi özel eşyalarından bulaşabilmesinin yanı sıra, kişinin öpmesi neticesinde de, bulaşabilir. Uçuk çok oynanıp patlatılmamalı, yüz ve cinsel organlar enfeksiyona karşı korunaklı olmalıdır. Herpes simpleks adlı virüsün, vücuda ilk başlarda yerleştiği göz önünde bulundurulduğunda, özellikle bebek ve küçük çocuklara, son derece dikkat edilmelidir. Uçuk ve uçuğun kabuğu ile de oynanıp koparılmamalıdır. Dokunulduysa eğer, eller çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

]]>
Uçuk Şişi Nasıl İner https://www.ucuk.org/ucuk-sisi-nasil-iner.html Thu, 08 Nov 2018 20:24:33 +0000 Uçuk şişi nasıl iner, Birçok kişinin cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Dudak, burun ya da yüzün herhangi bir kısmında oluşabilir. Uçuğun yok olması için 5-6 günlük bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Ha Uçuk şişi nasıl iner, Birçok kişinin cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Dudak, burun ya da yüzün herhangi bir kısmında oluşabilir. Uçuğun yok olması için 5-6 günlük bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Hangi nedene bağlı oluşursa oluşsun tüm uçukların özellikleri neredeyse birbirinin aynıdır. Bu yaralar cildin kötü görünmesine neden olduğu için bir herkes bir an evvel bu yaralardan kurtulmak ister. Bunun için tıbbi ya da doğal yöntemler uygulanabilir. 

Uçuk şişinin inmesi için yapılması gerekenler
 • Uçuk şişmesinden kurtulmak için mutlaka bir cildiye doktorundan yardım almalısınız. Eğer uçuk çok sık tekrarlamıyor ise eczaneye de danışarak basit krem ve jel temin edebilirsiniz. Bu ilaçlar uçuğun şişini indirerek kısa sürede kurumasını sağlayacaktır. 
 • Evde yapacağınız basit uygulamalar sayesinde de uçuk şişmesini geçirebilir ve acıyı dindirebilirsiniz. Bunun için küçük buz tanelerinden yararlanabilirsiniz. Günün belirli zaman dilimlerinde buzu uçuğun üzerine koyun ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Bu işlemi günde 4-5 kez yapmanız tavsiye edilir. 
 • Zerdeçal ve kil çok iyi bir dezenfektandır. Bu iki tozu bir miktar su ile açın ve elde edilen karışımı uçuklu bölgeye sürün. Bu karışım tamamen kuruduğunda ılık su ile yıkayın. Günde 2 kez uygulamanız sizi uçuk şişi nasıl iner diye düşünmekten kurtaracaktır.
 • Eğer verdiği hafif yakma hissine dayanabilirseniz karbonat da uçuk şişmesini indirir. Bunun için yapmanız gereken şey karbonatlı ılık su ile uçuklu bölgeyi günde birkaç kez silmektir. Yine karbonat ile katı bir hamur elde ederek uçuklu bölge üzerinde yaklaşık 10 dakika bekletmekte bir başka çözüm önerisidir. Bu harç bölgeden alındıktan sonra ılık su ile yıkamanız gerekir. 
]]>
Ağızda Uçuk https://www.ucuk.org/agizda-ucuk.html Fri, 09 Nov 2018 11:36:20 +0000 Ağızda Uçuk, Genel olarak dudağın hemen iç kısmında içi beyaz yada kırmızı görünümü olan son derece rahatsızlık veren bir yaradır. Bu nedenle kızıl yara yada dudak içi pörtleme olarak da anılmaktadır. Bazen aft o Ağızda Uçuk, Genel olarak dudağın hemen iç kısmında içi beyaz yada kırmızı görünümü olan son derece rahatsızlık veren bir yaradır. Bu nedenle kızıl yara yada dudak içi pörtleme olarak da anılmaktadır. Bazen aft olarak da anılmaktadır. Bu rahatsızlığın tıbbı olarak sebebi henüz bilinmiyor. En sık bayanlarda görülmektedir. Genel olarak bir hafta ile on beş gün içerisinde geçer. Bu sıkıntının geçtikten sonra yeniden oluşup oluşmayacağı bilinmez. Bu sağlık sorunu, kullanılan diş macunu veya tüketilen gıda ya da ağız içini dişlemek suretiyle oluşabilir.

Ağızda Uçuğa sebep olan etkenler

 • Fiziksel Travmalar: Hatalı olarak çiğnenen yiyecekler nedeni ile yanağı ısırmak, aşırı sıcak yiyecek yemek, sert olan cisimleri ısırmak, takma olan dişler, ağızda oluşan uçuğa sadece birkaç fiziksel etkendir.
 • Tüketilen Yiyecekler: Asit içeren yiyecekler ve asit içeren içecekler ağızda uçuk olmasına etkendir. Asitli içeceklerden kasıt yalnızca kola ya da gazoz söz konusu değildir. Bu içeceklere diğer örneklerimiz, portakal suyu ağzında uçuk çıkan kişilerde ya da ağızda oluşan yaralarda bu tür içecekler şikayete neden olabilmektedir. Aslında bu gibi durumlarda su hariç bütün içecekler rahatsızlık vermektedir.
Ağızda Uçuk Tedavisi

Ağızda uçuk doğal tedavi yapmak için öncelikle yapılacak olan kesinlikle çok önemlidir. Anason yağı uçuk için çözüm niteliği taşımaktadır. Bir çay bardağı ılık suya 7-8 damla anason yağı koyalım. Bu karışımı 3-4 kez ağız içerisinde gargara yapalım. Bu yaptığımız yöntem uçuk için çok fayda sağlayacaktır. Bir diğer doğal yöntem yumuşak armut yemektir. Geçmiş olsun.
]]>
Dilde Uçuk https://www.ucuk.org/dilde-ucuk.html Fri, 09 Nov 2018 19:26:04 +0000 Dilde uçuk, Günümüzde bir çok kişide karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Uçuk çeşitlerinden bir tanesi olan dilde uçuk az rastlanır bir durumdur. Uçuk problemi yaşayan kişiler dudak uçuğu yaşayanlardan daha avantajlıd Dilde uçuk, Günümüzde bir çok kişide karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Uçuk çeşitlerinden bir tanesi olan dilde uçuk az rastlanır bir durumdur. Uçuk problemi yaşayan kişiler dudak uçuğu yaşayanlardan daha avantajlıdırlar. 

Dilde uçuk yaşayan kişiler sağlık sorunlarından dolayı aynı zamanda ise estetik olarak çok da iyi olmayan görüntüler yaşamaktadır. Ancak dilde uçuk durumu olan insanlarda bu durum ağız içinde olduğundan dolayı görünmez veya kişi estetik sorunlar yaşamamaktadır. 

Dilde uçuk son derece şiddetli olan ağrılara neden olduğu için insanlarda oldukça büyük olan rahatsızlıkları beraberinde getirebilmektedir. Genellikle insanlar yemek yerken yada sıcak olan içecekler içerken bu uçuğun var olması veya kişiye hissettirmiş olduğu ağrılar oldukça yaygın olan şekilde sorun haline gelebilmektedir. 

Dilde uçuk bir çok zaman kişinin vücudunun zayıf olduğu uyku yada diğer anlarda meydana gelerek bir çok sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Kişilerin dilinde çıkabilen uçuklar ise aynı zamanda kişilerin sindirim sistemlerini göstermiş olduğu ağrılardan dolayı olumsuz olan bir şekilde etkilendiğinden dolayı kişiler herhangi olan bir şey yemez veya kişilerde ise kilo verebilme durumları görülebilmektedir. Yaklaşık 2 hafta kadar bir sürede iyileşen uçuklar ise gerekli tıbbi olan tedaviler yada diğer doğal olan tedaviler uygulandığı zaman bir haftaya kadar ise daha kısa olan bir sürede ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bunun için gerekli olan ilaçları veya gerekli olan müdahaleleri aksatmadan tam zamanında yapılabilmesi gereklidir. 

Dilde uçuk oluşmasına neden olabilen en büyük olan etken ise tabi vücutta olan bir virüsüdür. Uçuk iyileşse dahi vücutta bulunabilir yada bir süre sonra tekrar dilde uçuğa neden olabilmektedir. Uçuk ortadan kalksa da ilaçlar tam olarak bitene kadar kişinin ilaçları kullanması gerekmektedir. Aksi halde uçuk tekrar karşınıza çıkabilmektedir. 

Dilde uçuk özellikle bir tane değil yan yana 2-3 adet aynı büyüklükte veya farklı büyüklüklerde de görülebilmektedir. Sorunun oluşmasını sağlayan diğer bir etken ağızdan alınan nefestir. Bazı kişilerin ise burun sorunları nedeniyle mecbur olarak burunlarından nefes almamaları nedeniyle sürekli olarak ağızlarından nefes alabilmeleri ortamın bakterilerinin ise kişinin ağzına girerek dilde uçuk olmak üzere bir çok farklı olan hastalıkların meydana gelebilmesine neden olabilmektedir.
]]>
Çocuklarda Uçuk https://www.ucuk.org/cocuklarda-ucuk.html Sat, 10 Nov 2018 12:32:24 +0000 Çocuklarda uçuk, Uçuk özellikle dudak veya ağız çevresinde görülür. Cilde mikrop bulaşmasıyla ilk önce kaşıntı gözlenir. Daha sonra ise içi su dolu olan kabarcıklar oluşur. Uçuk, bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uçu Çocuklarda uçuk, Uçuk özellikle dudak veya ağız çevresinde görülür. Cilde mikrop bulaşmasıyla ilk önce kaşıntı gözlenir. Daha sonra ise içi su dolu olan kabarcıklar oluşur. Uçuk, bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uçuk her yaşta çıkabildiğinden dolayı çocuklarda ise sık sık görülebilir. Bebeklerde görülen uçuk ise uzun süreli yada üçüncü ayından sonra ise bebekler çok tehlikeli sonucu ölüme varabilen tehditlere yol açabilmektedir. 

Çocuklarda uçuk belirtileri 

Yetişkinlerde görülen belirtilerden farklı değildir. Fakat bebeklerde ilk defa uçuk görüldüğü zaman uçuğun iltihaplı şekilde olduğu için, çok fazla yayılma gösterebildiği zaman, göze yakın olan bir yerlerde ortaya çıkabildiğine, hasta gibi olan görünüm var ise yada ateşi yüksek ise vakit kaybetmeden doktora gidilebilmesi gerekmektedir. Bebek yada çocuklarda uçuk oluşan bölgede ise çocukların oranı çok fazla gıdıklanma veya kaşınma sebebi ile ellerini o bölgeye çok götürebilirler. Daha sonra ise o bölgede ilk kızarıklıklar başlamaktadır. Bir süre sonra ise kızarıklar şişmeye yada içi su dolu olan kabarcıklar oluşabilmiştir. Bu kabarcıklar ise çocukları konuşurken veya gülerken devamlı olarak ağrı verebilmektedir. Kabarcıklar ise bir süre sonrasında büyüyüp çatlama yapabilmektedir. 

Bu dönem çocuklar için çok hassas bir dönemidir. Ancak çatlama aşamasında ise en çok ağrıyı yada sancıyı bu çatlama evresinde vermektedir. Elleri ile uçuğu yolmaya çalışabilirler veya çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fakat uçuğun en fazla yayılma veya gelişme göstermiş olduğu aşama ise çatlama aşamasıdır. Bu aşamaya gelindiği zaman bir süre sonra kurumlar başlayabilir. Kuruma başladığı zaman çocukta oldukça görüntüyü bozabilen bir hal alabilmektedir. Kurumadan sonra ise kabuklanma olmaya başlayabilir veya bir süre sonra kabuklaşan uçuklar küçülebilir yada yerinden düşebilir.
]]>
Burun İçinde Uçuk https://www.ucuk.org/burun-icinde-ucuk.html Sat, 10 Nov 2018 22:26:47 +0000 Burun İçinde Uçuk, Birçok sebepten dolayı oluşabilir. Hafif uçuklarda kullanılacak bazı kremler oldukça fayda sağlayarak uçuğu geçirmektedir. Fakat uçuk çok fazla ilerledi ve dağıldı ise bu tarz uçukların geçmesi biraz da Burun İçinde Uçuk, Birçok sebepten dolayı oluşabilir. Hafif uçuklarda kullanılacak bazı kremler oldukça fayda sağlayarak uçuğu geçirmektedir. Fakat uçuk çok fazla ilerledi ve dağıldı ise bu tarz uçukların geçmesi biraz daha zor ve uğraştırıcıdır. Uçuk ayna karşısında buruna bakıldığında fark edilir şekilde de olabilir. 

Yapılan geniz eti ve burun eti ameliyatlarından sonra görülen burun eti uçukları kendiliğinden geçebilmektedir. Ayrıca hava kirliliği, kişinin hijyeni ve buna benzer sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Çocuklarda ise burunla çok oynamak uçuk oluşabilmektedir. Kişinin yaşadığı ortam ve iklimde uçuk sebebidir. Ayrıca soğuk ve nemsiz ortamlarda burun içi çatlamalarına sebep olarak uçuğa oluşmaktadır.

Burun içinde uçuk sebepleri 
 • En büyük sebeplerden bir tanesi mevsimsel değişikliklerdir. Özellikle sonbahar aylarında görülen burun içinde büyüyen yaraların geçmesi oldukça zordur. Bu durumlarda burun içi nemlendirici krem kullanmak gerekmektedir.
 • Alerjik durumlardan dolayı uçuk çıkabilmektedir. Havadaki toz, nem, polen gibi etkenler alerjiyi tetikler ve uçuk oluşmasına olanak sağlar. 
 • Klima, soba ve diğer ısıtıcılar çok yakın olarak etkilenilmesi burun içi yaralar görülmektedir. Bu yaralar birkaç gün içerisinde geçebilmektedir. 
 • Gribal enfeksiyonlardan dolayı burun içi yaralar görülebilmektedir.
Bazı durumlarda burun içi uçukları tehlikeli olabilmektedir. Bu durumlarda doktor tedavisi gerekmektedir. Bitkisel yöntemler ile burun içi uçuğunun üstesinden gelinebilir.  Bitkisel yöntemleri yapmadan önce alerjiniz olup olmadığının testini yapmanız gerekir. Uçuktan kurtulmak için yapılması gerekenlerden bir tanesi nem dengesinin korunması gerekmektedir. Hafif uçuklarda Bepanthen Plus kremi tercih edilebilir. İçeriği oldukça kuvvetli olan bu  krem burunun nemlenmesini ve burun içi uçuklarının geçmesini sağlar. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemi olarak kurun içine kaymak sürmek uçuğun iyileşmesine yardımcı olacaktır. İlerlemiş seviyedeki burun içi uçuklarında ise doktor tedavisi gerekmektedir.
]]>
Dudak Uçuğu Neden Olur https://www.ucuk.org/dudak-ucugu-neden-olur.html Sun, 11 Nov 2018 08:17:18 +0000 Dudak uçuğu neden olur, Dudak uçuğu, dudak derisinde oluşan bir çeşit virüstür. Bu virüs deri üstünde belli enfeksiyonlara bağlı gelişir. Genel olarak kırmızı ve yaraya benzer görünümde meydana gelir. Küçük veya göze Dudak uçuğu neden olur, Dudak uçuğu, dudak derisinde oluşan bir çeşit virüstür. Bu virüs deri üstünde belli enfeksiyonlara bağlı gelişir. Genel olarak kırmızı ve yaraya benzer görünümde meydana gelir. Küçük veya göze batacak kadar büyük olabilmektedir. Dudak uçuğu hemen hemen herkesin başına gelen bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. En kötü taraflarından birisi bu virüsün bulaşıcı olmasıdır. Dudak uçuğunun belli nedenleri arasında stres yer alabilmektedir. Kişi vücudunda uçuk virüsü taşıyorsa sonunda mutlaka kendini dışa vuracaktır. Sürekli strese maruz kalan kişilerde dudak uçuğu görülebilmektedir. Strese bağlı vücuttaki virüs uçuk olarak ortaya çıkar.

Vücut hormonları bazen kendini farklı şekilde dışa vururlar. Uçuk virüsü de vücudun dışa vurduğu bir enfeksiyondur. Dudak uçuğunun kişide bir kere çıktıktan sonra kendini tekrarlaması oldukça kolay olur. Dudak uçuğu virüsleri aynı zamanda kalıcı olarak deri hastalığı olan kişilerde ve diyabet hastalarında daha kolay meydana gelir. Dudak uçuğu kimi zaman kişilerde ağrıya neden olur. Hiç bir şekilde oynanmamalı, soyulmamalı ve el ile müdahale edilmemelidir. Dudak uçuğu, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Eczanelerde dudak uçuğuna uygun olarak krem bulmak mümkündür. Dudak uçuğu kremleri virüsün ilerlemesini yavaşlatır ve etkisini azaltır. Bunlarla birlikte ağrı kesici veya buz uygulamaları yapılabilir. Aynı zamanda kişinin sağlıklı ve düzenli beslenmesi, vitamin değeri yüksek besinler tüketmeside oldukça önemlidir.

