Uçuğa Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuğa ne iyi gelir, hayatın her döneminde bir çoğumuzun başına gelmiş ya da gelebilecek, görüntüsü ve yarattığı o rahatsız edici kaşıntı hissi ile pek de hoş karşılamadığımız durumlardan biridir uçuk problemi. Burnumuzun kenarında, burnumuzun içinde, dudaklarımızda ya da ağız çevresinde, çenede bile çıkabilen uçuk hem oluşurken hem de iyileşme aşamasında yarattığı kaşıntı ile kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Uçuk, küçük, büyük, genç, yaşlı ayırt etmeksizin her insanın karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. İlk oluşma aşamasında, oluştuğu bölgede su çiçeği çıkarır gibi birçok küçük küçük kabarcıklar halinde görülen ve oldukça da tatlı tatlı kaşınan uçuk, kurumaya başlayıp kabuk bağladığında da (İyileşme aşaması) aynı şekilde kaşınır ve oldukça hassastır. Küçük bir tebessüm ile yemek yerken ya da istemeden değdiğiniz anda yara kanamaya başlar ve kuruması biraz zaman alır. Kabarcıklar oluştuğunda da sert bir sürtünme ya da kaşıma halinde kabarcıklar patlar ve içindeki sıvı dağılır.

Uçuğa ne iyigelir, sorusuna geçmeden önce uçuğun ne olduğunu ve neden çıktığını açıklayalım. Uçuk herpes simpleks adındaki virüsün çeşitli nedenlerle (Enfeksiyon gibi) vücuda girip yerleşmesi ile oluşur. Vücudun savunma mekanizmasının en zayıf olduğu dönemlerde, çok fazla güneşe maruz kalındığında, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda, yüksek ateşte, adet döneminde, kansızlık, uykusuzluk, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, aşırı strese bağlı olarak kısacası birçok nedene bağlı olarak çıkabilir. Genellikle cildin ince deriye sahip olduğu yerlerde, özellikle de dudakta ve dudağa yakın bölgelerde çıkmaktadır. Uçuk bulaşıcıdır, bu nedenle uçuğunuz varsa çevrenizdekilerle yakın temastan (Öpüşmekten) kaçınmalısınız. Uçuk rahatsızlığını yaşayan kişi özellikle de küçük bebek ve çocukları öpmekten kaçınmalıdır. Zira uçuk bebek ve küçük çocuklar için oldukça zararlıdır, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uçuğa ne iyi gelir?
 • Uçuk oldukça rahatsız edici, kaşıntılı, bulaşıcı ve iz bırakabilen bir deri hastalığıdır. Tüm bu problemleri ortadan kaldırabilecek, doktorunuzun da önereceği ve eczanelerde bulabileceğiniz çeşitli uçuk kremleri oldukça etkili ve çabuk sonuç vermektedir.
 • Uçuğun çıktığını hissettiğiniz anda buzluktan çıkaracağınız buz parçalarını temiz bir beze, pamuğa ya da peçeteye sarıp, uçuğun üzerine koymanız, uçuğun yayılmasını önler, ağrı ve kaşıntısını hafifletir.
 • Demlediğiniz poşet çayları atmayıp buz dolabında bir süre bekletip, çıkan uçuğun üzerine soğuk iken koymak, buzdan daha etkili bir yöntemdir ve antiseptik özelliği ile hem yarayı dezenfekte eder hem de iyileşmesini hızlandırır.
 • Nane yağı da uçuğa iyi gelen doğal yöntemler arasındadır. Temiz bir pamuk yardımıyla uçuk üzerine uygulanan nane yağı mentol etkisi uygulandığı bölgeyi uyuşturarak hem uçuk kaşıntısını hafifletir hem de yarayı dezenfekte eder.
 • Ekinezya bitkisini de demlik poşet şeklinde alıp hem çayını içerek bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de demlik poşeti dolapta beklettikten sonra uçuğun üzerine koyarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.
 • Temiz bir pamuk yardımı ile uçuğun üzerine oksijenli su uygulaması da uçuğa iyi gelmektedir.
 • Aloe vera yağı ya da jeli uçuk yaralarında meydana gelen ağrı ve kaşıntıyı gidermekte oldukça etkilidir. Ayrıca iyileşmeyi de hızlandırır.
 • Evde hazırlayabileceğiniz, mısır unu ve suyla hazırlanan doğal merhem de oluşan ağrıyı, kaşıntıyı alır ve çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 • Meyan kökü tozu ve vazelin karışımı ile kendi hazırlayacağınız kremi uçuk üzerine uygulamak da iyileşmeyi kolaylaştırarak kaşıntı ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Melisa çayı da siyah çay ve ekinezya çayı gibi demlenip, soğutularak uçuğun üzerine uygulanırsa aynı etkileri gösterecektir.
 • Melisa kremi, uçuktan kaynaklanan ağrı ve kaşıntı etkilerini azaltacak aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandıracaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüzdeki Uçuk Nasıl Geçer?

Yüzdeki Uçuk Nasıl Geçer?

Geçmeyen Uçuk Nedenleri?

Geçmeyen Uçuk Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Uçuğu Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Uçuğu Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rahimde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Gebelikte Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Uçuk İzi Nasıl Geçer?

Güncel

Ağız İçi Uçuk Nasıl Geçer?

Ağız İçi Uçuk Nasıl Geçer?

Güncel

Dudaktaki Uçuğa Ne İyi Gelir?

Dudaktaki Uçuğa Ne İyi Gelir?