Dudak uçuğu neden olur
 • Bazı hormonların çalışma şekli,
 • Bayanların adet dönemleri,
 • Uçuk bölgesinin yaralanarak derinin açılması,
 • Yoğun stres,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Uykusuzluk,
 • A vitamin eksikliği,
 • Gebelik,
 • Bunlarla birlikte kansız vücutlarda, bazı dönemlerde dudak uçuğuna neden olan etkenler arasındadır.
]]>
Göz Uçuğu https://www.ucuk.org/goz-ucugu.html Sun, 11 Nov 2018 23:48:23 +0000 Göz uçuğu, Uçuk çeşitleri arasında insanların nadir olarak  karşılaştıkları bir durumdur. Alışık olunmayan bu durum insanın yaşamında çok büyük olumsuzluklara sebep olabilir. Diğer uçuklara göre daha tehlikelidir. Gö Göz uçuğu, Uçuk çeşitleri arasında insanların nadir olarak  karşılaştıkları bir durumdur. Alışık olunmayan bu durum insanın yaşamında çok büyük olumsuzluklara sebep olabilir. Diğer uçuklara göre daha tehlikelidir. Göze temas halinde körlüğe bile neden olabilir. Uçuğun bulaşma özelliği vardır. O nedenle ağız çevresi ve dudaklarda meydana gelen uçuk, gözlerde enfeksiyon oluşması sonucunda gözlerde de ortaya çıkabilmektedir. 

Göz uçuğu her yaşta görülebilir. İlk belirtisi ise kişinin gözlerinde su baloncukları oluşmasıdır. Genellikle alerjik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Gözünde uçak bulunan birey mutlaka uzman doktora muayene olmalıdır. Göz uçuğu zamanla ilerleyebilir. Bu yüzden en kısa zamanda doktora görünmek iyi bir fikirdir. Eğer ihmal edilirse hızla buyur ve tedaviye cevap veremeyecek hale gelebilir. Genellikle göz kapağında ortaya çıkan göz uçuğu, çok şiddetli ağrılar sebebiyet verebilmektedir. Göz uçuklarının en büyük sorunlarından biri de çok şiddetli ağrılar oluşturmasıdır. 

Göz uçuğu iyice büyümüş ve kronik bir durum haline gelmişse görüş kalitesi de olumsuz yönde etkilenerek görme de azalma meydana gelebilir. Göz uçuğu çoğunlukla en geç 2 hafta içinde iyileşme göstermektedir. Kışın havanın soğukluğu ve kadınların adet dönemleri sonucu vücut savunmasız bir hal alır ve bu da enfeksiyon yada virüslerin vücuda girmesini kolaylaştırır. Eğer ki uçuk her iki gözde de kendini belli etmiş ise bu durum da bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olduğunun göstergesidir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle ortaya çıkan göz uçukları, diğer nedenlerle ortaya çıkan göz uçuklarına nazaran daha uzun sürede iyileşme göstermektedir. Göz uçuğundan korku ve stresten uzak durarak, uçuğu bulunan bir kişinin uçuğa dokunmayarak, uçuğu olan biri ile temas etmeyerek ve o kişinin kullandığı eşyaları kullanmayarak büyük ölçüde uzak durulmuş olunulur.
]]>
Yüzde Uçuk https://www.ucuk.org/yuzde-ucuk.html Mon, 12 Nov 2018 03:42:51 +0000 Yüzde uçuk, Uçuk cilt üzerinde meydana gelen ve virüslerin sonucunda oluşan bir enfeksiyondur. Yüzde uçuk özellikle dudak veya ağız çevresinde meydana gelebilmektedir. Önce bir kaşıntı ardından ise kabarcıklar kendisini göst Yüzde uçuk, Uçuk cilt üzerinde meydana gelen ve virüslerin sonucunda oluşan bir enfeksiyondur. Yüzde uçuk özellikle dudak veya ağız çevresinde meydana gelebilmektedir. Önce bir kaşıntı ardından ise kabarcıklar kendisini gösterir. İçerisi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde çıkar ve daha sonra patlayarak yaraya dönüşebilmektedir. Ağrı veya acı üst düzeydedir. Estetik açıdan kötü bir görünüme sahiptir. Kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olur. 

Yüzde uçuk yemek yememizi, konuşmamızı veya gülmemizi zorlaştırabilir. Eski olan bir şeyler yenildiğinde uçuk bölgesinde ciddi bir anlamda ise ağrı çekebiliriz. İyileşmesi ise en az 1-2 haftayı bulabilir. Kimi zaman ise üst üste uçuk çıkabilmektedir. Uçuk virüslerin neden olabildiği yaygın olan bir enfeksiyondur. Uçuk genellikle soğuk algınlığına yakalandığımız durumda veya çok fazla strese bağlamış olan durumlar çıkabilmektedir. Bu durumlar ise virüsün yani uçuğun en çok bekleyebildiği yada sevmiş olduğu zamanlardır. 

Yüzde uçuk çocukken uçuk virüsüne yakalanmış olma ihtimalinden de kaynaklanabilir. Günümüzde hala araştırması devam eden uçuklar kurtulabilmenin bir çaresi bulunamamıştır. Ancak çıkmasını önleme veya azaltma yönünde tedaviler uygulanabilmektedir. 

Yüzde uçuğun zaman içinde tekrar çıkabilme ihtimali oldukça yüksektir. Bu hastalığın üstünde çalışılıyor olması gelecek olan nesillerin bu hastalığa yenik düşmeyeceğine işarettir. Her ne kadar sıklıkla dudak veya dudak çevresinde çıksa da bazen göz çevresinde de görülür. Göz çevresinde çıkan uçuk oldukça tehlikelidir. 

Yüzde uçuk genellikle ilk çıkarken büyük bir sivilce görünümünde olmaktadır oldukça çok ağrı hissettirilir. 
]]>
Sürekli Uçuk Neden Çıkar https://www.ucuk.org/surekli-ucuk-neden-cikar.html Mon, 12 Nov 2018 07:33:53 +0000 Sürekli Uçuk Neden Çıkar, uçuk herpeks simpleks adı verilen bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs en fazla ağız, burun, çene kenarları ve genital bölgeye yerleşmektedir. Herpeks simpleks vir Sürekli Uçuk Neden Çıkar, uçuk herpeks simpleks adı verilen bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs en fazla ağız, burun, çene kenarları ve genital bölgeye yerleşmektedir. Herpeks simpleks virüsünün oluşturduğu içi su dolu kesecikler şeklinde oluşan uçuk, kızarıklıklar ve iğne batması şeklinde ki ağrılar ile seyreder. Oluşumundan belli bir süre sonra yaraya dönüşen uçuk sarı ve beyaz kabuklar şeklinde yumuşayarak kendiliğinden geçer. Kahverengi renkli bir izden sonra hiç bir kalıntı bırakmadan iyileşir.

Süreli uçuk neden çıkar

İnanılmaz derece de bulaşıcı olan uçuk virüsü yerleştiği yerde belli aralıklarla kendini belli eder. Uçuk geçse bile virüs yerinde sabit olduğundan tetikleyici nedenler meydana geldiğinde hemen ortaya çıkar. Tam olarak yok olması ve tedavisi oldukça zordur. Belli bir süre sonra ise kronik bir hal alması mümkündür. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması, aşırı alınan alkol, kişinin uzun süre dinlenmemesi, beslenmeye yeterli derce de dikkat edilmemesi, ve stres uçuk virüsünün tetiklenmesine neden olmaktadır. 

Göz ile görülen uçuk geçse de virüs gizli bir şekilde yaşamaya devam etmektedir. Yayılma ve çabuk dağılma özelliğine sahip olan uçuk virüsü el ile temas halinde başka bölgelere de çabucak sıçrayabilmektedir. Bu nedenle de uçuk sürekli olarak çıkmaya devam eder. Ayrıca virüsün gizli olarak bulunduğu kişiler ile temas halinde de uçuğun sürekli çıkması mümkündür. Kişisel temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek ve uçuk virüsü bulunan kişilerin kullanmış olduğu havlu, tabak, bardak, kaşık, su bardağı gibi eşyaların kullanılmaması gerekir.

Uçuk virüsü taşıyan kişiler bunu basit ve geçici bir yara oluşumu olarak düşünüp çok fazla dikkate almamaktadır. Fakat bu durumun cilde yerleşik bir durum olduğunu bilmekte fayda vardır. Uçuk virüsü ciddi bir durum olup bazen yüz felci gibi rahatsızlıklara bile neden olabilmektedir. Gizli bir şekilde cilt mukozası üzerinde yaşayan uçuk virüsü güneşe fazla maruz kalma durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Sürekli tekrar eden uçuklarda B vitamini eksikliği de değerlendirilmelidir. Bundan dolayı gerekli sağlık taramasının yapılması ve tanı koyulması gerekir. Tedavi planı ise tanıdan sonra netleşir.

Uçuk virüsü alındıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde kaşıntılı lezyonlar başlar, bazen virüsü almış olmasına rağmen hiç bir şikayeti olmayan kişiler olmasına rağmen bu durumda asıl olan virüsün sinir sistemine yerleşmiş olmasıdır. 

]]>
Dildeki Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/dildeki-ucuk-nasil-gecer.html Mon, 12 Nov 2018 14:14:36 +0000 Dildeki uçuk nasıl geçer, Uçuk deride meydana gelen enfeksiyona bağlı bir çeşit virüstür. Bazı vücutlarda kendini yeniler ve bulaşıcıdır. Kişinin yoğun stresiyle ve beslenme şekliyle doğrudan ilişkilidir. Uçuk virüsü s Dildeki uçuk nasıl geçer, Uçuk deride meydana gelen enfeksiyona bağlı bir çeşit virüstür. Bazı vücutlarda kendini yeniler ve bulaşıcıdır. Kişinin yoğun stresiyle ve beslenme şekliyle doğrudan ilişkilidir. Uçuk virüsü sinsi ilerler ve kişinin bağışıklığının en zayıf olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Dudak uçuğu can yaktığı kadar kişinin görsel bakımından da moralini bozan bir sorundur. Dildeki uçuk görünmez, bu iyi bir tarafı olsa da en ağrılı uçuk dildeki uçuktur. Yemek yerken, konuşurken, sıcak içeceklerde hatta ekşi veya tuzlu besinlerde oldukça can yakar. Dildeki uçuk nedeni de kişinin vücudunda uçuk virüsü olduğundan kaynaklanır. İlk olarak beyaz bir nokta şeklinde dilde görülür. Zamanla kızarır ve iltihaplaşır. Ağrı ve yanma yapar. Dildeki uçuk genelde bir tane olarak kalmaz. Dil üzerinde, altında, kenarında iki veya üç tane olarak görülebilir. Kişi dildeki uçuğunda bulaşıcı olduğunu unutmamalıdır. Tedavisi mümkündür fakat kimi kişilerde kendini yeniliyebilmektedir. Bu dönem içerisinde ağza alınan her besinin hijyeni büyük önem taşır. Ağız içi sürekli nemli kaldığı için dil uçukları daha geç iyileşmektedir. Bir haftaya kadar ağrı ve yanma devam eder. Ayrıca dildeki uçuk kişinin yeme içme durumunu azaltarak beslenme bozukluklarına yol açar. Böyle durumlarda kişide zayıflama ve sindirim problemleri görülebilir. Dildeki uçuklara gerekli tedavi uygulanmalı ve mutlaka müdahale edilmelidir.

Dildeki uçuk tedavisi için neler yapılmalıdır

Uçuk tedavisine bağlı doktor kontrolünde gerekli antibiyotikler alınmalıdır. Antibiyotik alımı sırasında dildeki uçukta iyileşme görülürse, kesinlikle antibiyotik yarım bırakılmamalıdır. İlaç tedavisinin sonuna kadar devam etmesi gereklidir. Çünkü uçuk virüsü vücuttan atılmadığı sürece bir süre sonra kendini yeniler ve dilde tekrar uçuk çıkar. İlaç tedavisinin yanı sıra ağız içine gargara uygulaması oldukça faydalıdır. Bunlarla birlikte özellikle bu dönemde tüketilen besinlerin hijyeni ve şahsi kullanılması gereken çatal bıçaklar büyük önem taşır.
]]>
Rahimde Uçuk https://www.ucuk.org/rahimde-ucuk.html Mon, 12 Nov 2018 23:52:35 +0000 Rahimde Uçuk, Rahimde uçuk bayanlarda çok sık görülür. Rahimdeki uçuk tedavi edilmediği taktirde ilerler ve çok daha zor tedavi edilebilir. Rahimdeki uçuk çok yaygın olarak rahim ve çevresinde görülür. Rahimde ve çevres Rahimde Uçuk, Rahimde uçuk bayanlarda çok sık görülür. Rahimdeki uçuk tedavi edilmediği taktirde ilerler ve çok daha zor tedavi edilebilir. Rahimdeki uçuk çok yaygın olarak rahim ve çevresinde görülür. Rahimde ve çevresinde uçuk olan bayan bunu eşine bulaştırabilir. Bu yüzden hastalığı daha fazla ilerlemesini önlemek için uçuk fark edildiği taktirde hemen uçuğun tedavisine başlanmalıdır. 

Uçuk virüsü tedavi edilip geçtiği sanılsa da uçuk virüsü vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması taktirde uçuk virüsü tekrar aksedecektir. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir. Rahimdeki uçuk hamilelerde daha sık görülür. Bu durum anne ve bebek için çok tehlikelidir. 

Rahimde uçuk olan hamileler, birtakım ilaçları kullanamadığı için tedavisi de çok zordur. Ayrıca doğum esnasında uçuğun bebeğe bulaşma olanağı  daha yüksektir. Çocuğa bulaştığı taktirde çok ciddi  sorunlara yol açar. Bebeğin gözüne ve farklı yerlerine bulaşır. Bu yüzden böyle bir durumda anneye normal doğum yaptırılmamalıdır. Bebeğin sezaryen ile alınması bebeğin sağlığı açısından çok daha iyidir.

Rahimde Uçuğun Bulaşmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Rahimde uçuğun bulaşmaması için en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Rahim uçuğu olan kişi ailedeki diğer kişilere uçuk bulaştırmaması için kişisel ihtiyaçlarının hijyenine özen göstermelidir. Örneğin iç çamaşırları ayrı yıkanmalıdır ve kesinlikle başkasının çamaşırını kullanılmamalıdır. Uçuk virüsü geçmiş gibi gözükse de bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla virüs tekrar ortaya çıkar. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir.
]]>
Uçuk Aseton https://www.ucuk.org/ucuk-aseton.html Tue, 13 Nov 2018 23:23:32 +0000 Uçuk aseton, Uçuk herkesin yaygın olarak yaşadığı ve sürekli şikayet ettiği cilt hastalıklarından bir tanesidir. Uçuğun oluşumu kadar tedavisi de zahmetsiz ve kolaydır. Fakat uçuk genellikle bir çeşit enfeksiyona bağ Uçuk aseton, Uçuk herkesin yaygın olarak yaşadığı ve sürekli şikayet ettiği cilt hastalıklarından bir tanesidir. Uçuğun oluşumu kadar tedavisi de zahmetsiz ve kolaydır. Fakat uçuk genellikle bir çeşit enfeksiyona bağlı olarak oluştuğu için dikkat edilmesi gerekir. Vücudunda özellikle de dudak çevresinde uçuk bulunan kimyasalların çocuklar ve bebekler ile çok fazla tensel temasa girmemesi önemle tavsiye edilir. Bu durumun temel nedeni uçuğun oluşumuna bağlı olarak bazı bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemektir. 

Uçuğun en etkili tedavi yöntemi ilaçtır. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabileceği gibi bazen krem ya da jel şeklinde sürülebilir nitelikte de olabilir. Ayrıca günümüzde bazı pratik uygulamalar ile de uçuğun tedavi edildiği gözlemlenmektedir. Bunların bir kısmı doğal yöntemler olsa da uçuğa aseton uygulamak gibi farklı yöntemler de bulunmaktadır. Aseton içeriğinde dimetil keton bulunur. Aseton kimyasal bir madde olduğu için yakıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle kullanımı esnasında özen gösterilmesi gerekir. 

Uçuk aseton tedavisi

Uçuğun aseton ile tedavisi pek çok tedavi yöntemine göre oldukça ucuzdur. Hemen hemen her evde bulanan asetonu kullanırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Her şeyden önce asetonun kimyasal olduğu unutulmamalı ve ağızdan uzak tutularak çok fazla koklanmamalıdır.

Uçuk aseton kullanılarak iyileştirilmesine gelince bunun  için sadece kulak çöpü ve birkaç damla asetona ihtiyacınız bulunmaktadır. Kulak çöpüne aseton damlatın ve sadece uçuğun bulunduğu yere sürün. Kulak çöpünü başka bir yere temas ettirmeden hemen çöpe atın. Aseton sayesinde uçuğa neden olan virüsler parçalanarak küçülür ve daha fazla bölgeye yayılması önlenir. Fakat bu işlemi günde bir kereden daha fazla uygulamamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. 
]]>
Aseton Uçuk https://www.ucuk.org/aseton-ucuk.html Wed, 14 Nov 2018 22:09:29 +0000 Aseton Uçuk; Uçuk uykusuzluk, kansızlık, yüksek ateş sonucunda vücudun dirençsiz düşmesi sonucunda virüslerden kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Dudakların kenarlarında, çıkabilir. Stresten de kaynaklanabilen uçuk vücuda gi Aseton Uçuk; Uçuk uykusuzluk, kansızlık, yüksek ateş sonucunda vücudun dirençsiz düşmesi sonucunda virüslerden kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Dudakların kenarlarında, çıkabilir. Stresten de kaynaklanabilen uçuk vücuda giren virüs vücut dirençsiz düşmesi ile kendini gösterir. Önce minik minik kabartı ve kalıntı halinde olup tedavi edilmez ise 2-3 hafta sürebilen uçuk tedavisinde erken uygulanacak krem, buz, aseton ile uçuk ilerlemez ve kısa sürede geçer. Vücuda giren ve sinsi bir şekilde bekleyen uçuk virüsünü tetikleyen belirli durumlar vardır. Bunlar: 
 • Yüksek ateş
 • Ameliyat
 • Adet dönemi
 • Mevsim geçişleri
 • Uykusuzluk
 • Aşırı yorgunluk
 • Stres
 • Yetersiz beslenme
 • Hamilelik
Aseton Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır

Elleri iyice yıkamadan uçuğa dokunulmamalıdır. Uçukluyken gözlere kesinlikle dokunulmamalıdır. Aseton uçuk tedavisi olarak uygulanabildiğini belirtmiştik. Aseton içeriği dimeril ketondur. Yakıcı ve uçucu bir madde olduğu için normal dokuya zarar verebilmektedir. Uçuk enfeksiyonunda bir pamuk üzerine, bir kaç damla damlatılarak uçuklu bölgeye kısa süreli tutulması gerekmektedir. Aseton uçuk virüsünü parçalar ve çoğalmasını önleyecektir. Aseton kimyasal bir madde olduğu için sağlıklı dokuaya zarar verebilir. O nedenle aseton kullanırken pamuk da kullanılması gerekir. Asetonu pamukla bastırıp uçuk üzerine uygulamak gerekir. Asiklover cinsi ilaçlar yerine kullanımı daha ucuz ve pratik bir yöntemdir. Aseton uçuk belirdiği ilk anda uygulandığı zaman uçuk ilerlemeden geçecektir. Bu nedenle asetonu uçukta kullanmak ucuz ve pratik seçenek olacaktır.
]]>
Vectavir Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/vectavir-ucuk-kremi.html Thu, 15 Nov 2018 05:22:53 +0000 Vectavir uçuk kremi, uçuk tedavisinde kullanılan bir kremdir. Uçuk virüsünün yayılmasını ve gelişmesini engelleyen, vücudun uçuk virüsü ile savaşmasını sağlayan bir ilaçtır. Kremin en etken maddesi pensiklovir'dir. Vectavir uçuk kremi, uçuk tedavisinde kullanılan bir kremdir. Uçuk virüsünün yayılmasını ve gelişmesini engelleyen, vücudun uçuk virüsü ile savaşmasını sağlayan bir ilaçtır. Kremin en etken maddesi pensiklovir'dir.

Uçuk; ilk önce kaşıntı ile ortaya çıkan, hemen sonrasında küçük kabarcıklara dönüşmektedir. İçi sıvı dolu bu kabarcıklar kısa süre sonra patlayarak bölgenin yaraya dönüşmesini sağlamaktadır. Zamanla bu bölge kişiye acı ve ağrı vermektedir. Bununla birlikte kişinin gülmesini, konuşmasını, hatta yemek yemesini bile zorlaştırmaktadır. 7 veya 10 gün gibi bir iyileşme süresi vardır, aynı zamanda çoğu kişide tekrarlayan bir virüstür.

Vectavir uçuk kremi kullanımı
 • Kremin en etken maddesi olan pensiklovir'e karşı alerjisi var ise, ilacı kullanmaması gerekir.
 • Vectavir uçuk kremi sadece dudak üzerinde ve dudak etrafında bulunan uçuklar için kullanılmalıdır.
 • İyileşme belirtileri kremi kullanmaya başladıktan sonra hemen görülebilir. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu zamanda kullanma süresini mutlaka dikkate almalısınız. Virüs tamamen temizlenmeden iyileşme görülebilmektedir. Aksi halde krem kullanımı bırakıldığı zaman uçuk tekrarlayacaktır.
 • Uçuk belirtileri olan kaşıntı, kızarıklık, kabarma ve şişlik görüldüğü zaman bu kremin kullanımına hemen başlanılması gerekir.
 • Vectavir uçuk kremi, burun içine, göz ve göz çevresine, ağız içerisine kesinlikle sürmemeli ve temas ettirmemelisiniz. Yanlışlıkla sürülmesi halinde bol su ile yıkamalısınız.
 • Uçuk virüsü bulaşıcı olduğundan kesinlikle başka kişilerle temas etmekten kaçınmalısınız. Ayrıca enfeksiyonlu uçuk bölgesine dokunduğunuz zaman ellerinizi gözlerinize dokunmamalısınız. Virüsü vücudunuzun başka bölgelerine ve başka kişilere bulaştırmamak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Kremi sürerken mutlaka eldiven kullanmalısınız.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde mutlaka doktora danışmalısınız.
 • Çalışma sırasında makine kullanımı ve araç kullanımı üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.
Vectavir uçuk kremi nasıl kullanılmalı
 • Doktorunuzun mutlaka önerdiği tedavi şekli ile kullanmanız gerekir. Tedavi süresine mutlaka uymalısınız.
 • Vectavir uçuk kremi, bir eldiven yardımı ile uçuk bölgesine tamamen kaplayacak şekilde sürerek, hafif masaj ile yediriniz. Krem yalnızca dudak ve ağız etrafında uçuk enfeksiyonları için kullanılması gerekir.
 • Mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız, kesinlikle buzdolabında bulundurmamanız gerekir. 25 derece oda sıcaklığında saklamalısınız.
 • Vectavir uçuk kreminin düzenli olarak kullanmanız halinde iyileşme süresi daha hızlı olmaktadır.
 • Ambalaj üzerinde bulunan son kullanma tarihinden sonra Vectavir uçuk kremi kullanmamalısınız.
Vectavir uçuk kremi kullanımı sonrası olabilecek yan etkiler
 • Vectavir uçuk kremi, uçuklu bölgeye sürüldüğü zaman şişlik, ağrı, deride batmalar ve kaşıntı gibi yan etkiler görülebilmektedir.
 • Eğer kremi kullandıktan sonra, dilde, yüzde, boğazda ve dudaklarda şişlik, vücutta kızarıklık, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, solunum güçlüğü gibi etkiler görüldüğü zaman mutlaka doktora başvurmalısınız.
]]>
Burunda Uçuk Çıkması https://www.ucuk.org/burunda-ucuk-cikmasi.html Thu, 15 Nov 2018 14:32:58 +0000 Burunda Uçuk Çıkması, Burun içinde ve çevresinde oluşan kabarcık ve yaralardır. Çok rastlanmayan burundaki uçuklar bazen diğer uçuklardan daha çok rahatsızlık verir. Bazen solunum problemleri, bazen şiddetli ağrılar sebebi Burunda Uçuk Çıkması, Burun içinde ve çevresinde oluşan kabarcık ve yaralardır. Çok rastlanmayan burundaki uçuklar bazen diğer uçuklardan daha çok rahatsızlık verir. Bazen solunum problemleri, bazen şiddetli ağrılar sebebi ile burun uçuğu çok büyük soruna sebep olur. Burun uçuğu her yaştaki insanda görülebilir. Şiddetli bir şekilde varlığını devam ettiren uçukların baş sebeplerinden biri HSV-1 virüsüdür. Bu virüs, kişilerin bedenindeki herhangi bir yerde oluşan bütün uçuk türünün en büyük sebebidir. 

Burunda uçuklar genellikle burun ucunda ve burun içinde oluşur. Bütün uçuklarda olduğu gibi burun uçuklarının da bulaşma olasılığı vardır. Bu nedenle insanların bazı tedbirler alması gerekir. Uçuk sorunu olan kişilerin eşyalarından uzak durmak gibi, burunda uçuk kronik bir özellik göstererek bebeklerde dahi olabilir. Çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıf insanlarda olan bu sorunlar insanları stres, uyku, çok yorgunluk ve uyku gibi zayıf zamanlarda olur. Burunda uçuk gibi durumlar sebebi ile sorunlar çok daha etkiler ve kişilerde solunum sorunlarına sebep olur.

Burunda Uçuk Çıkması

Burun uçuğu iki türdür. Biri primer enfeksiyonlar, ikincisi ise tekrarlayan enfeksiyonlardır. Belirtileri burun uçuğu sorununun ilk belirtisi burun deliğinin görünen kısımlarında başlayan ve burun içine doğru giden kızarıklıklar. Bunlar çoğunlukla şeffaf sıvıyla dolu olan kabarıktır. Burun uçuğu burun çevresinde derin yaralara sebep olabilir. Bu kabarıklıklar eli ile kolayca hissedilir. Burun içinde su toplanmasına bağlı olarak oluşan kabarcıklar kişinin burnunun dışına değmesi ile şiddetli ağrılara sebep olur ve son derece hızlı büyürler. Burun içerisinde olan iltihaplanmalar aynada bakınca görülüyorsa bu da iltihaplanma olacağının habercisidir. Sizlerde de bu tür belirtiler var ise önlemleri alarak birçok sorundan kurtulabilirsiniz. 

Burun uçuğu iki hafta kadar etkisini sürdürür ve kendiliğinden geçse de kişilerde şiddetli yaralara sebep olur. Kullanılan bazı kremler birçok zaman burun uçuğunun çok daha hızlı iyileşmesini ve iyileştikten sonra ise derin lekeler oluşmasını önleyebilir. Burun uçuğu tam olarak geçmiş olsa dahi burunda uçuğa sebep olan virüsler hala vücudunuzda bulunur ve tekrarlar. Sağlıklı bir uçuk tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa gitmek çok iyi olur.   
]]>
İltihaplı Uçuk https://www.ucuk.org/iltihapli-ucuk.html Thu, 15 Nov 2018 21:38:53 +0000 İltihaplı uçuk, Burun kenarı, dudak etrafı, yanaklar, yanak içi, damaklar ve diş etleri üzerinde görülmektedir. İltihaplı uçuklarda çoğu zaman uçuk hapı veya uçuk kremi reçete edilir. iltihaplı uçuk tedavisi çeşitli uç İltihaplı uçuk, Burun kenarı, dudak etrafı, yanaklar, yanak içi, damaklar ve diş etleri üzerinde görülmektedir. İltihaplı uçuklarda çoğu zaman uçuk hapı veya uçuk kremi reçete edilir. iltihaplı uçuk tedavisi çeşitli uçuk kremleri ile yapılmaktadır. Doktorun uçuğu kontrol etmesi ve uçuğun boyutu ve çeşidi belirlendikten sonra kişiye en uygun tedaviye başlanır. Bir çok çeşidi olan uçuk kremi ve uçuk hapının en uygun olanı arasından seçilir ve reçete edilir. Hasta bu krem veya hapı kullandığında iyileşme süreci başlar ve hızlı bir şekilde iyileşme gözlemlenir. Hasta aldığı tıbbi müdahalenin yanı sıra bitkisel tedavilerle iltihaplı uçuğun iyileşmesini destekleyebilir. 

İltihaplı uçuk için bitkisel tedavi
 • Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Sadece uçukta değil vücuttaki tüm iltihaplanmalarda sarımsağı kullanmanız iltihaplı bölgenin iyileşmesine fayda sağlamaktadır.
 • İltihaplı uçuk buz tedavisi ile de iyileştirilmektedir. 2-3 saatte bir iltihaplı uçuk üzerinde gezdirilen buz kitlesi uçuktaki ağrı ve acıyı azaltır, şişkinliği alır, uçuğun daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Çay ağacı yağı iltihaplı uçukta oldukça etkili bitkisel yöntemlerden biridir. Aktarlar kolaylıkla bulabileceğiniz çay ağacı yağı iltihaplı uçuk olan bölgeye uygulandığında uçuk hızlı bir iyileşme sürecine girer.
 • Melisa bitkisi iltihaplı uçuk tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Melisa bitkisini çay olarak tüketebilirsiniz veya demlenmiş halini uçuk üzerinde bekletebilirsiniz.
 • Ekinezya bitkisi çok güçlü iltihap giderici bileşenlere sahip bir bitkidir. Bileşenlerinde taşıdığı antialerjik maddeler enfeksiyonu önleyerek iltihaplanmayı giderir.
]]>
Diş Etinde Uçuk https://www.ucuk.org/dis-etinde-ucuk.html Thu, 15 Nov 2018 22:44:37 +0000 Diş etinde uçuk, virüslerin neden olduğu ve diş etinde kızarıklıklar oluşturup ağrı yapan hastalıklardır. Birçok kişide bu tür rahatsızlıklar görülebilir. Diş etlerinde genelde tek bir bölgede görülse de bazen fark Diş etinde uçuk, virüslerin neden olduğu ve diş etinde kızarıklıklar oluşturup ağrı yapan hastalıklardır. Birçok kişide bu tür rahatsızlıklar görülebilir. Diş etlerinde genelde tek bir bölgede görülse de bazen farklı bölgelere de yayılabilme ihtimali vardır. Bu hastalığın oluşmasının biimsel nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın yayılması ve etki eden faktörler oldukça fazladır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan faktörlerden biri olan stres bireylerde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Ayrıca stres diş etlerinde uçuk çıkmasında etkili olan en önemli nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra insan hayatının devamı için yenilen besinler de uçuk hastalığına neden olan faktörler arasındadır. Bazı yiyecekler ağız mukozasını tahriş edebilmektedir. Bu yiyeceklerin en başında turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi ve baharatlı içeren gıdalar gelmektedir. Bunların yanı sıra bazı bireylerde farklı yiyecekler alerjik özellik görülebilmektedir. Ayrıca bazı diş macunları da uçuk oluşumuna zemin hazırlayabilir. İçerisinde bulunan bazı maddeler nedeniyle uçuk meydana gelmesi görülebilir. Ayrıca vitamin eksikliği, demir eksikliği, sigara ve tütün kullanımı bu hastalığı tetikleyebilir.

Diş etinde uçuk tedavisi

Bu tür hastalıkların tedavisi bulunmamaktadır. Diş etlerinde oluşan uçuklar bir hafta on gün süre ile kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak diş etinde uçuk çıkmaması için alınması gereken bazı önlemler vardır.

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme süresini kısaltmak için 
 • Sıcak ve asitli yiyeceklerin kullanımından uzak durulmalıdır.
 • Tuzlu ve baharatlı diş etini tahriş edecek gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Hidrojen ile uçuk bölgesi pamuk veya gazlı bez ile temizlenmelidir.
 • Su ve karbonat karışımında oluşan su uçuk çıkan bölgeye uygulandığı takdirde iyileşme hızlanacaktır.
 • Günde üç kere tuzlu suyla gargara diş etinde çıkan uçuğa iyi gelebilmektedir.
 • Diş eti uçukları için yapılmış olan kremler uçuk bölgesine uygulanabilir.
 • Ayrıca diş eti uçukları için yapılan gargaralar kullanılarak hastalığın tedavisi hızlandırılır.
 • Doktorlar tarafından verilen ilaçları kullanma talimatını dikkate alarak kullanmalıyız
Bulaşıcı olma riski olan bu hastalıkta kesinlikle uçuğu dokunulmamalıdır. Eğer dokunma söz konusu olursa eller bol suyla yıkanmalıdır. Bayanlarda bu sorun genellikle makyajlardan geçen mikroplar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarda makyaj dikkatli bir şekilde temizlenmeli vücudun herhangi bir noktasına temas edilmemeye çalışılmalıdır. Ayırca kullanılan kişisel eşyalar başka bireylerle paylaşılmamalıdır. Çocukların bu tür hastalıklara kapılması çok basittir. Böylesi hastalıkların çıkması durumunda küçük çocuklar ile temastan uzak durulmalıdır. Diş etinde çıkan uçuklara el ile temas edilmemelidir. Aksi takdirde diğer bölgelere yayılma ihtimali artmış olur.

Diş etinde uçuk sürekli olarak bireyde görülüyorsa uçuğun çıkmaması için uygulanması gereken unsurlara dikkat edilmelidir. Ayrıca uçuk ile beraberinde baş ağrısı ve kas ağrısı görülüyorsa bu durumu hafife alınmamalıdır. Bu gibi durumlar ciddi problemlere neden olabilir.
]]>
Sarımsak Uçuk https://www.ucuk.org/sarimsak-ucuk.html Fri, 16 Nov 2018 05:34:16 +0000 Sarımsak uçuk, tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Halk arasında uçuk olarak tabir edilen bu hastalık, insanların sıklıkla yaşadığı bir problemdir. Tıbbi açıdan asıl nedeninin ne olduğu bilinmeyen bu virüsü Sarımsak uçuk, tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Halk arasında uçuk olarak tabir edilen bu hastalık, insanların sıklıkla yaşadığı bir problemdir. Tıbbi açıdan asıl nedeninin ne olduğu bilinmeyen bu virüsü çoğu insan da tam olarak bilmiyor. Bilinen tek şey, vücuda sinsice yerleşmesi ve her fırsatta kendini yenilemesi. Yapılan araştırmalara göre uçuk virüsü insanların DNA yapılarında doğuştan var olan ve kalıtsal olarak devam eden bir hastalıktır. İnsanların yaklaşık %80'i ömürlerinde bir defa uçuk çıkartıyor. Bu virüs genel olarak kişilerin hayatında birden de fazla da yaşanır. Çünkü bu virüs kendini tekrar eden bir virüs, bu yüzden bir kez uçuk çıkartan kişiler tekrar çıkarırlar. 

Kişide bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Hasta olunduğu, yeterli besin alınmadığı, vücudun zayıf düştüğü zamanlarda virüs kendini gösterir. Stres ve moral bozukluğu da uçuğu tetikleyen unsurlar arasındadır. Uçuk virüsünün belirtileri 24 saat öncesinden kaşıntı ve kızarıklıkla ortaya çıkar sonrasında iltihap ve şişkinlikle devam eder. Yaşanan bu belirtileri hafifletmek ve etki süresini kısaltmak için kullanabileceğiniz maddelerden bir tanesi alkol olabilir. Bunun dışında antiviral ilaçlar ve kremlerde uçuğun tedavisinde etkili olabilir. Eğer uçuk uzun süre geçmiyorsa doktora başvurulmalıdır.

Sarımsak Uçuk Tedavisi

Uçuk çıkarttığınızda ilaç kullanarak vücudunuzu zayıf düşürmek istemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda hem doğal hem kalıcı olan yöntemlere de başvurabilirsiniz. 

Uçuğunuzun üzerine ara ara buz koyun. Bu hem ağrıyı hem de uçuğun etkisini azaltacaktır. Başka bir yol ise "Sarımsak'', sarımsak ile uçuk üzerine hafif hareketlerle masaj yapın ve sarımsak suyunun her yere dağıldığından emin olun. Bu yöntemi sık sık uygularsanız, uçuğunuzun hafiflediğini ve iyileşmeye başladığını göreceksiniz.
]]>
Ağız İçi Uçuk https://www.ucuk.org/agiz-ici-ucuk.html Sat, 17 Nov 2018 00:44:40 +0000 Ağız içi uçuk, Ağız içi uçuğa neden olan etmenin, neyden dolayı kaynaklandığı tam olarak belli olmamakla birlikte bazı durumlar da kendini gösterir. Bu durumlar aşırı yorgunluk, stres, yediğiniz besinler, bağışıklığı Ağız içi uçuk, Ağız içi uçuğa neden olan etmenin, neyden dolayı kaynaklandığı tam olarak belli olmamakla birlikte bazı durumlar da kendini gösterir. Bu durumlar aşırı yorgunluk, stres, yediğiniz besinler, bağışıklığın zayıf olması, korku, gece görülen kabuslar yada ani olarak alınan haberler ağız içi uçuğa neden olmaktadır. Ağız içerisinde ve ağız çevresinde oluşan uçuklar küçük yada büyük gri, sarı ve beyaz renklerde olabilir. Oldukça acı veren ağız içi uçuk doku bozukluklarına neden olmaktadır. 

Ağız içi uçukları acı, sızı, kaşıntı, çatlak yada küçük kanamalarla kendini belli etmektedir. Ağız içerinde veya ağız çevresinde oluşmuş olan bu uçuklara dokunulmaması gerekir. Ağız içi uçukları genel olarak bayanlarda görülse de küçük yaşlardan itibaren küçük çocuklarda da görülmektedir. Ağzınızın içinde yada ağız çevresinde oluşan uçuklarda beş ile on gün arasında sabırla beklemek uçuğun iyileşmesi için yeterli bir süredir. 

Ağız içi uçuk kullandığınız dış macunu ve diş fırçasından dolayı yada dış fırçalama şeklinizden dolayı da kaynaklanabilir.

Fark etmeden refleks olarak yapılan yanak ısırma, aşırı sıcak yada soğuk şeyler yeme yada içme, protez dişler, ağız içerisine batırılmış yabancı cisimler ağız içinde uçuğa neden olabilir. 

Asitli yiyecek ve içecekler, turşu, sirke, karbonatlı içecekler, baharatlı acılı yiyecekler, tuzlu çerez veya içinde kimyasal maddelerin bulunduğu hazır gıdalar ağız içi uçuk oluşumuna neden olur. 

Eğer kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjisi varsa; örneğin süt, deniz ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, çerez, hazır gıdalar yada tuzlu besinler gibi; ağız içi uçuk oluşumuna sebebiyet verebilir. 

Sürekli sigara kullanımı da uçuğa sebep olabilir. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı, aşırı yorgunluk ve stres hali yada vücudun yeterince vitamin alamamasından dolayı ağız içinde yada ağız çevresinde uçuklar olabilir.

Ağız içi uçuğun tedavisi

Ağız içi uçukların beş ile on gün içinde  iyileşmesi gözlenir. Eğer kişi sabır ile bekler ise bu durum olumlu sonuçlar verebilir. Biraz acıya sebep olsa da eğer sabırla beklerseniz uçuğun iyileştiğini göreceksiniz. Acıya dayanamıyorsanız bir cezveye bir miktar anason yada böğürtlen koyup kaynatın ve ağzınıza gargara yapın. Ağız içi uçuğu içi ayva yada armut da çok iyi gelir. Hem uçuğun iyileşmesine hem de uçuğun ortadan kaybolmasına yardımcı olur.
]]>
Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/ucuk-kremi.html Sat, 17 Nov 2018 03:13:01 +0000 Uçuk Kremi, Uçuklar tıp dilinde herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Uçuk virüsü vücuda yerleşir ve zamanı gelince ortaya çıkar. Dudak kenarında görülür. İçi sıvı dolu sivilce oluşturur. Ağız içi, ağız kenar Uçuk Kremi, Uçuklar tıp dilinde herpes simplex virüsü olarak adlandırılır. Uçuk virüsü vücuda yerleşir ve zamanı gelince ortaya çıkar. Dudak kenarında görülür. İçi sıvı dolu sivilce oluşturur. Ağız içi, ağız kenarı, diş eti ve damakta görülür. En çok dudak kenarında çıkar. Uçuk çıkmadan önce o bölgede hafif sızı yanma oluşturur. Ardından devam eden kızarık şişme görülür. İçi sıvı dolu kabarcık sivilce oluşur. Belli bir süre sonra kabarcık patlar içindeki sıvı çıkar ve üstü kabuk tutar. Uçuğun kuruyup iyileşmesi 10 günü bulur. Kişide vitamin eksikliği varsa, yetersiz düzensiz uyku, üzüntü, stres, yüksek ateş, farklı kişiler ile cinsel yaşantı, hormonal değişiklik ve güneş ışığında maruz kalan kişide bu virüs enfeksiyonu uyanır. Uyanan virüs bölgede uçuğun oluşmasını sağlar. 

Uçuk çıkan bölgede sürekli aktif hale geçer. Dış görünüş olarak kişiyi rahatsız eder. El ile oynama gereği duyulur. El teması ciddi yara oluşturur. Uçuk bulaşıcı enfeksiyondur. Öpüşme, konuşma, hapşırma, öksürme, konuşma, cinsel temasta bulaşır. Uçuk ciddi hastalık değildir. Tedavi ile geçmiyorsa kalıcı sağlık sorunu oluşturur. Kişi kendince uçuk tedavisi uygulayabilir. Doğal yolla çözüm aramak daha faydalı olur. Evde uçuktan kurtulmak için bitkisel yöntem hazırlanabilir. Uçuk için iki tedavi yöntemi vardır. İlaç ve krem tedavi için kullanılır. 

Doktor kontrolü ile ilaç ve uçuk krem tedavisi uygulanmalıdır. İlaç ağız yoluyla alındığı için uçuğun iyileşme süresi geç olabilir. İlaç kişiye yan etki yapabilir. Hamile bayanda uçuk çok görüldüğü için ilaç tavsiye edilmez. Anne ve bebek sağlığı için krem daha faydalı olur. Uçuk enfeksiyonu için en sağlıklı yöntem krem tedavisidir. Uçuk kremi cilde deriye zarar vermez. Yaranın iyileşmesini hızlandırır. Sağlık için daha olumlu sonuç alınır. 

Uçuk için önemli kremler vardır. Acyl krem, aclovir krem, hernovir krem, provir krem, silovir krem, virosil krem, zovirax krem uçuk için oldukça faydalıdır. Doktorlar tarafından genellikle bu kremler önerilir. Uçuk çıkan bölge önce ılık su ile yıkanarak temizlenir. Krem o bölgeye masaj yapılarak sürülür. Krem 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Günde 3 kez krem sürülebilir ve uçuk iyileşene kadar krem kullanımı devam eder. 

Uçuğun oluşmaması için neler yapılmalıdır

Kişinin mutlaka hayatı boyunca karşılaştığı hastalık enfeksiyonudur. Kişinin dış görünüşünü etkiler. Uçuk bölgede çıkmaması için kişi dengeli düzenli beslenmelidir. Uyku düzenine dikkat etmelidir. Güneşe maruz kalmadan devamlı korunmalı ve koruyucu güneş krem kullanmalıdır. Bol sebze tüketilmelidir. Kalsiyum içerikli besin tüketimine ağırlık verilmelidir. Mümkün oldukça sinir stresten uzak kalınmalıdır. Öpüşme, farklı kişiler ile cinsel temastan kaçınılmalıdır. Kişisel bakım malzemeleri kendisine ait olmalıdır. Başkasının bakım malzemeleri kullanılmamalıdır. Uçuk olan kişiler ile yakın temas konuşmadan kaçınılmalıdır. Vücut direnci her zaman yüksek olmalıdır.
]]>
Ağız Kenarında Uçuk https://www.ucuk.org/agiz-kenarinda-ucuk.html Sat, 17 Nov 2018 05:37:05 +0000 Ağız kenarında uçuk, Dudak çevresinde ya da ağız kenarlarında oluşan uçuklar hemen hemen herkesin karşılaştığı problemler arasında yer alır. Ağız kenarındaki uçukların öncelikle ciddi problemlere neden olmayacağı bili Ağız kenarında uçuk, Dudak çevresinde ya da ağız kenarlarında oluşan uçuklar hemen hemen herkesin karşılaştığı problemler arasında yer alır. Ağız kenarındaki uçukların öncelikle ciddi problemlere neden olmayacağı bilinmelidır. Dudak çevresinde ya da ağız çevresinde oluşan uçuklar bulaşıcı değildir. Ağız kenarında oluşan uçuklara kadın, erkek, küçük, büyük demeden herkesin karşılaştığı bir sorundur. Uçuklar kişileri hem sağlık açısından hem de estetik açıdan rahatsız etmektedir. Ağız kenarında oluşan uçuklar kişide psikolojik olarak da huzursuzluklara neden olmaktadır. Ağız kenarında ya da dudak çevresinde oluşan uçuklar kendini tekrarlayabilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen uçuklar aşırı yorgunluk, stres, üzüntü, korku ya da ani alınan bir haberden dolayı çıkabilir. Bazı insanlarda uçuklar sürekli kendini tekrar edebilir. Alışkanlık haline gelen uçuklar kişide psikolojik olarak da rahatsız etmektedir.

Ağız kenarında uçuk belli zamanlarda da kendini sürekli tekrar edebilir. Ağız kenarında oluşan uçuklar gri, sarı, iltihaplı ya da beyaz olarak çıkmaktadır. Fakat bu uçukların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Ağız kenarında oluşan uçuklarla oynamamak, patlatmamak gerekir. Çünkü etrafa yayılan uçuklar kişinin daha çabuk enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır.

Ağız kenarında uçuk nedenleri: Özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmeden çıkan uçuklar korku, stres, aşırı kaygı ve yorgunluktan dolayı da çıkabilir. Ağız kenarında oluşan uçuklar genel olarak bayanlarda daha fazla görülmektedir. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi de kullanılan makyaj malzemeleridir. Dudak kenarında oluşan bu uçuklar aynı zamanda iltihaplanmaya da neden olabilir.

Ağız kenarında uçuğun belirtileri: Ağız kenarında oluşan uçukların her insanda farklı nedenlere sebep olduğu görülmektedir. Genel olarak aşırı heyecan veya korkudan kaynaklanan uçuklar kişide kaşıntıya neden olabilir. Fakat ağız ya da dudak kenarında oluşan bu uçuklara el değdirilmemesi gerekmektedir. Ağız kenarında oluşan uçukların kaşınmadan dolayı vermiş olduğu yanma hissi de kişide birazcık da olsa yanmaya neden olmaktadır. Ağız kenarında oluşan uçuklar oluşmadan önce kendini kızarıklık ya da küçük bir kabarıklıkla belli etmektedir. Kişiye oldukça kötü bir acı veren uçuk bir iki saat sonra oluşup iltihaplanmaktadır. Ayrıca ağzınızı açıp kapatırken de hem ağız içinde oluşmuş hem de ağız kenarında oluşan bu uçuklar kişiyi oldukça rahatsız etmektedir.

Ağız kenarında uçuğun tedavisi: Ağız kenarında oluşmuş uçuklar için bir tedavi yöntemi yoktur. Eğer uçuklarınızdan dolayı çok rahatsız oluyorsanız o zaman bir cildiye doktoruna başvurabilirsiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaç ya da kremleri kullanarak uçuğunuzun geçmesini sağlayabilirsiniz.
]]>
Uçuk Kaç Günde Geçer https://www.ucuk.org/ucuk-kac-gunde-gecer.html Sat, 17 Nov 2018 19:25:21 +0000 Uçuk kaç günde geçer, Yediden yetmişe her insanın başına gelebilecek bir deri hastalığı olan uçuk; hem görüntüsü hem de semptomlarıyla oldukça rahatsız edicidir. Uçuğa herpes simplek adındaki virüsün neden olduğu bilin Uçuk kaç günde geçer, Yediden yetmişe her insanın başına gelebilecek bir deri hastalığı olan uçuk; hem görüntüsü hem de semptomlarıyla oldukça rahatsız edicidir. Uçuğa herpes simplek adındaki virüsün neden olduğu bilinmektedir. Herpes simpleks virüsü insan vücuduna  çeşitli enfeksiyonlar sonucu girer. Bağışıklığın en zayıf olduğu dönemlerde, vücudun aşırı yorgun düştüğü durumlarda, aşırı stresli iken, uykusuz kalındığında, yetersiz beslenildiğinde, yüksek ateşli hastalık durumlarında, adet dönemlerinde, kansızlık durumlarında, fazla güneş ışınlarına maruz kalındığında, gebelik döneminde yada grip ve soğuk algınlığı gibi vücudun hassas ve daha savunmasız olduğu durumlarda virüs etkin duruma geçerek uçuk oluşumunu başlatır. 

Uçuğa iyi gelen bir çok krem yada evde hazırlanıp uygulanabilecek bir çok doğal yöntem vardır. Bunlar uçuk oluşumunu engellemese bile semptomlarını hafifleterek iyileşme sürecini hızlandırmada oldukça etkilidir. Bilindiği gibi uçuk aynı zamanda oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle uçuklu kişilerin çevresindekilerle özellikle de bebek ve küçük çocuklarla yakın temastan kaçınması gerekmektedir. Çünkü uçuk virüsünün çocuklara ve bebeklere zarar verdiği ve ilerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiği bilinmektedir.

Uçuk kaç günde geçer

Uçuk virüsünün etkin hale gelmemesi için bir takım önlemler alınabilir. Bunların başında da iyi ve sağlıklı beslenme gelmektedir, ardından uykusuzluk, yorgunluk, stres gibi hastalığı tetikleyen etkenleri kontrol altında tutmamız gerekmektedir. Tüm bunları yaptık fakat yinede uçuğun çıkmasını engelleyemedik, bu durumda da uçuğu fark eder etmez uçuğun üzerine buz koymak gibi etkili yöntemleri deneyerek hem ağrı ve kaşıntıyı azaltabilir. 

Uçuğun çıkmaya başlaması, kabuk bağlaması ve iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber yaklaşık olarak 1 hafta veya 15 gün arasında iz bırakmadan iyileşmektedir. Ancak bu durumu doktorun önerdiği krem veya evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle 3-5 gün gibi kısa bir sürede iyileştirmek de mümkündür. Bunun için de oluşan uçuk yarasına çok fazla dokunmamak, kanatmamak, yaranın kabuğunu kaldırmamak gerekmektedir. Çünkü uçuğa değen tırnak, uçuğun daha fazla yayılmasına ve daha geç kurumasına neden olarak iyileşme sürecini uzatacaktır.
]]>
Bebeklerde Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/bebeklerde-ucuk-nasil-gecer.html Sat, 17 Nov 2018 19:47:58 +0000 Bebeklerde Uçuk Nasıl Geçer, Bebeklerde uçuk olmasının sebebi dudak, genital bölge, ağız ve burunda görülen virüslerden dolayı oluşmaktadır. Vücut ile etkileşime giren virüs  sinir liflerini etkiler ve sinirlerinin k Bebeklerde Uçuk Nasıl Geçer, Bebeklerde uçuk olmasının sebebi dudak, genital bölge, ağız ve burunda görülen virüslerden dolayı oluşmaktadır. Vücut ile etkileşime giren virüs  sinir liflerini etkiler ve sinirlerinin köklerine yerleşir. 

Bebeklerde uçuk genelde küçük kızarıklıklar şeklinde fark edilmeyecek kadar ufak bir şekilde çıkar. Vücudun her bölümünde görülme ihtimali vardır ancak çoğunlukla ağız çevresinde görülmektedir. Farklı özellikler gösteren ciltlerde ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu tür virüslerin ilaç ile herhangi bir tedavi yöntemi bulanmamaktadır. Yaş grupları arasında değerlendirme yapılacak olursa bebek ve çocuklarda daha fazla görülebilir.

Bebeklerde uçuk nasıl geçer
 • Bebekte oluşan uçuk bölgesine dokunulmamalıdır.
 • İçi sıvı dolu olan baloncuklar patlatılmaya çalışılmamalıdır.
 • Eğer dokunulması gerekiyorsa eller oldukça temiz olmalıdır.
 • Bebekte oluşan uçuğun kabuğuna kesinlikle dokunulmamalı temastan uzak durulmalıdır.
 • Eğer bebek üç aylıktan küçük ise doktora götürülmelidir. 
 • Bebekte uçuk çıkan bölgeye buz uygulaması yapılabilir. Bu uygulama birkaç dakika kadar sürmelidir.
 • Eğer bebek büyük ise katı yoğurt verilmelidir.
 • Bebekler de uçuk ağrı yapıyorsa doktorlar tarafından verilen ağrı kesiciden bir kaç doz uygulanabilir. Bu verilecek dozun miktarını doktor belirlemelidir.
 • Eğer bebek uçuk yüzündün süt ememiyor ise doktora başvurulmalıdır.
Bunun yanı sıra bebeklerde uçukların bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bu yöntem oldukça etkili ve kolay bir yöntemdir. Bebeğe ve cildine hiç bir zararı bulunmadığı gibi birçok faydası vardır. Bu şifalı doğal bitkiler arasında uçuğa en iyi gelen saf vanilya esansıdır. Bu yöntem ile uçuğun tedavisi hızlı ve pratik bir şekilde sağlanabilir. Bu bitkisel yöntem bir parça pamuğun saf vanilya ekstresine batırılıp uçuğun üzerine sürülmesi ile bastırmadan uygulanır. Bu işlem tamamlandıktan sonra vanilya esansının uygulandığı bölge yıkanmalı ve gün içinde bir kaç kez uygulanmalıdır. 

Bunun yanı sıra meyan kökü de uçuğa iyi gelen bitkisel ilaçlardandır. İçinde bulunan asit sayesinde uçuğun geçmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra uçuğa neden olan virüslerin başka bölgelere yayılmasını da engeller. Bu yöntem bir yemek kaşığı meyan kökü ve su ile kolayca yapılabilmektedir. Su ile meyan kökü birbirine karıştırıldıktan sonra uçuk olan bölgeye uygulanır. Ayrıca bu yöntem meyan kökü ve vazelin ile de yapılabilmektedir.
]]>
Uçuk Yarası Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/ucuk-yarasi-nasil-gecer.html Sun, 18 Nov 2018 12:01:40 +0000 Uçuk Yarası Nasıl Geçer, içi su topalmış halde belirginleşen kabarcıklardan olan uçuklar vücudun bazı noktalarında virüs kapsamında özellikle dudak ve burun kısmında ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın bulaşıcı nitelikte Uçuk Yarası Nasıl Geçer, içi su topalmış halde belirginleşen kabarcıklardan olan uçuklar vücudun bazı noktalarında virüs kapsamında özellikle dudak ve burun kısmında ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın bulaşıcı nitelikte olması enfeksiyon kaynaklı yara haline gelmesinde etkin rol oynar. Uçuk yarasıyla birlikte deri üzerinde kaşıntı, kızarıklık, yanma ve ağrı hissi oluşur. Bu durum zamanla görüntü olarak çirkin bir hal alır. 

Uçuk Yarası Nasıl Geçer

Uçuk yarası nasıl geçer denildiğinde öncelik hekim kontrolünde gerekli işlemin yapılması olmalıdır. Bununla birlikte doktorun tavsiye ettiği merhem mevcut ise uçuk yarasına ince tabaka halinde düzenli bir şekilde uygulama yapılmalıdır. Öte yandan birtakım bitkilerden de yardım alınabilir. Salatalık, sarı kantaron çiçeği, sarımsak ve ada çayı gibi kaynaklar uçuk yarasını iyileştirmek için önemli bir antioksidan görevi üstlenir. Bunların yanı sıra uçuk yarasının ortaya çıktığı cilt yüzeyi sürekli temiz bir şekilde dezenfekte halinde olmalıdır. Hassas bünyelerde bu sağlık sorunu uzun süre etki yapabilir. Tedavi amaçlı kullanılan tıbbi merhem dışında herhangi bir kozmetik ürününün kullanılması doğru olmaz. Uçuk yarası enfeksiyonunu daha da tetikleyen maddelerden uzak durulması sağlık yönünden oldukça önemlidir. Aksi halde iltihaplanmaya neden olur. Şu hususta da dikkat edilmesi gerekir ki söz konusu bu yaraya uygulanan tedavi amaçlı ürün tek kullanımlık olmalıdır. Örneğin uçuk yarasına sürülen krem enfeksiyonlu kısımla temas halinde olduğu anda bulaşıcı özelliği artar. Bu durumda uygulanan kremin tüp çevresine dokunmak virüsün o noktada yer edinmesini sağlar. Bu durumda krem tüpünün dış çevresinin de temiz tutulması gerekir. Ayrıca, kapağı sıkı kapatılarak serin yerde muhafaza edilmesi şarttır.

Uçuk yarasını geçirme metotlarından olan bitkisel tedavi yönünde de aşırı uygulamanın yapılmaması gerekir. Söz gelimi uçuk yarası olan kısma tam bir antioksidan niteliğinde olan sarımsak uygulamasının belirli bir dozda yapılması iyileşmeye hız kazandırır. İyileşme aşamasında yaranın koparılmaması da son derece önemlidir. Aksi taktirde deri üzerinde dairesel şekilde kalıcı hasarlara yol açabilir.
]]>
Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/ucuk-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 12:00:49 +0000 Uçuk Nasıl Geçer; Herpes simpleks virüsü nedeniyle oluşan, halk arasında uçuk olarak bilinen, daha çok dudağın dış yüzeyinde ve burun bölgelerinde görülen yaygın bir enfeksiyondur. U Uçuk Nasıl Geçer; Herpes simpleks virüsü nedeniyle oluşan, halk arasında uçuk olarak bilinen, daha çok dudağın dış yüzeyinde ve burun bölgelerinde görülen yaygın bir enfeksiyondur. 

Uçuk Nasıl Geçer

Virüsten kurtulmak için herhangi bir ilaç olmasa da ağrı kesici ilaçlar, uçuk üzerine buz uygulamak ağrıyı azaltabilir. Günümüzde antiviral uçuk kremleri mevcut bu kremleri de deriye zarar vermeden uçuğu bir süre sonra geçirebilmekte. Uçuğa herhangi bir işlem uygulamadan iki hafta kadar bir sürede geçmesini bekleyebilirsiniz ancak bu süreyi 4-5 güne düşürmek için evde bir kaç yöntem uygulayabilirsiniz;

Meyan Kökü; içerdiği asit nedeniyle hepatit C tedavisinde kullanılmakta olup uçuğa iyi gelmektedir. 
Nane Yağı; kulak temizleme çubuğu ile uçuk çıkan yere bir iki damla damlatın uçuk olan böle üzerine sürebilirsiniz. Uçuk çıkacağı zaman çıkacak olan bölgede kaşıntı ve karıncalanma ile kendini belli eder.Çıkacağını hissettiğiniz zaman hemen sürerseniz uçuğun büyümesini engelleyebilirsiniz.
Mısır unu merhemi; 1 yemek kaşığı mısır unu, bir çay kaşığı su ile merhem kıvamına getirip uçuk olan bölgeye sürebilirsiniz. 
Aloe Vera; sakinleştirici etkisi olan aloe vera uçuğa iyi gelmektedir. Uçuğun üzerine sürün iki gün üst üste tekrarlayın hızlı iyileştiğini göreceksiniz.
Süt; Antikor özelliğine sahip tam yağlı sütle silmekte uçuğun iyileşme süresini kısaltmaktadır. 
Oksijenli su; Etkili bir dezenfekte olan oksijenli su ile de uçuk temizlenebilir. Pamuk üzerine döktüğünüz oksijenli suyu uçuk olan bölge üzerinde beş dk kadar bekletin ve daha sonra su ile yıkayın.
C Vitamini; sık tekrar eden uçuk sorunu yaşıyorsanız C vitamini takviyesi almanızda fayda var. Antioksidan özelliği olan C vitamini bağışıklık sistemi için önemli olan beyaz kan üretimini tetiklemektedir. Bu durum vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olmaktadır.
]]>
Ağız İçi Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/agiz-ici-ucuk-nasil-gecer.html Mon, 19 Nov 2018 14:34:00 +0000 Ağız İçi Uçuk Nasıl Geçer; Ağız içinde oluşan uçukların nedeni enfeksiyonlardır. Ağız uçukları bazı durumlarda da stres dolayısı ile oluşmaktadır. Ağız içi uçukları genellikle dil üzerinde, bademciklerde, yanaklar Ağız İçi Uçuk Nasıl Geçer; Ağız içinde oluşan uçukların nedeni enfeksiyonlardır. Ağız uçukları bazı durumlarda da stres dolayısı ile oluşmaktadır. Ağız içi uçukları genellikle dil üzerinde, bademciklerde, yanakların iç kısımlarında veya dudaklar da görülebilmektedir. Oldukça acı veren ağız içi uçuklarında kişi yemek yerken ve içerken canı daha çok yanmaktadır. Her yaşta görülebilecek ağız içi uçuklarında kişi kişisel temizliğine dikkat etmemesi hallerinde ağız içi uçukları kaçınılmaz olmaktadır. Küçük bebeklerde anne göğsünde bakteriler sonucunda bebeğin ağız içi uçukları yaşayabilmektedir. Yaşlılıarda fazla ilaç kullanımıda ağız uçuklarında zemin hazırlamaktadır. Kişi ağız uçukları için doktora başvurmalıdır. Enfeksiyon daha fazla ilerlemeden alacağı ilaçlar ile iltihaplanmalar kurutulmalıdır. Doktorun vereceği gargara ve ilaçlar sayesinde kişinin ağız hijyeni sağlanacaktır.

Ağız İçi Uçuk İçin Doğal İlaçlar; 

Eskiden günümüze kadar bilinen karadut, ağız içi uçuklarında çok faydalıdır. Ağız içi uçuklarında enfeksiyon ilerlemesi sonucunda ağız içi uçuklarıda genişleyecektir. Kişi ağız içi uçukları durumunda kişisel ağız temizliğine daha çok özen göstermesi gerekmektedir. Tuzlu su ve limonlu su ile ağız gargarası yapılması sayesinde ağız içerisindeki mikroplar çoğalmayacaktır. Ayrıca kişi gece yatmadan önce armut yemesi ile ağız salyaları azalacak ve ağız uçuğu durumunda gece rahat uyuyacaktır. Sirke ile kimyonu karıştırıp gargara yapılır ise ağız hijyeni sağlayacak olan kişi ağız içi uçuklarında rahatlamaktadır. Ağız uçuğu durumlarında kişi, karanfil alarak ağız içi uçuklarında karanfilin mikrop öldürücü etkisi ile fayda bulmaktadır. Kişi ağız içi uçuk durumlarında ağız temizliğine her zamankinden çok dikkat etmeli ve başkalarının kişisel eşyalarını kullanmamaları gerekmektedir.

Ağız İçi Uçukların Geçmesi İçin Doğal Gargara; 

Son olarak ağız içi uçuklarında 5 damla anason yağı yarım bardak suya damlatılır ve gargara yapılır ise anasonun uyuşturma özelliği olduğundan dolayı kişi rahatlamakta ve ağız içi uçuk ağrıları dinmektedir.
]]>
Dudakta Uçuk Çıkması https://www.ucuk.org/dudakta-ucuk-cikmasi.html Tue, 20 Nov 2018 03:22:46 +0000 Dudakta uçuk çıkması, genelde çoğu insanda görülür. Dudakta uçuk ilk olarak içinde su toplamış minik kabarcıklar şeklinde görülür. Dudakta uçuk çıkması virüslerden meydana gelmektedir. Dudakta uçuk ağzın iç kısmınd Dudakta uçuk çıkması, genelde çoğu insanda görülür. Dudakta uçuk ilk olarak içinde su toplamış minik kabarcıklar şeklinde görülür. Dudakta uçuk çıkması virüslerden meydana gelmektedir. Dudakta uçuk ağzın iç kısmında da görülür ama daha çok dudak kenarında oluşur. Dudakta uçuk çıkması bulaşıcı bir durumdur. Kolay bir şekilde dudağın bir tarafından diğer tarafına atlayabilir.

Dudakta Uçuk Çıkması Belirtileri

Dudakta uçuk çıkmadan önce ilk olarak çıkacağı yer kaşınır ve kızarır daha sonra ise bölgede hafif bir şişlik meydana gelir ve küçük su kabarcıkları oluşur. Dudakta uçuk çıkması kişiye oldukça acı verir. Bazen konuşurken bazen de bir şeyler yerken kişiyi oldukça rahatsız eder. Dudakta uçuk çıktıktan sonra zamanla o su kabarcıkları kurur ve yara haline dönüşür. Bazı kişiler bu görüntüden hoşlanmazlar ve yarayı kopartırlar fakat bu daha da kötü bir hale gelebilir. Çünkü uçuk bulaşıcı bir durum olduğundan dolayı başka bir yere sıçraması an meselesidir Bu neden ile dudakta uçuk çıkınca uçukla hiçbir şekilde temas etmeyin ve kabuğunu koparmayınız.  

Dudakta Uçuk Çıktıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuk son derecede hızlı yayılabilen bir virüstür. Bu neden ile dudağınızda çıkan uçuğa el ile temas etmeyiniz çünkü uçuğunuz büyüyebilir ya da başka bölgeye sıçrayabilir. Uçuğu olan bir kişinin de özel kişisel eşyalarını kullanmamalısınız. Havlu, kaşık, çatal, bardak gibi eşyalar uçuğu olan kişinin kullanımı sonucu virüs bulaşabilir. Sizler de bu eşyaları kullanabilirsiniz ve sizde de uçuk çıkabilir. Uçuğu olan bir kişinin öpücüğü ile de uçuk bulaşabilir. Dudakta uçuk küçük çocuklarda da olabilir. Aile büyüklerinin çocukları öperek sevmesi sonucunda uçuk virüsü çocuğun vücuduna girebilir. Bu nedenle bebekler öpülerek sevilmemelidir. Çünkü bebeklerin vücudu oldukça hassastır ve uçuk virüsünü hemen kapabilirler. Dudakta uçuk genelde kadınlarda çıkmaktadır. Çünkü kadınlar makyaj malzemeleri kullandıkları için bu virüsü kapma ihtimalleri yüksektir. Kadınlar kesinlikle birbirlerinin makyaj malzemelerini kullanmamalıdırlar.

Dudakta Uçuk Çıkması Nedenleri

Uçuk virüsü oldukça önemli bir virüstür ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir. Çünkü uçuk virüsü insan vücuduna girdikten sonra sürekli olarak kendini yeniler ve vücut direnci zayıfladığı an ortaya çıkar ve çoğalır. Dudakta uçuk çıkmasının nedeni ise aşırı stres, yorgunluk, uyku düzensizliği, kadınlarda olan regl dönemi, güneş ışığı, ve hamilelikte oluşan hormonsal etkiler dudakta uçuk çıkmasına neden olabilir.
]]>
Uçuk https://www.ucuk.org/ucuk.html Tue, 20 Nov 2018 09:14:02 +0000 Uçuk, İnsan vücudunun başta dudaklar ve çevresi olmak üzere birçok bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk başlarda bir kaşıntı olarak etkilerini gösteren uçuk, kabarma ve sonrasında bölgede sıvı toplanması şekli Uçuk, İnsan vücudunun başta dudaklar ve çevresi olmak üzere birçok bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk başlarda bir kaşıntı olarak etkilerini gösteren uçuk, kabarma ve sonrasında bölgede sıvı toplanması şeklinde etkilerini göstererek oluşum gösteren bir durumdur. 

Virüslerle alakalı bir hastalık olan bu problemde uçuklar patlayarak bölgede yara oluşmasına neden olur. Estetik sorunların yanı sıra vermiş olduğu şiddetli acılar nedeniyle uçuk ciddi sorun haline gelebilmektedir. Öyle ki uçuk, kişide daha önceden uçuk ortaya çıkmışsa daha sonraki zamanlarda sık sık bu sorun ortaya çıkmaktadır. 

Üstelik ortaya çıkan uçuk, birkaç hafta kadar uzun sürelerde ortadan kalktığı iççin bu süreç içerisinde meydana getirmiş olduğu belirtilerle rahatsızlıklar vermeye devam etmektedir. Uçuk, çok yaygın bir enfeksiyon hastalığıdır. Üstelik bulaşıcı etkisi nedeniyle kişiden kişiye geçerek sürekli oluşum göstermektedir. Günümüze kadar meydana gelen uçuk, soğuk algınlığı ya da stres olduğu düşünülse bile en büyük neden bu virüslerdir. 

Nasıl Bulaşır

Uçuk insanlarda genellikle tükürük yada yakın temas ile bulaşma göstermektedir. Öyle ki bu virüsü taşıyan insanlarda en küçük hapşırma bile virüslerin ortamdaki diğer insanlara bulaşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle bebeklerde ve gençlerde bu durum öpüşme nedeniyle şiddetli bir şekilde bulaşmaktadır. Bu durum erkeklerde ise tıraş bıçaklarının ortak kullanılması, havluların ortak kullanılması gibi durumlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra çatal ve kaşık gibi malzemelerin, makyaj malzemelerinin, bardakların ortak olarak kullanılması durumunda uçuk sorununa neden olan virüslerin bulaşması çok kolay bir hale gelebilmektedir. Genel olarak bu sorun çok kolay bulaşabildiği için yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. 

Nedenleri nelerdir
 • Uçuk probleminin en büyük nedeni strestir. Özellikle günümüzde artmış olan iş hayatı nedeniyle ya da eğitim hayatı nedeniyle birlikte insanların yaşamış oldukları stres durumları ciddi bir şekilde uçuk sorunlarına neden olmaktadır. 
 • Meydana gelen aşırı korku ya da heyecan durumlarında da insanlarda hormon salınımının yapılmasına bağlı olarak uçuk oluşması durumu söz konusu olabilir. Ancak genellikle uçuk virüsünün daha önceden etkili olması gibi durumlardan dolayı kişide bu nedenle uçuk görülmektedir. 
 • Aşırı uykusuzluk yine bu durumun en büyük nedenlerinden biridir. Özellikle vardiya sistemi ile çalışan insanlarda uçuk çok fazla görülmektedir. 
 • Bunların yanı sıra insanlarda hamilelik, aşırı vitamin ya da vitamin eksikliği, hormonsal değişimler, sık sık farklı kişilerle cinsel ilişki, yetersiz beslenme, vücut direncinin düşmesi, ameliyat geçirme, adet dönemleri ve ağır diyabet rahatsızlıklarında da uçuk oluşumu gözlenebilir. 
Neler yapılabilir

Güneç kremi: Yaz aylarında yazın aşırı sıcağı ve güneş ışınları insanlarda bu sorunun ortaya çıkmasında etkili olabileceği ve virüslerin artmasına neden olacağı için  güneş kremi kullanımı olumlu etkilere neden olacaktır.

Aşırı stresten uzak durmak: Stresli ortamlardan uzak durmak insanlarda olumlu etkilere neden olacaktır. 

Hijyen: Özellikle eller ve ayakların sık sık yıkanması, insanlarda meydana gelebilecek olan uçuk için önceden bir önlem olarak ele alınabilir. Aksi durumlarda virüs oluşumu daha basit olarak ortaya çıkar. 

Uçuklarla oynamamak: Oluşmuş olan uçuğun daha fazla oluşmasını engellemek için kesinlikle bu uçuk sorunlarına müdahale edilmemelidir. 

Kişisel eşyaların korunması: Bu sorunlardan etkilenmemek için kesinlikle farklı kişilerin havlu, makyaj malzemesi, tıraş bıçakları ve buna benzer malzemelerini kullanmaktan uzak durmalısınız. Bu eşyalar virüslerin taşınmasın]]> Dudakta Uçuk https://www.ucuk.org/dudakta-ucuk.html Wed, 21 Nov 2018 08:45:14 +0000 Dudakta uçuk, virüsler nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuk içi iltihap dolu kabarcık olarak ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Eğer bir kere uçuk çıkarsa tekrarlanma olasılığı yüksektir. Uçuklar ağrı ve Dudakta uçuk, virüsler nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuk içi iltihap dolu kabarcık olarak ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Eğer bir kere uçuk çıkarsa tekrarlanma olasılığı yüksektir. Uçuklar ağrı ve acı hissi yaratarak kişiyi hem görünüm olarak rahatsız eder hem de yemek yerken konuşurken de sıkıntılar yaratabilir. Uçuk vücut içerisinde yer edinmiş olan virüslerin aktif hale gelmesiyle kendini tekrarlayarak çıkabilir. Bu virüslere tıp dilinde herpes simpleks virüsleri adı verilmektedir. Bu virüsler vücut kendi direncini düşürdüğü zaman ortaya çıkabilirler. Enfeksiyon kapma, yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk gibi durumlar uçuk çıkmasına ortam hazırlayan nedenlerden sadece bazıları olarak karşımıza çıkar. 

Dudakta uçuk çıkmasının sebepleri nelerdir

Dudakta uçuk virüslerin ortam hazırlayarak yaratmış olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Uçuklar ağız dudak ve burun çevresinde daha fazla çıkmaktadır. Uçuğa sebep olan virüsler bir şekilde vücuda girerek burada yer edinirler. Bu virüsler küçük yaşlarda da vücuda girmiş olabilir. Herpes simpleks virüsü adı verilen bu virüsler vücutta yer edinerek bazı durumlarda yeniden yeniden ortaya çıkarlar. Virüsler kendilerini vücudun bağışıklık sistemi bozulduğu zamanlarda ortam hazırlayarak yeniden dışarı atarlar. İşte bu durumda da karşımıza uçuk olarak çıkarlar. Bir kere çıkan uçuk sanmayın ki bir daha sizin için sıkıntı yaratmaz. Uçuğun kendini yenilemesi bağışıklık sisteminin çökmesine bağlıdır. Bağışıklık sisteminin bozulması ve dudakta uçuk oluşumunun nedenleri ise, yorgunluk, halsizlik, enfeksiyon, hamilelik, ağır adet dönemi, diyabetik rahatsızlık, ameliyat olmak, aşırı alkol kullanımı, güneşte kalmak, hormonal değişimler stres, yetersiz beslenme, vücut direncini düşüren ateşli hastalıklar, egzama, ciddi yanıklar, organ nakli tedavisi, kemoterapi gibi sebepler olarak sıralayabiliriz. 

Dudakta uçuk nasıl ortaya çıkar 

Bu uçuklar yakın temas ile bulaşabilirler. Tükürük, öksürme, cinsel ilişki, öpüşmek gibi sıralanacak nedenlerle dudakta uçuk çıkmasına sebep olunabilir. Henüz görülen bir uçuk olmasa bile uçuk virüsü bulaşabilir. Bu sebeple önlem alabilmek konusunda da problemler yaşanır. Ortak kullanıma ait olan eşyalara bu konuda çok fazla dikkat etmek gerekir. Aynı bardak, kaşık, çatal, havlu, makyaj malzemesi, tıraş bıçağı gibi benzer eşyaların ortak kullanılması uçuk çıkmasını tetikleyen durumlar arasında yer alır. Küçük çocukları severken bu sebeple bir kez daha düşünerek dikkatli yaklaşılmalıdır. Çünkü küçük bir çocuk ile yetişkin bir bireyin bağışıklık sistemi aynı değildir. Çocuklar virüsü daha kolay bir şekilde alabilirler. Ve virüs konusunda en tehlikeli ve riskli olunan dönemler bebeklik ve çocukluk dönemleridir. 

Dudakta uçuk çıkarsa nasıl bir tedavi uygulanabilir 

Her şeyin başı temizliktir diye boşuna söylememişler. Uçuk çıkan bölgenin temizliği çok önemlidir. Dudaktaki uçuk kesin olarak sonlanacak gibi bir durum söz konusu değildir. Bir defa yaşanması tekrarlanması için yeterlidir. Fakat belirtilerinin azalması açısından, ya da daha az çıkması için çeşitli ilaçlardan faydalanılabilir. Bunun için de bir doktor müdahalesi gerekmektedir. İlaç tedavisi dışında günlük yaşam içerisinde evde uygulanabilecek yöntemlerde vardır. Dudakta uçuk çıkacağı hissediliyorsa o bölgeye erken müdahale yapmak önemlidir. Bu bölgeye derhal uçuk merhemi sürülebilir. Bu bölge üzerine sıcak ya da soğuk kompres uygulanabilir. Ya da buz koyulabilir. Soğuk süte batırılan bir pamuk uçuk üzerine bırakılabilir. Çünkü süt uçuk üzerinde düzeltici bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde nane yağına batırılan pamukta bu şekilde uygulanabilir. 

Dudakta uçuk tekrarlamasını en aza indirmek için neler yapılabilir

Ortak olarak kullanılan hijyenik eşyalardan kaçınılmalıdır. Kişi kendi kişisel eşyalarını ayırmalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır.]]> Uçuk Duası https://www.ucuk.org/ucuk-duasi.html Thu, 22 Nov 2018 01:26:12 +0000 Uçuk Duası, Bir virüs nedeni ile ortaya çıkan uçuk yaraları, ağrılı ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Özellikle uçuk çıkmadan önce meydana gelen kaşıntı, yanma uçuğun çıkacağının belirtiler Uçuk Duası, Bir virüs nedeni ile ortaya çıkan uçuk yaraları, ağrılı ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Özellikle uçuk çıkmadan önce meydana gelen kaşıntı, yanma uçuğun çıkacağının belirtileri olup çıkmadan önce hepimiz bu durumu anlarız. Ve rahatsız oluruz. Ayrıca uçuk durumu kişinin sosyal yaşantısını da etkilediği için böyle bir durumda pek çok kişi eli ile uçuğu gizlemeye çalışırken istemeden yayılmasına ve başkalarına bulaşmasına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda dokunduğumuz her yere bu virüsü kolay bir şekilde aktararak başkalarına da bulaşmasına neden olabilmekteyiz. Uçuk virüsü taşıyan kişiler bu durumun bulaşıcı olduğunu bildikleri için kendilerini toplum içinde baskı altında hissederler, üstelik kendi çektikleri sıkıntı da cabası. Bundan dolayı gerekli hijyen kuralları ve tedaviyi uygulamanın yanı sıra uçuk duası ile duaların şifalı etkisinden faydalanmakta mümkündür.

Uçuk duası nedir

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) pek çok hadisi şerifinde duaların şifa verici etkilerini dile getirmiş ve pek çok kez önermiştir. Duaları içten gelen samimi bir teslimiyet ile yaptığımızda mutlaka Yüce Allah bize cevap verecek ve istediğimiz şifayı bize ulaştıracaktır. Bundan dolayı sadece uçuk duasını siz kendiniz okumasanız bile bu duayı size hayırla okuyan biri bile şifa bulmanıza vesile olabilir. Çünkü hayırla okunan her duada melekler sizin söylediğiniz her şeye amin diyerek duanızın kabul olmasına aracılık ederler.

Uçuktan sıkıntısı olan bir kişin yaptığı uçuk duası şifa niyetine yapılan bir dua olduğu için ve Allah'tan yardım istemenin en kymetli yolu olduğu için ümit edilir ki geri çevrilmeyecektir.

Uçuk duasının okunuşu,

Peygamber Efendimizin yara ve uçuk gibi rahatsızlıklarda okuduğu ve önerdiği dua şu şekildedir.

"Allahümme musağğıral-kebir. Ve mükebbires-sağir. Sağğir ma bi"

Uçuk duasının anlamı: Ey küçüğü büyütüp, büyüğü de küçülten Rabbim. Bendeki bu yarayı da küçült ve bu rahatsızlığı benden gider.

Uçuk için okunacak bir diğer dua ise,

"İmsehi'l-base, rabbennasi, biyedike'ş-şifau. La kaşife lehü illa ente."

Anlamı: Tüm insanların Rabbi. Şifa senin elinde ve kudretindedir. Bu rahatsızlığı senden başka giderecek olan yoktur.

Uçuk için yapılması gereken gerekli tedavileri uyguladıktan sonra bu duaları okumakta fayda bulunmaktadır.

   

]]>
Uçuk Rujla Geçer Mi https://www.ucuk.org/ucuk-rujla-gecer-mi.html Thu, 22 Nov 2018 06:52:53 +0000 Uçuk Rujla Geçer Mi, Uçuk rahatsızlığı vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Uçuk rahatsızlığı fiziksel olarak kişinin ciddi anlamda rahatsızlık yaşamasına neden olabilir. Uçuğu Uçuk Rujla Geçer Mi, Uçuk rahatsızlığı vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Uçuk rahatsızlığı fiziksel olarak kişinin ciddi anlamda rahatsızlık yaşamasına neden olabilir. Uçuğun halk arasında pratik yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Uçuk rujla geçer mi sorusu halk arasında sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Uçuk rahatsızlığı bakteri ve virüslerden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Herpes simplex adındaki virüs olumsuz etkilerinden kaynaklı olarak uçuk oluşumu gözlemlenmiştir.

Uçuk Rujla Geçer Mi Belirtileri Nelerdir

Uçuk çıkmadan önce uçuğun çıktığı bölgede yanma, batma, sıcaklık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Zamanla uçuk bulunduğu bölgede kabararak su toplar. Bundan sonraki evrede kabararak yara şeklinde lezyonlar oluşturur. Uçuk rahatsızlığı ortak kullanılan eşyaların kullanılmasından dolayı bulaşıcı özellik taşıyabilir. Yapılan araştırmalarda uçuğun oluşmasında aşırı derecede stres, üzüntü ve duygusallık yatmaktadır. Bunun yanı sıra regl olmak, zararlı güneş ışıklarına maruz kalma gibi etkenlere uçuğa neden olabilir. Ayrıca aşırı derece de ateşlenme gibi rahatsızlıklar uçukta etkili olmaktadır. Kimi bitkisel ve yağlı gıdaların da uçuk oluşmasını tetiklediği görülmüştür.

Uçuk Rujla Geçer Mi Tedavi Edici Özelliği Bulunmakta Mı

Uçuk rahatsızlığı görüntü itibariyle kişileri psikolojik olarak etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Bu sebeple bir çok kişi tedavi amacıyla uçuk rujla geçer mi Sorusunu çokça sormaktadır. Yapılan klinik araştırmalar sonrasında uçuğun renginde bölgesel olarak ruj sürülmesi halinde kişide psikolojik rahatlama oluştuğu görülmüştür. Ancak bilimsel olarak ruj tedavi edici özelliği sahip olmamakla birlikte virüsün yayılma riski bulunmaktadır. Bu nedenle uçuk virüsü ile rahatsızlanan bir kimse uzmanların önereceği krem ve ilaç tedavileri ile kısa süre içerisinde bu rahatsızlıktan kurtulur. Ancak uçuğun yayılması halinde konu uzman hekime bildirilmeli ve belirtilen tedavi yöntemlerine harfiyen uyulmalıdır. 

]]>
Hamilelikte Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/hamilelikte-ucuk-kremi.html Fri, 23 Nov 2018 04:44:41 +0000 Hamilelikte uçuk kremi, kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır. Tıbben herpes simplex isimli virüsün ortaya çıkması ile meydana gelir ve bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla dudak içi ve dudak kenarlarında u Hamilelikte uçuk kremi, kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır. Tıbben herpes simplex isimli virüsün ortaya çıkması ile meydana gelir ve bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla dudak içi ve dudak kenarlarında uçuk görülmektedir. Uçuk, hamilelik döneminde daha çok çıkma eğilimi gösterir ve bu dönemde tedavisi de zordur.

Hamilelik döneminde uçuk tedavisi için kullanılması gereken ilaçları kullanamaması sebebi ile daha büyük problemlere sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde anne adayının vücudu daha hassastır, hassas bir vücutta virüsler daha aktif davranarak bağışık sistemini zayıflatabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sebebi ile anne adayı daha çabuk hastalanmaktadır. Hamilelikte yaşanan stres ile de ağız içi ve ağız etrafında, genital bölge dahil uçuk problemleri görülebilmektedir. Çok yaygın olarak görülen hamilelik döneminde gereksiz stres ortamlarından uzak durmalısınız. Kadınlarda gebelik sebebi ile ciddi hormon değişiklikleri meydana gelmektedir. Hormon değişikliklerin sebebi ile problemler oldukça hızlı bir şekilde artmaktadır. Anne adayının vücudunda bir çok farklılığın meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Hamilelikte uçuk kremi kullanımı

Hamilelikte hem annenin hem bebeğin zarar görmemesi için uçuk tedavisi için kullanılan, ağızdan alınan ilaçlar tercih edilmemelidir. Bu sebeple başka bir yöntem olan dışarıdan tedavi yöntemi olan uçuk kremleridir. Hamilelikte uçuk kremi antiviral özelliğe sahip dışarıdan uçuk bölgesine sürülmektedir. Anne adayının tercih etmesi gereken yöntemlerden birisidir. Uçuk kremi kullanımı ile kolay ve hızlı bir şekilde uçuk tedavisi yapılmış olur. Fakat uçuk kremlerini de kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun önereceği bir uçuk kremi kullanmalısınız.

Genital bölgede bulunan uçuk için genellikle sezaryen doğum önerilmektedir. Çünkü uçuğun bulaşıcı özelliği olmasından dolayı doğum sırasında bebeğe bulaşma riski bulunmaktadır. Yeni doğan bir bebek için bu durumda ciddi bir rahatsızlıktır. Hamilelikte uçuktan kaçınmak için mutlaka stresten, stresli ortamlarda bulunmaktan ve bu dönemde vücut sağlığınız için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. 
]]>
Zovirax Uçuk Kremi https://www.ucuk.org/zovirax-ucuk-kremi.html Sat, 24 Nov 2018 04:24:39 +0000 Zovirax uçuk kremi, uçuk virüsünün yayılımını ve gelişimini engellemek için vücudun virüs ile savaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda uçuk virüsünün neden olduğu deri enfeksiyonları, zona, genital uçuk ve su çi Zovirax uçuk kremi, uçuk virüsünün yayılımını ve gelişimini engellemek için vücudun virüs ile savaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda uçuk virüsünün neden olduğu deri enfeksiyonları, zona, genital uçuk ve su çiçeği gibi rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Zovirax uçuk kreminin en önemli maddesi Asiklovirdir, 2 gram plastik tüp ambalajlar içinde satılmaktadır.

Zovirax uçuk kremi hakkında bilinmesi gerekenler
 • Etken maddesi olan Asiklovire karşı alerjiniz var ise kesinlikle kullanmamanız gerekir.
 • Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülmektedir. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresine mutlaka uymanız gerekmektedir. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilmektedir. Bazı hastalar iyileşme gördükten sonra kremi kullanımı bırakmaktadırlar. Bu durum iyileşme süresini uzatmaktadır ve uçuğun tekrar etmesini sağlayacaktır.
 • Uçuk belirtileri olan; kaşıntı, kızarıklık ve kabarma deride ilk görüldüğü zaman ilacın kullanımına başlanabilir. İlk uçuk çıkar çıkmaz başlanması virüsün yayılımını ve gelişimini engelleyecektir.
 • Zovirax uçuk kremi göze temas ettirmeyiniz. Teması halinde mutlaka bol su ile yıkayınız.
 • Uçuk virüsü bulaşıcı olduğu için enfeksiyonlu olan bölgeye dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Ayrıca uçuk bölgesine dokunduktan sonra başka bölgelere veya başka kişilere bulaştırmamak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız.
 • Kremin kullanımı ile genital uçukların bulaşmasının önüne geçilmektedir. Fakat iyileşme döneminde uçuk virüsünü eşinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Zovirax uçuk kremi nasıl kullanılmalı
 • Kremi kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.
 • Kremi, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Uçuk virüsünün bulaşıcı olmasından dolayı mutlaka doktorunuzun önerdiği zamana uymanız gerekmektedir.
 • Zovirax uçuk kremi, uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyon bölgesini tamamen kaplayacak şekilde örtünüz ve hafif masaj ile yediriniz.
 • Doktorunuzun önereceği tedavi süresine mutlaka uymanız gerekir. Fakat bunun yanında tedaviye dudak uçuğu için en az 4 gün, genital uçuk için en az 5 gün devam ettirilmelidir. Fakat iyileşme görülmez ise tedaviye 10 gün devam edilmelidir.
 • Ambalaj üzerinde yer alan son kullanma tarihinden sonra kremi kullanmayınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız ve 25 derece oda sıcaklığında saklamalısınız. Kremi kesinlikle buzdolabına koymayınız.
Zovirax uçuk kremi kullanımı ile olabilecek yan etkiler
 • Uçuk bölgesinde kaşıntı, şişlik, deride batma, deride döküntü ve ağrı gibi yan etkiler gördüğünüz zaman mutlaka doktorunuza danışınız.
 • Dilde, yüzde, dudaklarda ve boğazda şişlik, karın ağrısı, nefes darlığı, hırıltılı solunum, solunum güçlüğü, ateş, halsizlik ve vücutta kızarıklık gibi durumlar görülebilmektedir. Bu durumlardan biri görüldüğü zaman mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
]]> Çenede Uçuk https://www.ucuk.org/cenede-ucuk.html Sat, 24 Nov 2018 18:33:03 +0000 Çenede Uçuk, Herpes olarak adlandırılan ufak canlıların deride oluşturduğu ve içi sıvı dolu küçük kesecikler uçuk olarak adlandırılır. Uçuk tıp dilinde Herpes Simplex olarak bilinir. Uçuklar yani veziküller en çok dudak Çenede Uçuk, Herpes olarak adlandırılan ufak canlıların deride oluşturduğu ve içi sıvı dolu küçük kesecikler uçuk olarak adlandırılır. Uçuk tıp dilinde Herpes Simplex olarak bilinir. Uçuklar yani veziküller en çok dudakta, ağız kısmında, cinsel bölgede, burunda ve çenede ortaya çıkar.

Çenede uçuk nedenleri, kişiye oldukça rahatsızlık veren içi sıvı dolu kesecikler bulaşıcı virüslerden meydana geldiği için temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişilerde çok daha sık ortaya çıkar. Kişinin aynı evde kaldığı insanlarla öpüşmesi, aynı havluyu kullanılması ve aynı çatal kaşıkla yemek yemesi gibi durumlarda oldukça çabuk geçen çenede uçuk, hızlı bir kuluçka dönemi ile ortaya çıkar. Bununla beraber gebe kadınlarda gebeliğin ilk 3-6 ayında oluşan çenede uçuk, anne için bir zarar teşkil etmezken bebek için tehlikeli durumlar yaratabilir. Viral enfeksiyon geçirmiş ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde çenede uçuk ihtimali daha yüksektir. Aynı zamanda korku ve heyecan durumunda, ateşten ve hastalıktan sonra, deri yaralanmalarının ardından, güneş ışığı, stres, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle ve bayanların adet döneminde de oluşabilir.

Çenede uçuk belirtileri, uçuk henüz oluşmadan çene bölgesinde yanma ve batma gibi hisler ortaya çıkar. Bu durumun ardından deri kızarır, hafif şişer ve yuvarlak içi sıvı kesecikler oluşur. Zamanla uçuğun içinde bulunan sıvı bulanık hale dönüşür ve üzeri kabuk tutar. Çenede uçuk da kişide kaşıntı ile beraber ateş kabartıları ve ağrı da olabilir. Uçuk çene üzerinde patladığı zaman ise kuruyarak kabuk tutar ve zamanla kabukları düşer. Yaklaşık 10 gün devam eden çenede uçuk kişiye konuşurken, gülerken yemek yeme esnasında oldukça acı durumu yaratır ve aynı zamanda görüntü bakımından kişiyi oldukça rahatsız eder.

Çenede uçuk tedavisi, kişi öncelikle çene bölgesinin temiz olmasına, uçuğu kavlatmamaya ve sıkmamaya özen göstermelidir ve uçağa dokunduğun zaman virüsün vücudun diğer kısımlarına bulaşmaması için ellerini hemen yıkanmalıdır. Çenede uçuk tedavisinde, doktorun önereceği antiseptik solüsyonlar ile beraber kortizon içeren kremler kullanılabilir. Kaşıntıyı gidermek için ise talk pudrası veya alkol ile uçağa pansuman yapılması oldukça faydalı olur. Aynı zamanda uçuğun bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda ortaya çıkabileceği için bu durumda kişi C vitamini içeren gıdaları tüketmeye özen göstermelidir. Uçuktan kaynaklanan ağrılar için ise, ağrı kesici ilaçlar ve soğuk uygulamalar oldukça faydalı olur.
]]>
Uçuğa Doğal Çözüm https://www.ucuk.org/ucuga-dogal-cozum.html Sun, 25 Nov 2018 14:20:28 +0000 Uçuğa doğal çözüm, uçuk bir çok insanın muzdarib olduğu bir durumdur. Genelde dudakta oluşan uçuk en çok da estetik anlamda insanı rahatsız eder. Görünüm olarak insanı günlerce rahatsız etmesinin yanı sıra, verdiği ka Uçuğa doğal çözüm, uçuk bir çok insanın muzdarib olduğu bir durumdur. Genelde dudakta oluşan uçuk en çok da estetik anlamda insanı rahatsız eder. Görünüm olarak insanı günlerce rahatsız etmesinin yanı sıra, verdiği kaşıntı, acı ve hareket etmeyi kısıtlamasından dolayı yemek yemeyi de güç hale getirir. Uçuk bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte ortaya çıkan bir virüs türüdür.  Uçuğa doğal çözüm yöntemleriyle bu problemi ortadan kaldırmak mümkündür. Uçuğa doğal çözüm uygularken yeterli beslenmeye, bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmeye, stresten uzak durmaya ve bol bol sıvı tüketmeye dikkat etmek gerekir. Uygulayacağınız bu yöntemler uçuğa doğal çözüme destek olup daha hızlı düzelmesine yardımcı olacaktır. Uçuğa doğal çözüm yöntemleri aniden çıkan uçuklara karşı kolaylıkla temin edip uygulayacağınız yöntemlerden oluşur. Bu yöntemleri öğrenerek her uçuk oluşumunda yada hissettiğinizde kullanabilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki eğer bir kişide bir kez uçuk çıktıysa muhakkak bir veya bir kaç kez daha uçuk çıkmaya devam edecektir. 

Uçuğa doğal çözüm önerileri

 • Buz uygulaması, Uçuğun üzerine buz koymak bölgede oluşan bakterilerin yok olmasına ve orada yeniden oluşmamasına yol açar. Uçuk bölgesine buz koyun ve  bir süre böyle bekleyin. Buz koyma işlemini sık sık tekrarlayın. Böylelikle hem ağrınız hafifler hemde yayılmasını ve ilerlemesini durdurmuş olursunuz.
 •  Sarımsak, Doğal  antiseptik,antibakteriyel özellikten dolayı uçuğa doğal çözümlerin başında yer alır.  Sarımsakta bulunan doğal antiviral  uçuğun ağrısını ve etkisini azaltmaktadır. Hızlı bir şekilde etki eder. Sarımsağın kabuğunu soyduktan sonra ezin. Ezdiğiniz sarımsağı uçuk olan bölgenin üstüne fazla bastırmadan sürün ve suyu iyice yaraya ve çevresine sürün.  Ara sıra her seferinde farklı bir diş sarımsak ile bu uygulamayı bir kaç kez tekrarlayın. Gözle görülür bir şekilde hızlı iyileştiğini göreceksiniz.
 • Süzme Bal, doğal balın cildi yumuşatma özelliği bulunur. Uçuk virüsüne karşı iyi bir savunmadır. Bunun için bir miktar balı dudağa sürmek yeterli olacaktır.

]]>
Geçmeyen Uçuk https://www.ucuk.org/gecmeyen-ucuk.html Mon, 26 Nov 2018 10:15:23 +0000 Geçmeyen Uçuk, sorunu genellikle yanlış uygulanan ilaç tedavisi yöntemiyle birlikte kişinin bireysel olarak yapmış olduğu hatalardan kaynaklı olarak meydana gelen bir sorun olarak bilinmektedir. Kullanılan ilaçların bir takım y Geçmeyen Uçuk, sorunu genellikle yanlış uygulanan ilaç tedavisi yöntemiyle birlikte kişinin bireysel olarak yapmış olduğu hatalardan kaynaklı olarak meydana gelen bir sorun olarak bilinmektedir. Kullanılan ilaçların bir takım yan etkileri ve ciltte meydana gelen kanamalar, solmalar ve leke oluşması da bu durumdan kaynaklanmaktadır. Geçmeyen uçuk sorununa karşı yanlış ilaç ve merhem kullanılması beraberinde yaşanan sorunun kronik hale gelmesine yol açacaktır. Normal durumlarda en fazla 5 ya da 6 gün içerisinde geçmesi düşünülen uçuk sorunu bu sebepten ötürü daha da karmaşık bir hal alabilir. Bununla birlikte kişinin uçuk oluşumuyla birlikte sürekli olarak uçuk oluşan bölgeyi kaşıması da bu sorunun yaşanmasına yol açacaktır. Var olan uçuğun sürekli elle dokunulup kaşınması sonucunda bir takım kanamalar meydana gelebilir. Tüm bu sorunlar geçmeyen uçuk probleminin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu makalemizde sizlere geçmeyen uçuk sorunu hakkında bilgiler vereceğiz. Bu soruna karşı dikkat edilmesi gereken hususları bilmeniz takdirde ancak sorunla baş edebilmeniz mümkündür.

Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Geçmeyen uçuk sorunu hastaya zor anlar yaşatan ve iş gücü kaybı yaşamasına neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu bakımdan yaşanan sorunla ilgili olarak vakit kaybetmeden önlem almaları gerekmektedir. Öncelikle uçuk sorunu olduğunu düşünen bireylerin yapmaları gereken ilk şey uzman bir doktora danışmak olacaktır. Ancak bu sayede uçuk sorununa karşı kalıcı bir çözüm bulmak söz konusudur. Bu durumun yanı sıra yalnızca doktorunuzun önermiş olduğu bir takım ilaçları ve merhemleri kullanmanız gerekmektedir. Bunun dışında kulaktan dolma bilgilerle alınan ilaçlar kişiye daha çok zarar verecektir. Son olarak bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurmanın etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte hastaların beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüm bu hususlara dikkat etmeniz halinde geçmeyen uçuk sorununa çare bulmanız mümkündür. Hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.
]]>
Uçuk Geçirme https://www.ucuk.org/ucuk-gecirme.html Mon, 26 Nov 2018 16:57:38 +0000 Uçuk Geçirme, Uçuk sorunu bireylerin sık sık başına gelen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Yaşanan bu sorun bireyin cildinde bir takım şişmelere ve kabarmalara sebep olmaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmasında ise kişin Uçuk Geçirme, Uçuk sorunu bireylerin sık sık başına gelen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Yaşanan bu sorun bireyin cildinde bir takım şişmelere ve kabarmalara sebep olmaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmasında ise kişinin bir durumdan aşırı derecede korkması, kendisini baskı altında gibi hissetmesi ve sürekli olarak yorgunluk, halsizlik gibi sorunlar yaşamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda kişi farkında olmadan uçuk sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu sorun için mutlaka uçuk geçirme yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Alınacak ilaçlar ve kremlerin doğru bir şekilde kullanılması halinde bu sorundan çok kısa bir süre içerisinde kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte kişinin bir takım bitkisel yöntemlere de başvurması halinde uçuk geçirme işlemini sağlamıştır diyebiliriz. 

Uçuk Geçirme Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuk sorunu yaşayan bir birey bu soruna karşı neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Uçuk geçirme adına yapacağı her şey onun hayatına mal olmaktadır. Bunun için mutlaka bu yöntemleri bilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak uçuk geçirme yöntemlerinden dikkat edilmesi gereken en temel hususun uçuk olan yerin kaşınma konusudur. Kişinin kendisine hakim olarak uçuk noktasını kaşıması çok daha büyük sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle de cildin enfeksiyon kapmasına ve ciltte geçmeyen lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu aşamadan sonra artık ilaç ya da krem kullanımı da etki etmez. Bu sebepten ötürü hastaların uçuk geçirmesi için en yakın zamanda uzman bir doktora danışması gerekmektedir.

Doğru Beslenme

Uçuk sorununun ortaya çıkmasındaki etkenler arasında kişinin sağlıklı bir beslenme programının olmamasıdır. Kişi aşırı yağlı ya da baharatlı yiyeceklere yönelmesi halinde uçuk oluşması söz konusudur. Bunun için de yapılması gereken en temel husus uçuk geçirme yöntemlerinden olan sağlıklı beslenmeye önem vermektedir. Aynı zamanda da bol miktarda su tüketmek işinize yarayacaktır.
]]>
Uçuk İzi Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/ucuk-izi-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 23:17:30 +0000 Uçuk İzi Nasıl Geçer, Uçuk, cilt üzerinde oluşan bir enfeksiyon hastalığı olduğundan dolayı gözle görülen bir geçici rahatsızlık durumu olarak bilinmektedir. Genellikle içi su toplamış, küçük küçük kabarcıklar hali Uçuk İzi Nasıl Geçer, Uçuk, cilt üzerinde oluşan bir enfeksiyon hastalığı olduğundan dolayı gözle görülen bir geçici rahatsızlık durumu olarak bilinmektedir. Genellikle içi su toplamış, küçük küçük kabarcıklar halinde ve kırmızı renkte görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuk çıkan bölgeye kesinlikle el ile temas edilmemesi gerekir ve patlatılmaması gerekir. Çünkü aksi taktirde kabuklu ve ağrılı bir yaraya dönüşme ihtimali oldukça yüksektir. Aynı zamanda uçuk oluşan bölgenin etrafına da sıçrama olacağından dolayı çoğalma olasılığı oldukça yüksek olacaktır. 

Uçuk izi nasıl geçer İlk yapmanız gereken uçuk olan bölgelere el sürmeyerek ve temizliğe dikkat etmek gerekir. Genellikle uçuk oluşacak bölge kendini çıkmadan önce belli eder ve çıkacak olan bölgede çok fazla karıncalanma hissi, sık sık oluşan bölgede sızı hissedilmesi ve aşırı bir kaşıntı durumu görülür. Oluşan bu bulgular genellikle uçuk çıkmadan bir gün önce görülür. İlk olarak uçuk çıkacak olan bölge değişime uğrar ve kızarma gibi durumlar gözle görülür. Uçuk çok hızlı bulaşan rahatsızlıklar arasında yer alır ve bu bulaşma süresi genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşeceğinden kişinin oldukça dikkat etmesi gerekir. Bulaşma durumu genellikle, kullanılan havlu, çamaşır ve çatal, bıçak gibi kişiye özel olan eşyaların kullanılması durumunda çok hızlı bulaşma görülür. Uçuk genellikle ağız ve dudak çevresinde daha çok görüldüğünden dolayı öpüşme gibi temas kurma yoluyla bulaşabilir. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Uçuk İzinin Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler
Cildinizde çıkan uçuk için biran önce alarma geçip tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekir. Çünkü aksi taktirde uçuk diğer bölgelere yayılabilir ve iz kalma durumu oldukça yüksektir. Uçuk izi nasıl geçer Diyorsanız öncelikle, el temasından uzak kalmanız gerekir ve eğer zoraki elinizle temas gerektiren bir durum söz konusu ise ellerinizi önceden temiz bir şekilde yıkamalısınız. Özellikle çok sık makyaj yapan bayanların makyaj temizliğine oldukça dikkat etmeleri ve kullandıkları ürünleri başkalarının da kullanmasına izin vermemeleri gerekir. Ayrıca makyaj temizliği sırasında kullanılan mendil veya peçete gibi bezleri kesinlikle göz bölgesine kullanmamaları gerekir. Uçuk izi genellikle temizliğe dikkat edildiğinde ve gerekli ilaç kullanıldığı taktirde en kısa sürede geçmesi gözle görülür. 

Ayrıca oluşan izin en kısa sürede geçmesini istiyorsanız, başkasına ait havlu, bardak, çatal, kaşık gibi kişisel eşyaları kesinlikle kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Kullandığınız eşyaları çok sık aralıklarla dezenfekte etmeniz gerekir. Uçuk ilerleyen dönemlerde kabul haline gelerek soyulma gösterir ve bu durumda kesinlikle el ile kabul soyma işlemi yapılmaması gerekir. Çünkü aksi taktirde uçuk izinin kalıcı olmasına etki edecektir. Son dönemlerde oldukça sık tercih edilen ve uçuk izini görmeye yardımcı olan anviral uçuk kremleri bulunmaktadır. Bu kremler oldukça etkili olduğundan dolayı doktor kontrolü altında kullanılması gerekir. Kullanılan bu krem doğrudan derinin içerisine doğru nüfus ederek uçuk izinin giderek yok olmasına yardımcı olur. 

Uçuk izi nasıl geçer Yeşil olmayan sarı renkteki muz kabuğunu soyarak iç kısmını kabuklaşmış olan uçuk bölgesine günde sadece iki defa on dakika kadar üzerinde tuttuğunuz taktirde kısa sürede uçuk izinin geçtiğini görmüş olursunuz. Eğer uzun süreli olarak ve sürekli uçuk ile karşı karşıya kalıyor iseniz uzman bir doktordan yardım almanız gerekir.
]]>
Uçuğa Ne İyi Gelir https://www.ucuk.org/ucuga-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 14:50:22 +0000 Uçuğa ne iyi gelir, hayatın her döneminde bir çoğumuzun başına gelmiş yada gelebilecek, görüntüsü ve yarattığı o rahatsız edici kaşıntı hissi ile pek de hoş karşılamadığımız durumlardan biridir uçuk problemi. Burnum Uçuğa ne iyi gelir, hayatın her döneminde bir çoğumuzun başına gelmiş yada gelebilecek, görüntüsü ve yarattığı o rahatsız edici kaşıntı hissi ile pek de hoş karşılamadığımız durumlardan biridir uçuk problemi. Burnumuzun kenarında, burnumuzun içinde, dudaklarımızda yada ağız çevresinde, çenede bile çıkabilen uçuk hem oluşurken, hemde iyileşme aşamasında yarattığı kaşıntı ile kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Uçuk, küçük, büyük, genç, yaşlı ayırt etmeksizin her insanın karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. İlk oluşma aşamasında, oluştuğu bölgede su çiçeği çıkarır gibi bir çok küçük küçük kabarcıklar halinde görülen ve oldukça da tatlı tatlı kaşınan uçuk, kurumaya başlayıp kabuk bağladığında da (iyileşme aşaması) aynı şekilde kaşınır ve oldukça hassastır. Küçük bir tebessüm ile yemek yerken yada istemeden değdiğiniz anda yara kanamaya başlar ve kuruması biraz zaman alır. Kabarcıklar oluştuğunda da sert bir sürtünme yada kaşıma halinde kabarcıklar patlar ve içindeki sıvı dağılır. 

Uçuğa ne iyi gelir, sorusuna geçmeden önce uçuğun ne olduğunu ve neden çıktığını açıklayalım. Uçuk herpes simpleks adındaki virüsün çeşitli nedenlerle (enfeksiyon gibi) vücuda girip yerleşmesi ile oluşur. Vücudun savunma mekanizmasının en zayıf olduğu dönemlerde, çok fazla güneşe maruz kalındığında, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda, yüksek ateşte, adet döneminde, kansızlık, uykusuzluk, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, aşırı strese bağlı olarak kısacası bir çok nedene bağlı olarak çıkabilir. Genellikle cildin ince deriye sahip olduğu yerlerde, özellikle de dudakta ve dudağa yakın bölgelerde çıkmaktadır. Uçuk bulaşıcıdır, bu nedenle uçuğunuz varsa çevrenizdekilerle yakın temastan (öpüşmekten) kaçınmalısınız. Uçuk rahatsızlığını yaşayan kişi özellikle de küçük bebek ve çocukları öpmekten kaçınmalıdır. Zira uçuk bebek ve küçük çocuklar için oldukça zararlıdır, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uçuğa ne iyi gelir
 • Uçuk oldukça rahatsız edici, kaşıntılı, bulaşıcı ve iz bırakabilen bir deri hastalığıdır. Tüm bu problemleri ortadan kaldırabilecek, doktorunuzun da önereceği ve eczanelerde bulabileceğiniz çeşitli uçuk kremleri oldukça etkili ve çabuk sonuç vermektedir. 
 • Uçuğun çıktığını hissettiğiniz anda buzluktan çıkaracağınız buz parçalarını temiz bir beze, pamuğa yada peçeteye sarıp, uçuğun üzerine koymanız, uçuğun yayılmasını önler, ağrı ve kaşıntısını hafifletir. 
 • Demlediğiniz poşet çayları atmayıp buz dolabında bir süre bekletip, çıkan uçuğun üzerine soğuk iken koymak, buzdan daha etkili bir yöntemdir ve antiseptik özelliği ile hem yarayı dezenfekte eder hemde iyileşmesini hızlandırır.
 • Nane yağı da uçuğa iyi gelen doğal yöntemler arasındadır. Temiz bir pamuk yardımıyla uçuk üzerine uygulanan nane yağı mentol etkisi uygulandığı bölgeyi uyuşturarak hem uçuk kaşıntısını hafifletir, hemde yarayı dezenfekte eder. 
 • Ekinezya bitkisini de, demlik poşet şeklinde alıp, hem çayını içerek bağışıklığınızı güçlendirebilir, hemde demlik poşeti dolapta beklettikten sonra uçuğun üzerine koyarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.
 • Temiz bir pamuk yardımı ile uçuğun üzerine oksijenli su uygulaması da uçuğa iyi gelmektedir.
 • Aloe vera yağı yada jeli uçuk yaralarında meydana gelen ağrı ve kaşıntıyı gidermekte oldukça etkilidir. ayrıca iyileşmeyi de hızlandırır.
 • Evde hazırlayabileceğiniz, mısır unu ve suyla hazırlanan doğal merhem de oluşan ağrıyı, kaşıntıyı alır ve çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 • Meyan kökü tozu ve vazelin karışımı ile kendi hazırlayacağınız kremi uçuk üzerine uygulamak da iyileşmeyi kolaylaştırarak kaşıntı ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Melisa çayı da, siyah çay ve ekinezya çayı gibi demlenip, soğutularak uçuğun üzerine uygulanırsa aynı etkileri gösterecektir.
 • Melisa kremi, uçuktan kaynaklanan ağrı ve kaşıntı etkilerini azaltacak aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandıracaktır. 
]]>
Dudakta Çıkan Uçuk Nasıl Geçer https://www.ucuk.org/dudakta-cikan-ucuk-nasil-gecer.html Wed, 28 Nov 2018 05:47:03 +0000 Dudakta Çıkan Uçuk Nasıl Geçer, halk arasında uçuk olarak bilinir. Herkesin mutlaka başına gelen hastalık virüsüdür. Uçuk vücudun her bölgesinde çıkabilir. Genellikle uçuk yüz kısmında görülür. Dudak kenarı ve ağız Dudakta Çıkan Uçuk Nasıl Geçer, halk arasında uçuk olarak bilinir. Herkesin mutlaka başına gelen hastalık virüsüdür. Uçuk vücudun her bölgesinde çıkabilir. Genellikle uçuk yüz kısmında görülür. Dudak kenarı ve ağız çevresinde çıkar. Hafif sızı olarak başlar ve şiddetli ağrıya dönüşür. Bazı uçuklar ağrısız gizli olur. Normal uçuk sivilce görünümde büyür ve içi su toplar. Zamanla kızarıklık oluşturur. Dış görünüş olarak kişiyi rahatsız eder. Uçuk bulaşıcı virüstür. Kişiye kolaylıkla bulaşır. Dudakta çıkan uçuk stres sinir ve korku zamanında görülür. 

Dudakta çıkan uçuk nasıl geçer denildiğinde bir çok tedavi yöntemi ile iyileşme sağlanır. Doktor tavsiyesi ile uçuk ilacı veya kremi kullanılır. Uçuk kremi yara için daha faydalı olur. Kişi kendince uçuk için bitkisel yöntem uygulayabilir. Sarmısak suyu uçuk üstüne masaj yaparak sürülür. Poşet çay dolaba konulur. Çay soğuduktan sonra uçuk olan yere basık şekilde bırakılır. Buz uygulaması yapılır. Buz peçeteye içine koyulur ve uçuk olan bölgeye bastırılıp bekletilir. Yeşil zeytin yaprağı ezilir uçuk bölgeye masaj yapılarak sürülür. Oksijenli su peçeteye damlatılır. Uçuk yere bastırılıp bekletilir. Bu yöntemler olumsuz sonuç verirse doktora gidilmelidir.

Dudakta uçuk neden çıkar

Uçuk virüsü kişinin vücudunda uyur. Beden halsiz kalınca bağışıklık sistemi yavaşlayınca uçuk virüsü uyanır. Dudak kenarında ciddi enfeksiyon oluşturur. Kişinin uyku düzensizliği varsa uçuk görülür. Düzensiz beslenmede uçuk görülür. Öpüşme ve cinsel temasta dudakta uçuk görülür. El teması ve yakın temas konuşmada uçuk görülür. Dudakta uçuk oluşunca karşı kişiye bulaşır. Kişisel eşya kullanmada uçuk riski görülür. Sinir stres yapınca uçuk oluşur. Depresyon ve çok düşünüp üzülen kişide dudak uçuğu görülür. Gece korkup uyanınca ve rüyada korkunca uçuk görülür. 
]]>
Uçuk Nasıl Geçer Evde Tedavi https://www.ucuk.org/ucuk-nasil-gecer-evde-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 12:56:24 +0000 Uçuk nasıl geçer evde tedavi, toplum içinde uçuk olarak bilinen, fakat tıpta adına "Herpes simplex" denilen bir virüsün yol açtığı bu cilt hastalığı oldukça rahatsız edicidir. Herkesin nefret ettiği uçuk rahatsızlığını Uçuk nasıl geçer evde tedavi, toplum içinde uçuk olarak bilinen, fakat tıpta adına "Herpes simplex" denilen bir virüsün yol açtığı bu cilt hastalığı oldukça rahatsız edicidir. Herkesin nefret ettiği uçuk rahatsızlığının nedeni, ne yazık ki tam olarak bilinmemektedir. İnsan sayısının % 70' i hayatlarında en az 1 kere uçuk çıkardığı saptanmıştır. Ayrıca Herpes virüsü bir defa bulaşmış ise, vücutta hayat boyu kalır. Bu virüs çoğunlukla, uçuğu olan biriyle yakın temas sonucu bulaşır.

İçi su dolu keseciklerden meydana gelen uçuk, iki türlüdür. Biri daha çok burun ve ağız bölgesinde, diğeri ise (nadiren) cinsel organ ve etrafında görülen uçuklardır. Sinsi bir şekilde vücuda yerleşen uçuk virüsü, birkaç gün içerisinde kendini belli etmeye başlar. Bilhassa bağışıklılık sistemi zayıf olan bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Aynı zamanda; aşırı stres, yetersiz beslenme, halsiz ve hastalık hali, hormon bozuklukları gibi etkenler de uçuğun çıkmasını tetiklemektedir. Kansızlık, vitamin eksikliği, depresyon, uykuda görülen kabus, yüksek ateş, kadınlarda adet dönemi ve vücutta çinko değerinin düşmesi yine uçuk çıkmasına neden olan faktörlerdir.

İltihaplı ve kabarcıklı yaralar şeklinde kendini belirten uçuk; nadiren de olsa ağız içinde ülser oluşumuna yol açabilir. Şişen uçuk kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Estetik açıdan da kişiye rahatsızlık veren uçuk birkaç gün sonra patlar ve kabuk bağlar. Tedavi edilsin veya edilmesin, en geç 10 gün içinde iyileşme görülür. Ancak evde uygulanabilecek çeşitli yöntemlerle bu süre daha aza indirilebilir ve uçuğun neden olduğu şikayetlerde rahatlama sağlanabilir.

Uçuk nasıl geçer evde tedavi yöntemleri

Vazelin, uçuk problemi için yaygın ve oldukça basit bir yöntemdir. Uçuk üzerine sürülen vazelin krem, cilt yüzeyini nemlendirerek gerilmesini engeller ve olası kanamalara mani olur. Ayrıca yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Buz, uçuğun neden olduğu şişkinlik ve kızarıklığı azaltmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Ağrının hafiflemesine de yardımcı olan buz kompresi, günde 2-3 kere uygulanabilir. Büyümek ve çoğalmak için sıcağa ihtiyaç duyan uçuk virüsünün, bu sayede gelişmesi engellenmiş olur.

Sarımsak, uçuk tedavisi için bilinen en etkili uygulamalardan biridir. Bu yöntem biraz can yakıcı olsa da, sonuç olumlu olacaktır. İkiye böldüğünüz bir diş sarımsağın sulu kısımlarını, direk uçuklu bölgeye sürüp kurumasını bekleyiniz. Daha sonra ılık su ile yıkayınız.

Süt, içerisinde bulunan amino ait sayesinde uçuğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle uçuğun çıkmaya başladığı ilk zamanlarda, pamuk yardımı ile doğrudan uçuğun üstüne sütü sürünüz.

Aloe vera, bünyesinde cilt için faydalı birçok bileşen bulundurur. Uçuk tedavisinde, evde yapılacaklar arasında bulunan aloe vera bitkisi veya varsa jeli kullanılabilir. 

Sirke- Bal, her ikisi de antiviral özelliktedir ve uçuk rahatsızlığında oldukça etkilidir. Bal ve sirkeyi eşit miktarda karıştırıp, pamukla uçuk çıkan bölgeye sürünüz.

Çay, mikrop kırıcıdır. İster yeşil, ister siyah çay uçuk için kullanılabilir. Demlenmiş poşet çayı, uçuk üzerine masaj yaparak gezdiriniz.

Sarı kantaron, virüslerin çoğalmasını engellediği kanıtlanmış bir bitkidir. Bu bitkiden elde edile sarı kantaron yağı da kullanılabilir.

Nane yağı, uçuğun sebep olduğu virüsleri temizlemede etkisi büyüktür. Uçuğun çıkacağı hissedildiği anda, o bölgeye ve çevresine nane yağı sürmek etkili olacaktır.
]]>